Γενικά Τρομερή Ενοχή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pasx79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pasx79

PB Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2007
Μηνύματα
373
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αισθανομαι τρομερα ενοχως γιατι εκανα να υποφερουν μεχρι θανατου 2 πουλια!
Μετα το κρουσμα που ειχα μεσα στην εβδομαδα με το αρπακτικο και ειχα 2 απωλειες ειχα αλλες δυο και στεναχωρεθηκα παρα πολυ!
Σε μια κλουβα του μετρου ειχα μεσα ενα ζευγαρι φλωρους και περιμενα να γεννησουν την πεμπτη πηγα τα εβαλα νερο τροφη και αυγοτροφη, δεν μπορεσα να παω χθες λογω δουλειας και ξαναπηγα σημερα το μεσημερι. Αυτο που αντικρισα δεν μπορω να σας το περιγραψω ενας απο τους καλητερους μου φλωρους 7 χρονων απο την φυση πεθαμενος και η θυλικια του ετοιμη..Αυτο εγινε απο ελειψη νερου εσπασε το κατω μερος της ποτιστρας και χαθηκε ολο το νερο... Ντρεπομαι τοσο, αλλα ειλικρινα δεν ηθελα να συμβει κατι τετοιο.
ΤΗν θυληκια την εβαλα νερο με προσθηκη φρουκτοζης.
 
Gia afto baloume otan den boroume na prosexoume kathe mera ta poulia mas, defteri potistra gia reserva.

Alexandros
 
Κακως επρεπε να ειχα δευτερη ποτιστρα!
Χθες γυρισα αργα το βραδυ απο την δουλεια.
Η καρδια μου με διεταζε αν παω να τα φροντισω αλλα το σωμα μου ειχαι παραδοθη!
 
Το δε πνεύμα πρόθυμο η δε σάρξ ασθενής δηλαδή. Τώρα έμαθες για την επόμενη φορά.
 
Αυτο το πουλακι ηταν το αγαπημενο μου!Ηταν τελειο και φωνητικα αλλα και ως τυπος ηταν σαν το πουλι που εχω στο αβαταρ μου.
μεχρι πριν το βαλω με την θυληκια στην ζευγαρωστρα το κουβαλουσα παντα μαζι μου σε καθημερινα ταξιδια και οταν σταματουσα στο δρομο για να ξεκουραστω δεν πηγενα να κατσω σε καφετερια αλλα επερνα εναν σπαστο καφε το εβαζα επανω στον ουρανο του αυτοκινητου και το ευχαριστιωμουνα! Το ονομα του ηταν Σαρρης!
Θα μου ληψεις Σαρρη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee
πασχαλη, το μονο που θα σου πω εινα ιοτι, ο,τι δουλεια και να εχεις, οσο κουρασμενος κα ινα εισαι να περνας να ριχεις ενα βλεφαρο
εγω σχολαω 3-4 το πρωι κα ιπαντα περναω να δω τι γινεται μεσα στο κουμασι μου, καλ οη κακο δεν ξερω αλλα εχω αποφυγει αρκετα [πραγματα ετσι, ελπιζω να αντικατασταθει αμεσα ο φιλος σου με εναν που θα εινα ικαλυτερος
 
Πασχαλη να μην στεναχωριεσαι κοιτα μπροστα και απεφυγε τα ιδια λαθη. Να εισαι καλα και να προσεχεις τα πουλακια σου!
 
Πασχαλινο πως τα καταφερες βρε;☹ Οτι και αν εχουμε, οσο κουρασμενοι και αν ειμαστε, πιστευω πως απο την στιγμη που εχουμε αναλαβει να ανατρεφουμε φτερωτους φιλους... Ειμαστε και υπευθυνοι απεναντοι τους! Εγω απο την στιγμη που ξυπναω μεχρι την στιγμη που θα παω για υπνο η εννοια μου ειναι σε αυτα αν ολα ειναι καλα. Ακομα και οταν ειμαι εξω, οσο κουρασμενη και αν νιωθω παντα τα ριχνω μια ματια. Ξερω πως δεν το εκανες επιτηδες! Αυτο να σου γινει μαθημα και να μην σου ξανασυμβει!
 
ωχχχ κρίμα τα πουλάκια, δεν το έκανες επίτηδες όμως, τί να πω...
 
λυπαμαι πολυ Πασχαλη αλλα ομως δεν το ηθελες και εσυ...
 
αρκει μια μερα χωρις νερο για να χασεις τα πουλια; Παντως οτι και να εγινε κριμα πασχαλη,θ ακανει παρεα στομ καρδερινο μου ο σαρρης🙄
 
Κατερίνα νομίζω ότι θέλει παραπάνω από μια μέρα για να πεθάνει ένα πουλί από έλλειψη νερού.Ιδιάιτερα τα αγριοπούλια έχουν μεγαλύτερη αντοχή από τα καναρίνια. Όμως ο Πασχάλης λέει ότι τα έβαλε νερό Πέμπτη. Εάν λόγω σπασμένης ποτίστρας το νερό σώθηκε βράδυ Πέμπτης ή Παρασκευή πρωί άρα τα πουλιά Παρασκευή Σάββατο έμειναν χωρίς νερό όπότε ο θάνατος ήταν αναπόφευκτος. Πασχάλη ήταν κάτι που άμεσα δεν έφταιξες εσύ.Λυπάμαι φίλε...
 
Οταν γαναγεμισα την ποτιστρα αδειασε σε λιγα λεπτα ηταν σχισμενη εκει που κουμπονη στο συρμα.
Και το καλο νεο η θυλικια του σαρρή εζησε συνηλθε και ειναι μια χαρα. Το λυπηρο ειναι ομως οτι ελειξε αδοξα και φετος η αναπαραγωγικη περιοδος.
 
Back
Top