Αναπαραγωγή Τριτη γεννα στην σειρα (Budgerigar)

chrischarmedfan

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Λάρισα
Η θυληκια μου γεννησε δυο φορες με φωλια και δεν ειδαμε φως και της την πηρα αλλα απ'οτι φαινεται ειχε ξεκινησει ηδη η διαδικασια για τα καινουρια αυγα! Ετσι για τριτη φορα βρηκα σημερα αυγο στον πατο του κλουβιου! Σκεςφτομουν να της αλλαξω αρσενικο! Προλαβαινει να γονιμοποιησει αυτα τα αυγα; Αν τον αλλαξω; Τι αλλο μπορω να κάνω;

Και κατι ακομα λετε ο αρσενικος που τον ειχα τωρα μαζι της να ειναι στειρος γτ ο χαλινος του ειναι γαλαζιος αλλα δν την βατεψε την θυληκια!
 
αστην να κανει τα αβγα και παρτης τακαι βαλτην απο σεμπτεμβρη με αλλο αρσενικο.
τωρα και αρσενικο να αλαξεις δεν θα γονιμοποιηση τα αβγα.
 
βγαλε την φωλια και ασε τα πουλια να δεσουν που λενε, δλδ να δεις οτι ελκεται το ενα απτο αλλο, μετα βαλε φωλια, μπορει δλδ να μην τον αφηνει να την πλησιασει
 
Αστην να γεννησει και παρτης τα. Μετα βγαλε την φωλια και αλλαξε τους αρσενικους.Βαλε αλλον μεσα και παρε τον παλιο.Αστα μαζι για λιγο και αρχες Σεπτεμβρη βαζεις την φωλια.Αντε και καλους απογονους
 
Εγώ θα πρότεινα να τα χώριζες για κανένα δίμηνο, για να ξεκουραστεί η θηλυκιά. Αν έχει κάνει τρείς γέννες στη σειρά το σώμα της θα είναι αδύναμο. Ίσως γι' αυτό να είναι όλα τα αυγά άσπορα. Ούτως ή άλλως κανονικά η αναπαραγωγική περίοδος των μπάτζι ξεκινάει αρχές Οκτωβρίου περίπου. Εγώ στη θέση σου θα ξεκούραζα τα πουλιά και θα τα ξαναέβαζα μαζί απο Σεπτέμβρη χωρίς φωλιά. Θα τα προετοίμαζα διατροφικά για κανά μήνα και μετά θα έβαζα τη φωλιά. Στο μεταξύ άσε τη θηλυκιά να γεννάει όσο θέλει στον πάτο. Αρκεί να τους έχεις διαθέσιμη τουλάχιστον μιά πηγή ασβεστίου (σουπιοκόκκαλο, αυγό, γκριτ), να τους κάνεις όσο γίνεται καλύτερη διατροφή και να αφαιρείς αμέσως τα αυγά.
 
Back
Top