Γενικά Τρομαγμενο καναρινακι

Theodorap

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,έχω ένα καναρίνι που γεννήθηκε και μεγαλωσε στο σπίτι μας καθώς γεννήθηκε από δικά μας καναρίνια. Εμεινε για λίγο καιρό στο κλουβί με τους γονείς του και όταν μπορούσε πλέον να φάει μόνο του,το βάλαμε μόνο του σε ξεχωριστό κλουβί αλλά στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς του.

Είναι αρσενικό και ο "πατέρας" του κελαηδουσε υπέροχα, αυτό στις αρχές έβγαζε κάποιους ήχους, σαν να προσπαθούσε να κελαηδησει και αυτό αλλά μετά από μερικούς μήνες δεν ακουγόταν καθόλου.
Τώρα είναι 1,5 χρονών και δεν κελαηδάει καθόλου.

Σήμερα το ανέβασα στο σπίτι και για να δω αν πράγματι είναι αρσενικό το έπιασα και είναι σίγουρα αρσενικό. Όταν το ξαναεβαλα στο κλουβί πήγε σε μια γωνιά και κάθεται εκεί εδώ και ώρα χωρίς να βγάλει ούτε ήχο.
Τρόμαξε τόσο πολύ;τι μπορώ να κάνω;
 
Να του δώσεις χρόνο να συνέλθει...
Δεν είναι και λίγο αυτό που τράβηξε.
Καλό είναι να αποφεύγουμε να πιάνουμε με το παραμικρό τα πουλιά.
 
Να του δώσεις χρόνο να συνέλθει...
Δεν είναι και λίγο αυτό που τράβηξε.
Καλό είναι να αποφεύγουμε να πιάνουμε με το παραμικρό τα πουλιά.

Ναι ξέρω δεν έπρεπε,τώρα είναι κάπως καλύτερα και τρώει, απλά ήθελα να δω αν είναι αρσενικό γιατί δεν κελαηδάει! Πλέον δεν κάνει ούτε προσπάθεια.
 
Ναι ξέρω δεν έπρεπε,τώρα είναι κάπως καλύτερα και τρώει, απλά ήθελα να δω αν είναι αρσενικό γιατί δεν κελαηδάει! Πλέον δεν κάνει ούτε προσπάθεια.
Και τώρα που το είδες τι κέρδισες;
Για σκέψου πόσο "πίσω" το πάει μια τέτοια ενέργεια;
Δηλαδή αν ήταν να τραγουδήσει σύντομα, τώρα αυτό θα πάει χρονικά πιο πίσω.
 
Και τώρα που το είδες τι κέρδισες;
Για σκέψου πόσο "πίσω" το πάει μια τέτοια ενέργεια;
Δηλαδή αν ήταν να τραγουδήσει σύντομα, τώρα αυτό θα πάει χρονικά ποιο πίσω.

Ναι έχεις δίκιο, να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Από τι ηλικία περίπου αρχίζουν να κελαηδανε;Αν δεν κελαηδησει πάρα μόνο ελάχιστα υπάρχει πρόβλημα με το καναρίνι ή είναι φυσιολογικό?
 
Απο 1-2 μηνων τα αρσενικα ξεκινανε το σαλιαρισμα, και μεσα στους επομενους μηνες "τελειοποιουν" το κελαηδισμα τους..
Εχω κι εγω εναν αρσενικο υγιεστατο ο οποιος δεν τραγουδησε ποτε.
Δυο φορες μου τυχε αυτο, ειχα και στο παρελθον αλλον εναν το ιδιο σκηνικο. Ελεγα, βρε μπας και ειναι θηλυκο; Γινεται να κανει μονο τσιου τσιου;Και σε οσους το πηγα μου ειπαν οτι ειναι αρσενικο και μαλιστα πυρωμενο.🙄

Οσο για το πιασιμο, δε θεωρω οτι επαθε κανενα τρομερο σοκ το καναρινι απο αυτο, αμα το επιασες σωστα.. Θελει ηρεμες κινησεις..Αλλωστε πρεπει να το πιανεις ανα διαστηματα για κοψιμο νυχιων κλπ.
 
