Ασθένειες Τρεις νεκροί νεοσσοί από σκουλήκι ή έντομο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FlyHigh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FlyHigh

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2010
Μηνύματα
48
Πόλη
Πάτρα
Σε μία φωλιά με τρεις νεοσσούς παρατήρησα ένα φαινόμενο που δεν είχα ξανασυναντήσει ποτέ έως σήμερα, τρία στα τρία νεκρά με διαφορά μίας με δύο ημέρες. Το πρώτο πέθανε την τρίτη ημέρα της ζωής του, το δεύτερο την πέμπτη και το τρίτο την έκτη μέρα. Όλοι οι νεοσσοί ήταν ταισμένοι και μάλιστα αρκετά όταν βρέθηκαν νεκροί. Στον πρώτο δεν παρατήρησα κάτι ανησυχιτικό αλλά στον δεύτερο και στον τρίτο παρατήρησα πως όταν βρέθηκαν νεκροί η κοιλιά τους ήταν ανοιχτή χωρίς αίματα αλλά και το πιο περίεργο πως τα σωθικά του έλειπαν. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγαν οι κοιλιά του ανοιχτή αλλά κοιτάζοντάς το καλύτερα είδα να βγαίνει από την κοιλιά του ένα σκουλίκι και μάλιστα σχετικά μεγάλο για ένα καναρινάκι έξι ημερών. Έχει συναντήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο και σε τι μπορεί να οφείλεται;DSC05797.webp DSC05806.webp
 
Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγαν οι κοιλιά του ανοιχτή αλλά κοιτάζοντάς το καλύτερα είδα να βγαίνει από την κοιλιά του ένα σκουλίκι και μάλιστα σχετικά μεγάλο για ένα καναρινάκι έξι ημερών. View attachment 32572
Γιάννη το έντομο της φωτογραφίας είναι ο "δράστης";
Αν ναι... Περισσότερες φωτογραφίες του...
 
Mέγας είσαι κύριε! Τι είναι τούτο πάλι;..λογικά αυτό μεγάλωνε μαζί με το νεοσσό.
 
Έτσι φαίνεται, βρέθηκε στην κοιλιά του. Τώρα πως και τι είναι αυτό δεν το γνωρίζω και δεν το έχω ξανασυναντήσει. Έκανα την ζευγαρώστρα άνω κάτω δεν βρήκα άλλο αλλά ευτυχώς ούτε και στις γειτονικές ζευγαρώστρες. Αν ήταν κάποιο εξωπαράσιτο θα υπήρχε αποικία και θα έβρισκα και άλλα και στις υπόλοιπες φωλιές υποθέτω
 
Γιάννη κάνε σε παρακαλώ μια προσπάθεια να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του εντόμου... όσο πιο καθαρές και κοντινές γίνεται...
 
Κάποιο κολεόπτερο είναι..Ψάχνω να βρω ποιό μπορεί να είναι, αλλά κάποιο που του μοιάζει, τρώει χαλιά..
Το blog των καθαριστών: Είδη σκαθαριών που προσβάλλουν τα χαλιά (Coleoptero Οικογένεια Dermestidae)
Νομίζω κι εγώ πως είναι κάτι που "ήρθε" με τα νήματα ή το υλικό φωλιάς...
 
Το θέμα είναι πως μόνο σε αυτή την φωλιά βρέθηκε και μόνο ένα; Δηλαδή ευτυχώς που είναι μόνο ένα αλλά αν ήταν από το νήμα δεν θα υπήρχαν περισσότερα;
 
Αν διάβασες αυτό που έβαλε ο Νίκος, έχουν μακριά περίοδο ζωής. Πέτα το νήμα, φτάνει μια συμφορά. Κρίμα βρε παιδί μου ☹
 
Η σκόνη για τις ψείρες δεν απωθεί και τα υπόλοιπα παράσιτα; Είχες πουδράρει την τσόχα με pinex ή κάποιο άλλο σκεύασμα για εξωπαράσιτα πριν ξεκινήσει το στρώσιμο της φωλιάς;
 
Anthrenus-museorum.png
Με κάτι τέτοιο μοιάζει... Τώρα τι ακριβώς είναι... Τη ζημιά του πάντως την έκανε!
 
Πάντα στον πάτο της φωλιάς τοποθετώ λινάτσα αντί για τσόχα η οποία έχει βραστεί και πουδραριστεί με ψειρόσκονη. Μέχρι πέρσυ ψέκαζα με frontline φέτος χρησιμοποιώ την ψειρόσκονη της Tafarm
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Συγγνώμη λίγο, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο, πρώτα να πέθανε ο νεοσσός από Χ αιτία και μετά να προσκολλήθηκε το έντομο, ζωύφιο στο νεκρό σώμα; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι αναπτυσσόταν στο σώμα του πουλιού;
 
Σωστή η παρατήρηση..Αλλά δεν ήταν το μόνο νεκρό μικρό.. Τρία του πέθαναν.
 
Back
Top