Ασθένειες Τρεμουλο σε ζεμπρακι

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους.σημερα παρατηρησα κατι πολυ ασυνηθιστο στο αρσενικο μου. Ενω λοιπον καθοταν στο κλαδακι του σε μια στιγμη εγειρε για λιγο απο την μια πλευρα, στραβωσε ελαχιστα το κεφαλι του, ανοιξε το στομα του και αρχισε ενα τρεμουλο. Οταν το πλησιασα με το χερι μου ανταποκριθηκε πληρως αλλαζοντας θεση. Μετα απο λιγο το ξαναεκανε. Σε καποια στιγμη πηγε και το θυληκο διπλα και εκανε ακριβως το ιδιο και αυτο αλλα για ελαχιστο χρονο. Να πω πως το πουλι ειναι ευδιαθετο,τρωει, φτιαχνει την φωλια του, κινειται κλπ. Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι;
 
Αυτό μου μοιάζει για ερωτικό χορό ζευγαρώματος. Τραγουδάει το αρσενικό;
 
Εκεινη την ωρα που το εκανε οχι. Αλλα μετα απο λιγο ναι τραγουδησε. Εμενα πιο πολυ για αυνανισμο μου εκανε 😛 εψαξα και βρηκα οτι και στα πουλια υπαρχει αυτο
 
Δεν θα το χαρακτήριζα έτσι αλλά τελετουργικό ζευγαρώματος με το θηλυκό να δέχεται την πρόσκληση. Το τρέμουλο είναι συνηθισμένη συμπεριφορά σε διάφορα εξωτικά, ιδιαίτερα στα γκούλντιανς.
Το θέμα είναι ότι δεν θα έπρεπε να τα έχεις μαζί αυτή την εποχή, λόγω ζέστης. Ακόμα και χωρίς φωλιά το θηλυκό μπορεί να αρχίσει να γεννά αυγά ανεξέλεγκτα με επιπτώσεις στην υγεία της.
 
Eχω αναφερει οτι ο χωρος που τα εχω ειναι κλιματιζομενος

Επισης το αρσενικο ειναι ηδη μεγαλο σε ηλικια οποτε θα ηθελα να προλαβει να μου αφησει καποιες γεννες
 
Eχω αναφερει οτι ο χωρος που τα εχω ειναι κλιματιζομενος
Η χειρότερη εκδοχή περιβάλλοντος γα διαβίωση στα καναρίνια... Πιθανολογώ και για τα υπόλοιπα πτηνά όπως και για τα ζεμπράκια... χωρίς φυσικά για τα τελευταία να είμαι σίγουρος.
Επισης το αρσενικο ειναι ηδη μεγαλο σε ηλικια οποτε θα ηθελα να προλαβει να μου αφησει καποιες γεννες
Ο λάθος δικός σου εκτροφικός σχεδιασμός... Δεν πρέπει να "εξαργυρώνεται" με πίεση για εκτός εποχής αναπαραγωγή στα πουλιά Γιάννη @Phantomas ή κάνω λάθος;
 
Δεν εκανα λαθος σχεδιασμο απλα το αρσενικο δεν ηταν στην κατοχη μου. Οταν αποφασισα να το παρω στην κατοχη μου και να το ζευγαρωσω ειχαν περασει ηδη 4-5 χρονια. Εαν οι συνθηκες ειναι καταλληλες κλιματικα που ειναι το κακο;
 
Δεν εκανα λαθος σχεδιασμο απλα το αρσενικο δεν ηταν στην κατοχη μου. Οταν αποφασισα να το παρω στην κατοχη μου και να το ζευγαρωσω ειχαν περασει ηδη 4-5 χρονια.
Ακριβώς εδώ είναι και το λάθος σου στον εκτροφικό σχεδιασμό.
Εαν οι συνθηκες ειναι καταλληλες κλιματικα που ειναι το κακο;
Οι τεχνικές συνθήκες στον κλιματιζόμενο χώρο δεν αποτελούν δικαιολογία για να ανατρέψουμε εντελώς τις εποχές στα πτηνά. Σε μερικές μέρες μπαίνει ο Αύγουστος...
Γνώμη μου... εσύ κάνεις όπως νομίζεις...
Απλά μη μετατρέπουμε το λάθος, σε σωστό για να δικαιολογούμε (όλοι μας) τα αδικαιολόγητα...
 
Back
Top