Διατροφή Τροφές Versele-Laga

Σταμάτης

Ex Smokie
Εγγραφή
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.399
Πόλη
Κορυδαλλός
Η καρδερίνα μου (και μια ακόμα αρσενική που σε λίγο καιρό θα πάρω απο έναν πολύ καλό φίλο)φέτος θα ξεχειμωνιάσουν στο μπαλκόνι και έτσι θα πρέπει να διαλέξω μια τροφή τέτοια ώστε να τους παρέχει την κατάλληλη ενέργεια αλλά και να τις καλύπτει διατροφικά ώστε να μην έχω προβλήματα που οφείλονται στην διατροφή, είμαι μεταξύ της Finches Triumph Premium καιτηςEuropean finches breeding without rapeseed (αν και αναπαραγωγής όπως αναφέρει)
Θα ήθελα την άποψη σας για αυτά τα δύο είδη ή αν χρησιμοποιείται κάποιο άλλο μείγμα σπόρων της ίδιας εταιρείας κατάλληλο για καρδερίνες.




 
An ego eprepe na apofaso ta pira

European finches breeding without rapeseed


Ala prepei na prosexeis pos tha pame apo thermograsia to ximona. An tha peftei POLI krio, selei ligo ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ extra. Kata tin gnomi mou boris na dinis tin trofi kai apo ta para kato sporoi ligo extra. Afta einai ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ.

Chia
Αγκάθι Μαρίας
Γαiδουράνκαθο
Ζοχός
Ηλιόσπορος
Κερί νύχτας
Κίτρινος Λιναρόσπορος
Κόκκινο Ρούπσεν
Νίζερ
Ξεφλουδισμένοι ηλιόσποροι
Παπαρούνα Ιμαλαϊων
Σπόροι τριφυλλιού
 
α

φιλε μου ισως η απαντηση του Αλεξανδρου σου φανει περιεργη αλλα η καρδερινα ειναι πουλι που η υγεια τησ εξαρταται απο την διατροφη...
 
Σπύρο καλημέρα, δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργη η απάντηση του Αλέξανδρου μπορώ να πω πως με βοήθησε πολύ, βασικά όπως αναφέρω χρειάζομαι μια ποιοτική τροφή μιας και θα ξεχειμωνιάσουν στο μπαλκόνι, κάθε πρόταση δεκτή :)
 
83 EUROPEAN FINCHES WITHOUT RAPESEED
CANARY SEED
LINSEED
PEELED OATS
HEMP SEED
NIGERSEED
CARDY
WHITE MILLET
YELLOW MILLET
JAPANESE MILLET
ANISE
BLUE POPPY SEED
SPINACH SEED
BUCKWHEAT
CARROT SEED
GRASS SEEDS
RADISH
CLOVER SEED

Μήπως θα έπρεπε να επιλέξω αυτό το μείγμα της Beyers από το European finches breeding without rapeseed ;
 
Γιατι εχεις σταθει μονο σε δυο προιοντα μιας εταιριας; Αν κατι δεν σου αρεσει...ή δεν σε καλυπτει αναζητησε και σε αλλη εταιρια προιοντα.
Επειτα αυτο που σου προτεινει ο Αλεξανδρος ειναι μια καλη λυση.. Και μια αριστη συμβουλη.
 
Το θέμα Σοφία είναι οι ποσότητες, οι περισσότεροι σπόροι έρχονται σε συσκευασίες των 15-25 κιλών, έτσι προσπαθώ να βρώ μια τροφή που θα περιέχει οσο το δυνατό περισσότερους σπόρους ως μείγμα έτσι ώστε σαν συμπλήρωμα σπόρων να μην χρειαστώ 5-7 διαφορετικά σακιά (σίγουρα θα χαλάσουν).
 
Oι περισσοτεροι απο μας εχουμε προβλημα με την τροφη καρδερινων, ειναι τεραστια σακια και ολοι ψαχνουμε να βρουμε μια εταιρια με συσκευαιες κιλου με οσο το δυνατον πληρεστερο και ισορροπημενο μιγμα για τις καρδερινες μας.🙄
 
Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την τροφή που παίρνω απο τα πετ σοπ (σκονη, σκουλικάκια) και έτσι θα πάρω ένα σακι μείγμα για να το έχω σπίτι μου (που στο τέλος πάλι θα μου μείνουν πολλά κιλά πριν "χαλάσει"), όπως καταλαβαίνετε ειναι πάρα πολύ δύσκολο να πάρω και αλλα 5-7 σακιά για συμπλήρωμα σπόρων.
 
