Γενικά Τρομαγμενος παπαγαλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Εχω ενα budgie κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο, μικρο σε ηλικια. Το πουλακι ειναι ταισμενο στο χερι και απολυτως ημερο.Ασχολουμαι καθημερινα μαζι του καθως και βγαινει για αρκετη ωρα εξω απο το κλουβι.Χθες το βραδακι οταν ανοιξα την πορτα του κλουβιου και πλησιασα το χερι μου να ανεβει πανω οπως συνηθιζει, ταραχτηκε.Απομακρυνθηκε γρηγορα κραζοντας, εμφανως αναστατωμενο. Το ιδιο συνεβει και σημερα το πρωι. Σκεφτηκα μηπως εχει καπου χτυπησει και γι αυτο αντιδρα ετσι, αλλα δεν βρηκα κανενα τραυματισμο πανω του. Ουτε ενδειξεις ασθενειας εχει. Μερικες ωρες πριν αντιδρασει με αυτον τον τροπο, ηταν κανονικα εξω απο το κλουβι και μου μιλουσε χαρουμενος. Τι μπορει να του συμβαινει; Απο μεριας μου τι να κανω;Ευχαριστω πολυ :)
 
...Χθες το βραδακι οταν ανοιξα την πορτα του κλουβιου και πλησιασα το χερι μου να ανεβει πανω οπως συνηθιζει, ταραχατηκε.Απομακρυνθηκε γρηγορα κραζοντας, εμφανως αναστατωμενο...

Όταν έχει πλησιάσει η ώρα του ύπνου, κι έχουν χαλαρώσει τρομάζουν ευκολότερα κι ας έιναι ήμερα πουλιά.
 
Υπαρχει περιπτωση να το τρομαξε κατι ή καποιος αλλος;

Το αποκλειω,το κλουβι βρισκεται σε εσωτερικο χωρο, ησυχο μερος και δεν το πλησιαζει καποιος αλλος εκτος απο εμενα..
 
Τώρα μόνο υπομονή...
Να του δώσεις το χρόνο να ξεχάσει την "τρομάρα" του και να επανέλθει η σχέση σας στην πρότερη καλή κατάσταση.
Ίσως αν βλέπαμε κι εμείς την ώρα του χαλαρώματος ή του ύπνου ένα "τεράστιο εχθρό" να αντιδρούσαμε ακόμη χειρότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τι να πω μακαρι να ειναι αυτο που λετε και να του περασει.. Μου κανει εντυπωση παντως γιατι καθημερινα κατα τις οκτω παρα ζηταει ο ιδιος να βγει εξω απο το κλουβι για την τελευταια του "βολτα" , και τρεχει με χαρα στο χερι μου μολις ανοιξω την πορτα...Χθες βραδυ δεν υπηρξε καποια αλλαγη στις ωρες για να πω οτι οταν πηγα να τον βγαλω ηταν ηδη γι αυτον ωρα υπνου.. Τωρα που τον βλεπω καθεται κανονικα χαρουμενος στην κουνια του και μιλαει. 😕 Φυσικα θα τον αφησω να ηρεμισει τωρα οπως μου ειπατε κι εσεις..Αλλα ποτε να ξαναπροσπαθησω να τον βγαλω;
 
Δοκιμαζεις και σημερα σιγα σιγα, αν τον δεις να μην εχει διαθεση ή να ειναι παλι ετσι προσπαθεις αυριο κτλ. Πιστευω, δεν ξερω αν ειναι και σωστο 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εγώ προτείνω να συνεχίσεις σήμερα κανονικά όσα έκανες ως τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω ξανα νωρις το απογευματακι οπως συνηθιζαμε και θα σας πω πως πηγε! 🙂
 
Εγώ θα την εξετάσω και από μια άλλη πλευρά την αντίδρασή του...
Μήπως άλλαξε κάτι στο χέρι σου; Για να γίνω πιο σαφής:
1) χρώμα βαψίματος στα νύχια
2) δαχτυλίδια
3) βραχιόλια-ρολόι
 
Εγώ θα την εξετάσω και από μια άλλη πλευρά την αντίδρασή του...
Μήπως άλλαξε κάτι στο χέρι σου; Για να γίνω πιο σαφής:
1) χρώμα βαψίματος στα νύχια
2) δαχτυλίδια
3) βραχιόλια-ρολόι


Τωρα που το λες, εβαψα χθες τα νυχια μου ενα εντονο χρωμα ενω δεν το συνηθιζω. Μαλιστα, τωρα που τον εχω βγαλει απ το κλουβι εδω και μερικη ωρα, με πλησιαζει και καθεται κανονικα πανω μου αλλα αμα παω να τον πλησιασω εγω με το χερι μου αναστατωνεται και παλι.Λετε να φταινε τα νυχια;😱
 
Τωρα που το λες, εβαψα χθες τα νυχια μου ενα εντονο χρωμα ενω δεν το συνηθιζω.
Αυτος ειναι ο λογος. Μολις τα ξεβαψεις θα σου κανει χαρουλες!
Το χερι σου τωρα του φαινεται ξενο και τρομαζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εγώ θα την εξετάσω και από μια άλλη πλευρά την αντίδρασή του...
Μήπως άλλαξε κάτι στο χέρι σου; Για να γίνω πιο σαφής:
1) χρώμα βαψίματος στα νύχια
2) δαχτυλίδια
3) βραχιόλια-ρολόι

Τωρα που το λες, εβαψα χθες τα νυχια μου ενα εντονο χρωμα ενω δεν το συνηθιζω. Μαλιστα, τωρα που τον εχω βγαλει απ το κλουβι εδω και μερικη ωρα, με πλησιαζει και καθεται κανονικα πανω μου αλλα αμα παω να τον πλησιασω εγω με το χερι μου αναστατωνεται και παλι
.Λετε να φταινε τα νυχια;😱
Απλά... Είμαι σίγουρη!
Πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή σε τέτοιου είδους αλλαγές 😉
 
Τελικα αυτος ηταν ο λογος! Ξεβαψα τα νυχια μου και ο μικρουλης δεχτηκε και παλι με χαρα το χερι μου 😛
Ουτε που θα το φανταζομουν ποτε οτι θα τον φοβιζε το χρωμα των νυχιων!
 
Τελικα αυτος ηταν ο λογος! Ξεβαψα τα νυχια μου και ο μικρουλης δεχτηκε και παλι με χαρα το χερι μου 😛
Ουτε που θα το φανταζομουν ποτε οτι θα τον φοβιζε το χρωμα των νυχιων!
Γι΄αυτό βρισκόμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες👍
Χαίρομαι που βοήθησα:D
 
Γι΄αυτό βρισκόμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες👍
Χαίρομαι που βοήθησα:D

Πραγματικα με εσωσες, ειχα ανησυχισει πολυ και ο μικρουλης ειχε τρομοκρατηθει! 😛
Να σαι καλα Σισσυ!:D
 
Back
Top