Ασθένειες Τρεμόπαιγμα ματιών κοκατίλ

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Έχω παρατηρήσει πως "τρεμοπαιζουν" τα μάτια του κοκατιλ μου(άγριο) είναι αρκετα δραστήριο θα έλεγα τρώει παρά πολύ πίνει νερό κανονικά κλπ έχω παρατηρήσει πως το κάνει προς απόγευμα αυτό και σκέφτηκα ίσως είναι υπνηλία. Τι λέτε και σεις οι πιο έμπειροι;
 
@Tony Forpus τα κλείνει για μικρό διάστημα και σαν να παίζουν τα βλέφαρα του και μετά τα ανοίγει το κάνει μόνο όταν κάθεται κάπου σαν να το ψιλοπαιρνει ο ύπνος ας πούμε άλλοτε το κάνει με το δεξί μάτι μόνο άλλοτε και μετά δύο κλειστά
 
@Tony Forpus μακάρι να είναι αυτό γιατί και εγώ αυτό σκέφτηκα απλά ήθελα και άλλες απόψεις δεν θέλω να παίζω με τις πιθανότητες για την ζωή του φίλου μου (και ας μην έχουμε γίνει οι καλύτεροι φίλοι ακόμα😅)
 
απλά ήθελα και άλλες απόψεις
Πρέπει να καταλάβουμε ακριβώς τι εννοείς. Προσπάθησε να ανεβάσεις ένα βίντεο που να δείχνει αυτό που περιγράφεις.
 
@Stavros το έκανα για δείτε τώρα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@kolinikos Κάθεται συχνά σε αυτή τη στάση μέσα στη διάρκεια της ημέρας;
 
Δεν είμαι σίγουρη τι πρέπει να παρατηρήσουμε και τι θεωρείτε ανησυχητικό. Το ότι ανοιγοκλείνει τα μάτια του είναι απολύτως φυσιολογικό, όλοι πλην των φιδιων το κάνουν. Σας απασχολεί ότι δεν είναι πλήρως συντονισμένα και το ένα παραμένει κλειστό περισσότερο από το άλλο? Στην φύση δεν υπάρχει συμμετρια, είναι λοιπόν αναμενόμενο κάποιο από τα δύο μάτια να είναι πιο αργό από το άλλο. Δεν βλέπω να τρεμοπαίζει κάτι, ούτε οι βολβοί μοιάζουν να πεταριζουν, αν και η γωνία της κάμερας ίσως μας ξεγελά.
 
Δείτε κάθεται αρκετή ώρα στην σκάλα του και σμρ παρατήρησα πως κάνει κάτι σαν αψιου αψιου δύο φορές σαν να φτάρνισμα δλδ.
@Tony Forpus και γω εχω παρατηρήσει κάτι σαν φούσκωμα η αλήθεια είναι αλλά μια είναι μια δεν είναι και δεν μπορώ να καταλάβω αν ξεκουράζεται ή όχι
Θέλω να το πάω σε έναν κτηνίατρο αλλά δεν ξέρω ποιον πρέπει να εμπιστευτώ στο Ηράκλειο Κρήτης που μένω
[automerge]1639768053[/automerge]
@Stavros είναι συχνό φαινόμενο θα έλεγα ναι
 
Με κάποια επιφύλαξη, θα έλεγα ότι κανένα από τα συμπτώματα δεν είναι ανησυχητικά από μόνα τους. Κάνει κρύο ακόμα και στην Κρήτη αυτήν την στιγμη υποθέτω, σποραδικό φτέρνισμα συμβαίνει, ειδικά αν έχετε θερμαντικά σωματα και τσουρουφίζουν σκόνη, αλλά όλα μαζί μπορεί να είναι διακριτικά σημάδια κάποιου θεματος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
@Nausicaa πραγματικά και γω δεν ξέρω τι μπορεί να έχει και δεν ξέρω και που να το πάω έστω προληπτικά γιατί πες πως κάνω μερικά τηλέφωνα σε κτηνιατρεία ξέρω γω αν μου πουν την αλήθεια πως έχουν γνώσεις σε πουλιά και απλά δεν θέλουν να βγάλουν παραπάνω λεφτά
 
Back
Top