Ασθένειες Τραυματισμός καναρινιού στο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giakap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giakap

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Χανιά
Γειά σας και πάλι. Εδώ και κάτι μέρες έχω παρατηρήσει ότι ένα μικρό μου καναρίνι στέκεται στο ένα του πόδι. Όπως θα δείτε και απο τις φωτό το πόδι φαίνετε σα να έχει ''γυρίσει''ίσως απο κάποια κίνηση που έκανε η δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Δυστυχώς όταν του περνούσα το δαχτυλίδι δεν παρατήρησα αν είχε το πρόβλημα στο πόδι του. Ελπίζω να μην του το προκάλεσα εγώ! Τα δάχτυλα του πάντως κινούνται κανονικά δηλαδη το πόδι αντιδρά σε ερεθίσματα. Επίσης η συμπεριφορά του δείχνει για υγιή καναρίνι και δεν έχω παρατηρήση τπτ περί διάρροιας. Θέμα αιμομιξίας δεν υπάρχει σίγουρα καθότι το ζευγάρι δεν έχει συγγένεια. Μπορώ να το βοηθήσω κάπως;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

rsz_2014-05-10_14-10-11_244.webp rsz_2014-05-10_14-11-23_975.webp
 
Ανέβασε φωτο... Πόσο είναι το καναρινακι; Τώρα βγήκε απ τη φωλιά; Πόσα μικρά ήταν στη φωλιά αυτή;
 
Γειά σου Αλίκη εχώ στείλει mail με τις φωτό και λογικά όταν το δεί κάποιος διαχειριστής θα τις ανεβάσει. Το καναρίνι είναι 18 ημερών τώρα αρχίζει να βγαίνει απο την φωλιά και ήταν μαζί με τα 3 του αδερφάκια
 
Ίσως στη φωλιά να καθόταν σε κάποια συγκεκριμένη στάση και να του έμεινε... 4 μικρά δεν είναι και λίγα! Πολλές φορές σε. Τόσο μικρή ηλικία το πρόβλημα λύνεται με hansaplast... Περιμένω τις φωτο!
 
Υπάρχει όντως ανατομικό πρόβλημα στο πόδι του, αλλά με όλο τον σεβασμό θα σου πρότεινα να φροντίσεις ώστε να μην υπάρχουν εστίες μόλυνσης στα σημεία που πατάει, οι οποίες θα μπορούσαν να προκαλέσουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα στην ποιότητα ζωής του από αυτά που μπορεί να προκαλέσει η δυσμορφία στο πόδι του.
 
Τώρα είδα τις φωτογραφίες... Πόσα δάχτυλα έχει το μικρούλι;
 
Εκεί που πατάει το πουλί νομιζω είναι υπερβολικά λερωμένα. Δεν νομιζω να σου άρεσε να ζουσες σε ενα τέτοιο περιβαλλον. Δώσε περισσότερη φροντιδα και αγάπη στα πουλιά σου και θα δεις πως και εσύ θα νιώθεις καλυτερα..
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Αλίκη έχει κανονικά 4 δάχτυλα απλά στη 2η φωτό δεν φαίνονται όλα! Αλίκη μου λές σε παρακαλώ πως να χρησιμοποιήσω το hansaplast.
 
Εγώ ξέρω πως όταν το ένα δάχτυλο(αυτό που πρέπει να είναι μόνο του) μπορεί να πάει μπροστά μαζί με τα υπόλοιπα... Τότε με τη βοήθεια του χανζαπλαστ το κολλάνε στο πόδι και σιγά σιγά με τον καιρό φτιάχνει... Δυστυχώς από τις φωτο δεν καταλαβαίνω πως είναι ακριβώς το ποδαράκι του...
 
Ευχαριστώ Σταύρο. Πολύ χρήσιμο το συγκεκριμένο θέμα. Θα προσπαθήσω αυριο να δέσω το δάχτυλο του όπως φαίνετε στην φωτο
 
Back
Top