Κάθε καναρίνι έχει διαφορετική αντίδραση στο τραγούδι. Μπορεί να αρχίσουν να χαζο-τραγουδάνε από τον 3-4 μήνα της ζωής τους.
Αλλά χρειάζονται ηρεμία και ησυχία για να "βγάλουν" το τραγούδι.

δε θεωρω οτι επαθε κανενα τρομερο σοκ το καναρινι απο αυτο,
Πως το ξέρεις αυτό Ειρήνη;
Αλλωστε πρεπει να το πιανεις ανα διαστηματα για κοψιμο νυχιων κλπ.
Πόσο συχνά πιάνεις τα δικά σου;
 
Απο 1-2 μηνων τα αρσενικα ξεκινανε το σαλιαρισμα, και μεσα στους επομενους μηνες "τελειοποιουν" το κελαηδισμα τους..
Εχω κι εγω εναν αρσενικο υγιεστατο ο οποιος δεν τραγουδησε ποτε.
Δυο φορες μου τυχε αυτο, ειχα και στο παρελθον αλλον εναν το ιδιο σκηνικο. Ελεγα, βρε μπας και ειναι θηλυκο; Γινεται να κανει μονο τσιου τσιου;Και σε οσους το πηγα μου ειπαν οτι ειναι αρσενικο και μαλιστα πυρωμενο.🙄

Οσο για το πιασιμο, δε θεωρω οτι επαθε κανενα τρομερο σοκ το καναρινι απο αυτο, αμα το επιασες σωστα.. Θελει ηρεμες κινησεις..Αλλωστε πρεπει να το πιανεις ανα διαστηματα για κοψιμο νυχιων κλπ.
Ναι φυσικά και προσπάθησα να το πιάσω ήρεμα και φυσικά να μην το βλαψω.Αυτό που έκανα ήταν να το πιάσω και να το γυρίσω ανάσκελα γιατί αν το γυρίσεις ανάσκελα και η ουρίτσα του είναι προς τα επάνω το καναρίνι είναι αρσενικό, ενώ αν είναι προς τα κάτω είναι θηλυκό.🙂
Το δικό μου ήταν η πρώτη φορά που που το έπιασε κάποιος και γενικά ήταν πάντα λίγο φοβιτσιαρικο γιαυτό τρόμαξε στην αρχή. Τώρα κοιμάται και πιστεύω θα το ξεπεράσει το σοκ:D
 
Πως το ξέρεις αυτό Ειρήνη;

Πόσο συχνά πιάνεις τα δικά σου;

Το φυσιολογικο ειναι, αμα τα πιανουμε σωστα ναι μεν να αναστατωνονται αλλα δεν θεωρω οτι παθαινουν σοκ και μενουν τρομοκρατημενα για βδομαδες. Δεν πιστευω οτι κατι τετοιο θα καθυστερησει το κελαηδισμα του καναρινιου.
Γιαννη μου τα δικα μου τα πιανω οποτε χρειαστει, οποτε μεγαλωσουν τα νυχακια τους, οποτε θεωρησω σωστο να ελεγξω την κοιλιτσα τους, δεν εχω συγκεκριμενο προγραμμα.

Ναι φυσικά και προσπάθησα να το πιάσω ήρεμα και φυσικά να μην το βλαψω.Αυτό που έκανα ήταν να το πιάσω και να το γυρίσω ανάσκελα γιατί αν το γυρίσεις ανάσκελα και η ουρίτσα του είναι προς τα επάνω το καναρίνι είναι αρσενικό, ενώ αν είναι προς τα κάτω είναι θηλυκό.🙂
Το δικό μου ήταν η πρώτη φορά που που το έπιασε κάποιος και γενικά ήταν πάντα λίγο φοβιτσιαρικο γιαυτό τρόμαξε στην αρχή. Τώρα κοιμάται και πιστεύω θα το ξεπεράσει το σοκ:D

Κι εγω αυτο πιστευω,θα ξεπερασει το σοκ και θα κελαηδησει συντομα αν ειναι αρσενικο. Το ευχομαι κιολας.Ωστοσο αυτο που μας αναφερεις δεν ειναι ο πιο ασφαλης τροπος διαχωρισμου του φυλου, διαβασε μερικα αρθρα σχετικα με αυτο, συνηθως το φυλο τους το καταλαβαινουμε κοιταζοντας τη γεννητικη τους περιοχη.
 
