Αναπαραγωγή Τρεις φωλιές και εφτά αυγά ασπορα

Ουρανια

PB New Member
Εγγραφή
26 Αυγ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Φέτος πήρα τρεις φωλιές και εφτά αυγά ασπορα.έχω ακολουθήσει τους κανόνες διατροφής αν και είναι ή πρώτη μου φορά που δοκιμαζω
 
Υπαρχουν πολλοι λογοι για ασπορα αυγα. Για να μας βοηθησεις θα ηθελα να μου απανησεις στα παρακατω.
  • Ποτε ξεκινησες διατροφικη προετοιμασια και τι περιλαμβανε αυτη.
  • Τι πουλια ειναι;ρατσας; Μηπως εχουν πολυ πυκνο πτερωμα;
  • Τι ηλικια εχουν τα πουλια και ποια η φυσικη τους κατασταση;
  • Σε τι κλουβι τα εχεις; Μηπως οι πατηθρες ηταν πολυ ψηλα και ο μαγκας δεν βολευοταν;
  • Πως εκανες τ γνωριμια τους; Υπαρχει περιπτωση να μην ταιριαξαν;
  • Ειχες δει βατεματα;
  • Ποια ηταν η συμπεριφορα τους;
  • Σε τι χωρο βρισκεται το κλουβι;
Μπορει να φταιει και κατι αλλο αλλα δωσε μας τις πληροφοριες και μεσα απο την κουβεντα θα βγαλουμε καποια ακρη..

Αν μπορεις βαλε μας και φωτογραφιες του κλουβιου,του χωρου και των πουλιων.
 
Ο αρσενικός είναι 2χρονων περίπου τον έχω από πέρσι. Τη θυληκια την αγόρασαν πριν τα χριστούγεννα. Από τότε άρχισα να τους δεινω αυγό φρούτα και λαχανικά εποχής. Τα ειχα σε ζευγαρωστρα με χώρισμα αφού κράτησαν τη καναρα σε άλλο κλουβί για ένα μήνα περίπου. Τα ενωσα αρχές Μαϊου όταν ή καναρα άρχισε να κάνει φωλιά. Είναι κοινά καναρινια

Πρώτη φωλιά 2αυγα. Βατεματα δεν είδα ελειπα πολλές ώρες.2 φωλιά 3 αυγά με πολλά βατεματα όλες τις ώρες. Τελευταία φωλιά 2αυγα αρχές Ιουνίου.σαν ζευγάρι τα πάνε πολύ καλά
 
2 φωλιά 3 αυγά με πολλά βατεματα όλες τις ώρες.
Θα "πιάσω" τη δεύτερη φωλιά γιατί σε αυτή είδες τα βατέματα.. μήπως τα κλαδάκια είναι πολύ ψηλά και εμποδίζει το σωστό βάτεμα; Μήπως δεν υπάρχουν σταθερά σημεία ή οι πατήθρες κουνιούνται; Η κανάρα κλώσησε και τις 14 μέρες χωρίς καμία διακοπή;
 
Οι πατηθρες είναι σταθερές και ψηλά και χαμηλά.στη δεύτερη φωλιά ή καναρα έκατσε στο τελευταίο αυγό και έβγαινε μόνο για νερό.στις 10 μέρες τα πήρα τα αυγά.
 
Συνηθως γυρω στην 7η ειναι ξεκαθαρο το αν ειναι ενσπορα... Τα ελεγξες ξανα πριν τα αφαιρεσεις;
 
Ναι και βέβαια τα κοίταξα.υπάρχει περίπτωση να είναι στείρος ο αρσενικός;
 
Ναι και βέβαια τα κοίταξα.υπάρχει περίπτωση να είναι στείρος ο αρσενικός;
Τι ηλικια εχει; Οσο περνουν τα χρονακια... Ξερεις! Αδυνατιζει το σπερμα. Πραγματικα οπως τα περιγραφεις δε βρισκω κατι λανθασμενο ή να μην ταιριαζει, οχι οτι ειμαι και ειδικος αλλα συνηθως καπου προσανατολιζομαστε..

Ισως πιο εμπειροι να σε βοηθησουν καλυτερα απο εμενα.
 
Τι ηλικια εχει; Οσο περνουν τα χρονακια... Ξερεις! Αδυνατιζει το σπερμα.
Ο αρσενικός είναι 2χρονων περίπου τον έχει από πέρσι. Τη θυληκια την αγόρασαν πριν τα χριστούγεννα

Μήπως θέλει κούρεμα; Διαβάσεις το ποστ που σου είπα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ο αρσενικός είναι 2χρονων περίπου τον έχω από πέρσι. Τη θυληκια την αγόρασαν πριν τα χριστούγεννα
Πραγματικα δεν εχω ιδεα. Αν ολα ειναι σωστα, διατροφικη προετοιμασια σωστα, ρατσα που δεν ειναι στειρα πχ υβριδια, σωστο κλουβι κ πατηθρες, νορμαλ πτερωμα που δε θελει κουρεμα, ταιριαζουν μεταξυ τους, δεν ειναι μεγαλα σε ηλικια πουλια..σηκωνω τα χερια ψηλα!

Μονο την ηλικια του θηλυκου δεν ξερουμε δηλαδη.. καποια ασθενεια ισως, καποια φαρμακευτικη αγωγη; Τι να πω δεν ξερω...
 
Ο αρσενικός είναι 2χρονων περίπου τον έχει από πέρσι. Τη θυληκια την αγόρασαν πριν τα χριστούγεννα

Μήπως θέλει κούρεμα; Διαβάσεις το ποστ που σου είπα;


Δε νομίζω να θέλει κούρεμα δεν έχει πολλά φτερά. Τώρα όσο για το αν είναι υβρίδιο δε ξέρω για καναρίνι το αγόρασαν και όχι ακριβα
 
Και λογικα καναρινι ειναι.. ισως φωτογραφιες αν τα καταφερεις. Εγω πραγματικα δεν εχω να σκεφτω κατι αλλο ☹
 
Ναι θ ανεβασω μόλις μπορέσω. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας

Και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφερον και τις απαντήσεις σας!
 
.υπάρχει περίπτωση να είναι στείρος ο αρσενικός;
Ουρανία μου μην απογοητευεσαι μπορεί να υπάρχει θέμα στειρότητας. Εγώ του χρόνου θα δοκίμαζα να τον ζευγαρωσω με άλλη καναρα για να δω τα αποτελέσματα. Έχε υπομονή και στο τέλος θα ανταμοιφθεις.
 
Το εύχομαι!Ή απογοήτευση ήταν μεγάλη αλλά υπάρχει άφθονος χρόνος και με τις συμβουλές σας πιστεύω ότι του χρόνου θα τα καταφέρω! Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηπως με την ωοσκοπηση "χτυπησες" τα αυγα; Εγω οταν βλεπω βατεματα δεν κανω καν ωοσκοπηση... κανω υπομονη... στις αλλες 2 γεννες εκανες ωοσκοπηση; Τα αφαιρεσες στις 5 μερες; Γενικα Ουρανια μου η ωοσκοπηση θελει εμπειρια...
 
Back
Top