Σταματη πολλοι εχουμε απο οτι φαινεται το ιδιο προβλημα με τις συσκευασιες ιδιως αυτοι που εχουμε λιγα πουλια και ενα σακι τροφη αντιστοιχει σε πολυ καιρο με τα γνωστα επακολουθα. Εγω παιρνω την prestige για καρδερινες της versele laga ομως απο σακι 20κιλο που ανοιγει ο petsopας και συνηθως οταν μετα απο κανενα διμηνο χρειαστω καινουρια τροφη οταν παω υπαρχει αλλο σακι που σημαινει οτι καταναλωθηκε αυτο απο το οποιο ειχα παρει πιο πριν. Βεβαια σε τιμη λογικη αναλογικα με την τιμη ολοκληρου του σακιου. Σιγουρα υπαρχουν κινδυνοι απο την ανοιχτη τροφη στο πετσοπ αλλα δεν μπορω να παρω και ενα σακι 70 ευρω και να ταιζω με αυτο για 2 χρονια 4 πουλακια. Που στην καλυτερη θα χαλασει στο 8μηνο απο υγρασια και δεν θα την τρωνε ουτε οι κοτες. Αλλη λυση ειναι να συννενοηθεις με τον πετσοπα οταν θα ανοιγει καινουριο σακι να σε παιρνει τηλ και να αγοραζεις γενναια ποσοτητα πχ 5 κιλα το οποιο θα ξερεις οτι το πηρεσ απο κλειστο σακι αυτη η μεθοδος νομιζω ειναι ασφαλης.
 
Σταματη πολλοι εχουμε απο οτι φαινεται το ιδιο προβλημα με τις συσκευασιες ιδιως αυτοι που εχουμε λιγα πουλια και ενα σακι τροφη αντιστοιχει σε πολυ καιρο με τα γνωστα επακολουθα. Εγω παιρνω την prestige για καρδερινες της versele laga ομως απο σακι 20κιλο που ανοιγει ο petsopας και συνηθως οταν μετα απο κανενα διμηνο χρειαστω καινουρια τροφη οταν παω υπαρχει αλλο σακι που σημαινει οτι καταναλωθηκε αυτο απο το οποιο ειχα παρει πιο πριν. Βεβαια σε τιμη λογικη αναλογικα με την τιμη ολοκληρου του σακιου. Σιγουρα υπαρχουν κινδυνοι απο την ανοιχτη τροφη στο πετσοπ αλλα δεν μπορω να παρω και ενα σακι 70 ευρω και να ταιζω με αυτο για 2 χρονια 4 πουλακια. Που στην καλυτερη θα χαλασει στο 8μηνο απο υγρασια και δεν θα την τρωνε ουτε οι κοτες. Αλλη λυση ειναι να συννενοηθεις με τον πετσοπα οταν θα ανοιγει καινουριο σακι να σε παιρνει τηλ και να αγοραζεις γενναια ποσοτητα πχ 5 κιλα το οποιο θα ξερεις οτι το πηρεσ απο κλειστο σακι αυτη η μεθοδος νομιζω ειναι ασφαλης.

H βγαζει συσκευασιες fresh pack για ολα τα ειδη πτηνων. Επισκεψου τη σελιδα διαλεξε αυτη που θες και πες στο πετ να σου τη φερουν
 
και εγώ παιδιά Τροφές Versele-Laga χρησιμοποιώ όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στο εμπόρειο από θέμα επιλογών αλλά κυρίως και σε θέμα συσκευασίας
 
Σταματη καλημερα ειμαι ο Γιωργος απο Κορυδαλλο
αν θυμασαι. Ακομα περιμενω να ερθεις για καφε που
μου ειχες πει. Οποτε θελεις ελα να δεις το μιγμα τροφης
που δινω στις δικες μου καρδερινες και τα αποτελεσματα
απο τα καρδερινακια που εβγαλα φετος.
Φιλικα και με μεγαλη εκτιμηση.
Γιωργος Βουλγαρης
POO AL 137
 
Σταματη καλημερα ειμαι ο Γιωργος απο Κορυδαλλο
αν θυμασαι. Ακομα περιμενω να ερθεις για καφε που
μου ειχες πει. Οποτε θελεις ελα να δεις το μιγμα τροφης
που δινω στις δικες μου καρδερινες και τα αποτελεσματα
απο τα καρδερινακια που εβγαλα φετος.
Φιλικα και με μεγαλη εκτιμηση.
Γιωργος Βουλγαρης
POO AL 137

Γιώργο μου το καλό πράγμα αργεί να γίνει :D
Σου έστειλα pm !
 
Back
Top