Φροντίδα Τρελος τσακωμος με ζευγαρωμα masked lovebirds

|Morpheus|

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα...
Ειχα αγορασει ενα Lovebird πριν κατι μηνες, ηταν αρκετα νευρικο αλλα μετα απο μπανακι που του εκανα ηταν πολυ χαλαρο, ετρωγε απο το χερι μου κτλ...
Πριν λιγο καιρο αγορασα αλλο ενα masked Lovebird, το κρατησα κατι βδομαδες σε καραντινα αλλα να μπορουν να βλεπονται μεταξυ τους, και 3-4 μερες διπλα διπλα τα κουβια.
Πριν 2 μερες τα εβαλα μαζικαι τσακωνονται συνεχεια καθε πρωι ειδικα με αποτελεσμα σημερα να τραυματιστει λιγο στη γλωσσουλα του το ενα και γι'αυτο τα χωρισα... Τι να κανω;
Παρεπιπτοντως ειναι masked και τα 2 αλλα οχι το ιδιο χρωμα. απλη αναφορα... λοιπον;
 
Oσο τα βλεπεις να τσακωνονται μην τα βαζεις μαζι.

Παρε μια ζευγαρωστρα με χωρισμα.Βαλε στο ενα διαμερισμα το ενα και στο αλλο το αλλο. Καθε μερα βαζε τα βγαζε το χωρισμα και μολις δεις οτι πανε να τσακωθουν χωριζε τα. Εγω αυτο εκανα και τωρα ειναι πολυ αγαπημενα.

Γενικα να ξερεις οτι τα Lovebirds αν και οι περισσοτεροι τα συστηνουν ως ευκολα πουλια δεν ειναι. Στο ταιριασμα ειναι αρκετα παραξενα και ειναι για ατομα που εχουν υπομονη. Μπορει και να μην ταιριαξουν ποτε μπορει ομως και να γινουν αχωριστα.
 
ok,θα τον τσεκαρω αυτο το τροπο και θα δω...
Ελπιζω να πετυχει...
Thanks...
 
Ειναι πιθανον το πρωτο να υπερασπιζεται το χωρο του, δλδ το κλουβι του κ να βλεπει το αλλο σαν εισβολεα...
Θα μπορουσες να τα εβαζες σε ενα καινουριο κλουβι, που θα ειναι νεο κ για τα δυο, ισως να ειναι κ αυτος ενας λογος
 
Ειναι πιθανον το πρωτο να υπερασπιζεται το χωρο του, δλδ το κλουβι του κ να βλεπει το αλλο σαν εισβολεα...
Θα μπορουσες να τα εβαζες σε ενα καινουριο κλουβι, που θα ειναι νεο κ για τα δυο, ισως να ειναι κ αυτος ενας λογος

...sostos!
 
Αυτο παιζει παρα μα παρα πολυ!
Γιατι το βλεπω οταν ο μπιμης (παλιος) βλεπει τη νελλη (καινουριο) να καθετε σε ενα κλαδι που καθετε αυτος παει και την σπρωχνει και τελικα τσακωνονται...
Οποτε λετε να τους αλλαξω κλουβι... Αν τους αλλαξω, τα βαλω σε ενα μικροτερο και μετα απο καμια βδομαδα τα ξαναβαλω στο ιδιο;
Δεν θα κανει τιποτα ε;
Και τελος το κολπο με τη ζευγαρωστρα και το χωρισμα βγαινει ακυρο ετσι;
 
εγω λεω να τους παρεις ενα καινουριο, ευρυχωρο κλουβι, οχι στρογγυλο, με οριζοντια καγκελα για να μπορουν να σκαρφαλωνουν, ποιος ο λογος να τα βαλεις σε ενα μικρο κ μετα σε αλλο;
αυτο με τη ζευγαρωστρα, δεν ξερω να σου πω, δεν μου εχει τυχει, κ εγω προσφατα απεκτησα λαβμπερντς, εκανα οτι σου ειπα, πρωτα τα ειχα χωρια κ μετα τα εβαλα σε ενα καινουριο κλουβακι
Καλη επιτυχια κ ενημερωσε μας για τις εξελιξεις!
 
ok, οποτε θα τα εχω χωρια διπλα διπλα μεχρι να τους αγορασω καινουριο κουβι.
Ελπιζω να παιξει... :)
 
Back
Top