Γενικά Τριήμερο με τον Ιβάν (Ζακό)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα , ετοιμαζόμαστε για τριήμερο και φυσικά ο ιβαν θα έρθει μαζί μας .το ξενοδοχείο που κλείσαμε είναι pet friendly αλλά μόλις τους ενημέρωσα ότι είναι παπαγάλος δίστασαν λίγο και μου είπαν ότι δεν θέλουν να κάνει φασαρία (λογικό)… δεν έχει κράξει πότε ως τώρα αλλά πλέον είναι λαλίστατος όταν βλέπει ότι βάζουμε μπουφάν φωνάζει εεεε ελααα εδώ η βόλτα βόλτα και γενικα πλέον λέει παρά πολλά ειδικά όταν απομακρυνόμαστε από το οπτικό του πεδίο … ο παπαγάλος θα μένει μόνος στο ξενοδοχείο μόνο κάποιες ώρες το μεσημέρι που θα φεύγουμε για φαγητό και το βράδυ που θα κοιμάται όποτε δεν υπάρχει θέμα ..στο σπίτι κάθε μεσημέρι χαλαρώνει δεν κάνει φασαρία εκεί όμως δεν ξέρω …είναι καλή λύση να τον σκέπασω με το σεντόνι του τις ώρες που θα λείπουμε ;
 
Εγώ θα σου πρότεινα το μπάνιο, με αναμένο φως και κλειστή πόρτα.
Πάρε και κάποιο έξτρα παιχνιδάκι που εξακριβωμένα του αρέσει και βάζε το μόνο για όσο λείπετε.
 
Δεν έχεις κάποιον να σας φροντίσει το γκριζακι μέχρι να επιστρέψετε; Να παραμείνει στο χώρο του δηλαδή…στο σπίτι του; και εκεί που θα πάτε -σε άγνωστο μερος χωρο- θα το σκεπάζετε με ένα σεντόνι η θα το αφήνετε στο μπάνιο και θα φεύγετε και αυτο πάλι θα ειναι μόνο του; 🤪
Με όλο το σεβασμό νομίζω πως πρεπει άμεσα να μελετησεις το ειδος των γκρίζων παπαγάλων…διαφορετικά θα ταλαιπωρείθειτε όλοι στο μέλλον…
 
@thunderfck σκέφτομαι οτι ειναι καλύτερο να τον έχουμε μαζί και να ειναι κάποιες ώρες μόνος του παρά να τον αφήσω ολομόναχο και να έρχεται ένα άτομο να του αλλάζει νερό και φαγητό …. Γενικά τις τελευταίες δυο εβδομάδες τον παίρνουμε μαζί μας αρκετές φορές όταν πάμε για καφέ η περπάτημα και δείχνει οτι το απολαμβάνει πολύ
 
@thunderfck…. Γενικά τις τελευταίες δυο εβδομάδες τον παίρνουμε μαζί μας αρκετές φορές όταν πάμε για καφέ η περπάτημα και δείχνει οτι το απολαμβάνει πολύ
😳
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@thunderfck επίσης είναι πολύ κοινωνικός ,έχει μάθει με κόσμο διότι έχουμε σχεδόν καθημερινά παρέες στο σπίτι και έχω παρατητησει από την κάμερα που του έχω όσο λείπουμε στις δουλειές μας δεν πολύ τρώει
[automerge]1679434991[/automerge]
Κάνουμε κάτι λάθος ;
 
Να τον πάρετε μαζί σας. Όπως μάθει έτσι θα του αρέσει κιόλας. Ήδη λες πως δείχνει να απολαμβάνει τις βόλτες σας. Και τα δικά μου μας ψάχνουν μεσα στο σπίτι. Όλοι οι παπαγάλοι είναι ζώα που δεν τους αρέσει η μοναξιά.

Εγώ δεν θα τον σκέπαζα όυτε θα τον έβαζα στο μπάνιο στο ξενοδοχείο. Θα τον έβαζα μπροστά σε παράθυρο να κόβει και κίνηση. Θα έπαιρνα το ρίσκο να δω πως αντιδράει κι αν μου έλεγαν κάτι θα κοιτούσα τότε να διορθώσω την κατάσταση.
 
@Φοίβος και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω να τον αφήσω στο δωμάτιο και με την τηλεόραση ανοιχτή όσο λείπουμε…σκεφτήκαμε ότι θα πάρουμε και την κάμερα μαζί η οποία είναι ασύρματη (δεν ξέρω αν επιτρέπεται 😂αλλά θα το κάνω για να μην έχω το άγχος ) θα αφήσουμε και ένα τηλεφωνο και ελπίζω όλα να πάνε καλά ❤️
 
Back
Top