Γενικά Τρομαγμένα Lovebirds

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά... Πριν απο 2 εβδομάδες περίπου πήρα ένα ζευγάρι Lovebirds, αλλά δέ μπορώ να τα χαρώ, μόλις βγώ στο μπαλκόνι τρομάζουν και τα λυπάμαι... Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? τί λένε οι πιο έμπειροι;
 
αργές κινήσεις, να κάθεσαι και να τους διαβάζεις ή να τους μιλάς με σταθερή φωνή και γλυκά, καλό θα ήταν να τα είχες μέσα στο σπίτι ώστε να σε βλέπουν πιο συχνά και να συνηθίζουν το περιβάλλον τους :)
 
Αυτό είναι το κακό... Οτι λείπω όλη μέρα λόγω δουλειάς και τα βλέπω το βράδυ που γυρίζω... Και λογικά τρομάζουν
 
Δωσε τους λιγο χρονο να σε συνηθισουν, ειναι δυσκολη η εξοικειωση ενος μη-εξημερωμενου πουλιου θελει τρελλη υπομονη.
Θα ηταν καλυτερα να τα εβαζες καπου που να σε βλεπουν ωστε να σε συνηθιζουν σιγα σιγα, στο μπαλκονι πιστευω δεν ειναι καλη θεση.
 
θελει καιρο και προσπαθεις... και το δικο μου ετσι ηταν αλλα μετα απο 2 μηνες συνηθισε παω στο κλουβι και ερχετε κοντα μου... Βεβαια δεν με αφηνουν να τα πιασω καθολου ιδικα οταν ειναι εξω αλλα μεσα στο κλουβι στο παιζουν μαγκες... Πρωτα πρεπει να πηγαινεις σταδιακα στο κλουβι βημα βημα με αργες κυνησεις... και μετα οταν τους δεινεις τα φρουτακια τους τα λαχανικα σιγα σιγα θα μαθουν.. Τωρα δεν εχουν συνηθισει το περιβαλον τους. Για αυτο δεν νιοθουν ασφαλεια... ας πουμε εσυ πως θα ενιωθες αν ησυν σε αλλη πολη σε αλλο πσιτι που δεν ξερεις τιποτα... και ξεκαρφωτα ερθει ενας μεγαλος ανθρωπος που στα ματια σου θημιζει αγριος...
 
Όταν είμαι μέσα στο σπίτι ακούω τις φωνές τους, είναι αρκετά ζωηρά... Μόλις πάω να βγώ στο μπαλκόνι, αμέσως τρομάζουν και χώνονται μέσα στη φωλιά, εξαφανίζονται :) Μετά, αν καθήσω στο μπαλκόνι για κανα 10λεπτο, συνηθίζουν μάλλον και ξαναβγαίνουν έξω, ειδικά η θηλυκιά είναι πιο κοινωνική... Ο αρσενικός ταράζεται πιο εύκολα...άν πάω να κάνω καμία κίνηση πχ. Να σηκωθώ απο την καρέκλα... Εξαφανιζόλ και πάλι 😎
 
καταρχην πρεπει να βγαλεις τη φωλια.. ετσι και αλιως δεν προκειτε να ζευγαρωσουν τωρα γιατι δεν γνωριζονται... Ασχετα αν σου εχουν πει στο πετ σοπ πως ειναι ζευγαρι... μπορει να ειναι μαζι αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι ζευγαρι.. Τα δικα μου ταιζονται αλλα δεν ειναι ζευγαρι... ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος... η φωλια μπαινει στο κλυβι αποκληστικα στην αναπαραγωγη δεν πρεπει να ειναι μονιμα στο κλουβι... Πριν γινει αυτο πρεπει να κανεις μια προετιμασια διατροφης...
 
Η ερωτηση σου ειναι αυτη:
μόλις βγώ στο μπαλκόνι τρομάζουν και τα λυπάμαι... Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

και η απαντηση ειναι αυτη:
λείπω όλη μέρα λόγω δουλειάς και τα βλέπω το βράδυ που γυρίζω... Και λογικά τρομάζουν
;)

Για την φωλια πολυ σωστα σου ειπε ο Θεμης οτι πρεπει να την αφαιρεσεις!

Ειναι πολυ νωρις για να μπεις εσυ και τα πουλια σε διαδικασια ζευγαρωματος!
 
Back
Top