Τρεις απλες κλουβες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fragos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fragos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
1.319
Πόλη
Κέρκυρα
γεια σας!
σας παρουσιαζω τρεια κλουβια που εφτιαξα λογο που κλεισανε τα σχολεια.

1.φωτο 1,2 μια κλουβα απο ντεξιον για τα ενηλικα αρσενικα διαστασεων 95cm*40cm*45cm.

2.φωτο 3,4 κλουβα για τα φετινα καναρινια διαστασεων 100cm*50cm*55cm.

3.φωτο 5 για τα ενηλικα θυληκα διαστασεων 80cm*45cm*40cm

*θελω να ευχαριστησω τα παιδια που πηρα πληροφοριες σε αυτην την ενοτητα για το πως θα φτιαξω της πορτες.
 

Συνημμένα

  • DSC00064.webp
    DSC00064.webp
    49,5 KB · Προβολές: 896
  • DSC00109.webp
    DSC00109.webp
    65 KB · Προβολές: 901
  • DSC00111.webp
    DSC00111.webp
    89,8 KB · Προβολές: 869
  • DSC00112.webp
    DSC00112.webp
    89 KB · Προβολές: 768
  • DSC00118.webp
    DSC00118.webp
    85,1 KB · Προβολές: 709
ευχαριστω! Να ρωτησω κατι στην κλουβα της πρωτης και δευτερης φωτο εχω τοποθετησει κοντρα-πλακε μαζευει παρασιτα;
 
Φραγκίσκο εχεις διαπιστώσει κάποιες ατέλειες στην κατασκευή σου;

Τι χρησιμοποιείς σαν πατο στα κλουβια σου, και πως τα καθαρίζεις;
 
διακρινω πολλες ατελειες αλλα εγω της κλουβες της εφτιαξα για να μου περασει η ωρα επειδη βαριεμαι στο σπιτι, δεν ειμαι ειδικος, αλωστε πανω απο ενα απογευμα σε καθε κλουβα δεν μου πηρε.
χρησιμοποιω περιοδικα για πατο στα κλουβια.
 
Φιλέ Φραγκίσκο δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πιστεύω ότι το μόνο καλό είναι το βάψιμο
 
ρε παιδια οπως ειπα και ποιο πανω της κλουβες της εφτιαξα για να μου περασει η ωρα και επειδη ειχε καμποσες αφιξεις φετος δεν ειμαι ειδικος.
 
μπράβο... Θα έλεγα όμως, ότι έπρεπε να είχες αφήσει ενα μια μικρή σχισμή στη ν κάτω πλευρά για να μπορείς με κάποια πατέντα να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα.. με κάποιο ιατρικό ρολο (χαρτί ιατρικλής επίσκεψης) ή κατι άλλο.

Σε αυτή την διάσταση της κλούβας που έκανες, πόσα καναρίνια χωράνε; Υπάρχει πρόβλημα να είναι μόνιμα εκεί (αρσενικά & θυληκά);
 
ηδη στην κλουβα της 1 και 2ης φωτο εχω φτιαξει σχισμη και σκεφτομαι να βαλω λαμαρινα για να μπορω να το βγαζω.
στην πρωτη φωτο ειναι για τα αρσενικα και εχω βαλει 7
η δευτερη ειναι για φετινα και εχω βαλει 11 και χωρανε μια χαρα
και η τριτη ειναι για τα θυληκα και εχω βαλει 5
 
λογικά μπορεις να βάλεις και αυτόματο πότισμα & ταϊστρες, για να μπορείς να είσαι εκτός (π.χ. Ολιγοήμερες διακοπές). 😉

Τα πορτάκια αφου τα έκοψες, πως τα στερέωσες, ώστε να μην πέφτει η ταϊστρα;
 
κοβεις το συρμα ισα ισα να περναει η ταιστρα και περνεις ενα κομματι συρμα και το στερεωνεις απο πανω, εγω για εξτρα ασφαλεια το εχω πιασει με ενα πιαστρακι.
 
Back
Top