Καλησπέρα, θυμάστε το καναρινακι που ήταν τρομαγμενο και που εγώ νόμιζα ότι είναι θηλυκό επειδή δεν κελαηδουσε καθόλου;

Ε λοιπόν το έβγαλα στο μπαλκόνι τώρα που δεν έχει ήλιο και χάρηκε πάρα πολύ! Έκανε σαν τρελό και επιτέλους το άκουσα να κελαηδάει 😛
 
Μπράβο, τι ωραία να ακούμε και ευχάριστα νέα!
 
Ναι φυσικά και προσπάθησα να το πιάσω ήρεμα και φυσικά να μην το βλαψω.Αυτό που έκανα ήταν να το πιάσω και να το γυρίσω ανάσκελα γιατί αν το γυρίσεις ανάσκελα και η ουρίτσα του είναι προς τα επάνω το καναρίνι είναι αρσενικό, ενώ αν είναι προς τα κάτω είναι θηλυκό.🙂

Το έχω διαβάσει κ άλλες φορές στο φόρουμ αυτο το αμφισβητούσα πολυ στην αρχη αλλα τώρα με την συχνότητα που το βλέπω να γράφεται μπερδέυομαι... Μπορεί παρακαλώ κάποιος ποιό έμπειρος να δώσει τα φώτα του; @misalouris!
 
Ε λοιπόν το έβγαλα στο μπαλκόνι
Θεοδώρα μου τότε θα πρέπει σίγουρα να μελετήσεις αυτο:
https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/

έκανε σαν τρελό και επιτέλους το άκουσα να κελαηδάει 😛
Πολύ χαίρομαι. Ήταν να μην κανει την αρχή. Τώρα δε θα σταματάει!
 
Ας μείνουμε στο θέμα μας...
Τελευταία οφ τοπικ βοήθεια θα δοθεί εδώ.
Αν υπάρχουν απορίες να δημιουργηθεί νέο θέμα.
Το έχω διαβάσει κ άλλες φορές στο φόρουμ αυτο το αμφισβητούσα πολυ στην αρχη αλλα τώρα με την συχνότητα που το βλέπω να γράφεται μπερδέυομαι... Μπορεί παρακαλώ κάποιος ποιό έμπειρος να δώσει τα φώτα του; @misalouris!
Ας αφήσουμε αυτές τις μεθόδους με τις ουρές για τους "ειδικούς".
Έτσι η αλλιώς οι πιθανότητες να το πετύχουν είναι 50%.
https://community.petbirds.gr/threads/aναγνώριση-φύλου-στα-καναρίνια-από-την-ουρά-τους.25241/
Υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες μέθοδοι, αλλά όλες έχουν μεγάλα ποσοστά λάθους.
Μερικά σχετικά θέματα που μπορείτε να διαβάσετε
https://community.petbirds.gr/threads/Βοήθεια-για-αναγνώριση-φύλου-καναρινιών.24088/
Το άρθρο βέβαια θα σε κατατοπίσει καλύτερα Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;
 
Ναι φυσικά και προσπάθησα να το πιάσω ήρεμα και φυσικά να μην το βλαψω.Αυτό που έκανα ήταν να το πιάσω και να το γυρίσω ανάσκελα γιατί αν το γυρίσεις ανάσκελα και η ουρίτσα του είναι προς τα επάνω το καναρίνι είναι αρσενικό, ενώ αν είναι προς τα κάτω είναι θηλυκό.🙂
Το δικό μου ήταν η πρώτη φορά που που το έπιασε κάποιος και γενικά ήταν πάντα λίγο φοβιτσιαρικο γιαυτό τρόμαξε στην αρχή. Τώρα κοιμάται και πιστεύω θα το ξεπεράσει το σοκ:D
Το "κόλπο" για την αναγνώριση του φύλλου με την στάση της ουράς δεν είναι πάντα σωστό. Κάθε πουλάκι μπορεί να το κάνει διαφορετικά.
Βέβαια με πρόλαβε ο κύριος Μισαλούρις. Να κοιτάξεις τα θέματα που σου έδωσε ο κύριος Γιάννης.
Χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα που μας έδωσε Θεοδώρα!
 
Back
Top