Διατροφή Τροφή για παραδείσια σε παροτλετ.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα παιδιά.
Όπως ήδη γνωρίζετε ίσως από το τελευταίο μας θέμα, το παροτλετ μου ενώ τρώει σαν τρελό λαχανικά και φρούτα, δεν του αρεσει καθόλου η τροφή του. Πηγαινοέρχεται ολη την ημέρα στην ταιστρα και τσιμπάει 2-3 σπορακια.
Η πρώτη τροφή που δοκίμασε ήταν η Gold Wings, την οποία δεν πολυετρωγε και επειδή είχε πολλούς ηλιόσπορους περασαμε σταδιακά στην deli natureIMG_20190105_143557_4_800x400.webp
Δεν του άρεσε ούτε και αυτή.
Κι επειδή δεν βρίσκω πουθενά πελλετς αποφάσισα σήμερα να πάρω διάφορες τροφές να δοκιμάσουμε.IMG_20190105_143612_3_800x400.webp
Στόχος μου ήταν να πάρω μια τροφή για μπατζι αλλά δεν βρήκα. Πήρα λοιπόν την Quik και της versele Laga για παραδείσια.
Την Quik δεν τη δοκιμάσαμε. Του έδωσα από την τροφή για παραδείσια και για πρώτη φορά ο Σαχαμπ έσκυψε το κεφάλι και το σήκωσε μετά από δέκα λεπτά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πρόβλημα με τη συγκεκριμένη τροφή, εάν δεν θεωρείται ολοκληρωμένη για ένα παροτλετ κτλ.
Ακόμη, πως να κάνουμε την αλλαγή; Να του βάζω σε μια ταιστρα αυτήν για τα παραδείσια και σε μια αλλη deli nature μαζί με Quik ώστε σταδιακά να την αλλάξουμε;
 
Αποτι μου εχει πει ο κ. Διονύσης την τροφη πρπειε να του την αλλα ζουμε σταδιακα δηλαδη την μια φορα 75% παλι 25% κανουργια... Την δευτερη φορα 50% παλια κα 50% καινουργια και παει λεγοντας.. Τωρα δεν ξερω αν κανει ή οχι.Αυτο πρεπει να σας το πει καποιος πιο έμπειρος απο εμενα
 
Αποτι μου εχει πει ο κ. Διονύσης την τροφη πρπειε να του την αλλα ζουμε σταδιακα δηλαδη την μια φορα 75% παλι 25% κανουργια... Την δευτερη φορα 50% παλια κα 50% καινουργια και παει λεγοντας.. Τωρα δεν ξερω αν κανει ή οχι.Αυτο πρεπει να σας το πει καποιος πιο έμπειρος απο εμενα
Έχεις δίκιο Μιχάλη, έτσι ακριβώς γίνεται η σταδιακη αλλαγή του ίδιου μίγματος διαφορετικών εταιρειών.
Εγώ όμως πήρα ένα μίγμα εντελώς διαφορετικό και για άλλου είδους πτηνά και αναρωτιέμαι αν η απουσία κάποιων σπόρων ή η ύπαρξη κάποιων άλλων μπορουν να βλάψουν το παροτλετ μου.
 
Έχεις δίκιο Μιχάλη, έτσι ακριβώς γίνεται η σταδιακη αλλαγή του ίδιου μίγματος διαφορετικών εταιρειών.
Εγώ όμως πήρα ένα μίγμα εντελώς διαφορετικό και για άλλου είδους πτηνά και αναρωτιέμαι αν η απουσία κάποιων σπόρων ή η ύπαρξη κάποιων άλλων μπορουν να βλάψουν το παροτλετ μου.
Α συγνωμη... Δεν καταλαβα καλα
 
Ζωή νομίζω ότι η τροφή για τα παραδείσια περιέχει απλώς μικρότερους και πιο μαλακούς σπόρους σε σύγκριση με τις τροφές των παπαγάλων.

Επειδή μου είχε μείνει αρκετή τροφή από τα ζεμπράκια την είχα ανακατέψει με την τροφή για τα μπάτζι.
Ίσως αν δοκίμαζες και εσύ για αρχή να την ανακατεύεις με την τροφή που ήδη δίνεις να φάει και αυτή.
 
Ζωή νομίζω ότι η τροφή για τα παραδείσια περιέχει απλώς μικρότερους και πιο μαλακούς σπόρους σε σύγκριση με τις τροφές των παπαγάλων.

Επειδή μου είχε μείνει αρκετή τροφή από τα ζεμπράκια την είχα ανακατέψει με την τροφή για τα μπάτζι.
Ίσως αν δοκίμαζες και εσύ για αρχή να την ανακατεύεις με την τροφή που ήδη δίνεις να φάει και αυτή.
Θα την ανακατέψω αύριο να δούμε.
Σήμερα του έβαλα σε ξεχωριστή ταιστρα και το βράδυ πριν κοιμηθεί πήγε πάλι και έφαγε από αυτήν για τα παραδείσια και έφαγε καλά πάλι.
 
Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία νομίζω τα μείγματα για παραδείσια είναι πιο φτωχά σε ποικιλία σπόρων. Έχουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό κεχρί και προφανώς γι αυτό το δικό σου έχει τόσο καλή αποδοχή. Σαν βασικό μείγμα δεν θα το προτιμούσα.
 
Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία νομίζω τα μείγματα για παραδείσια είναι πιο φτωχά σε ποικιλία σπόρων. Έχουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό κεχρί και προφανώς γι αυτό το δικό σου έχει τόσο καλή αποδοχή. Σαν βασικό μείγμα δεν θα το προτιμούσα.
Πολύ πιο φτωχό μου φάνηκε κι εμένα.
Θα το έδινες μισό μισό με τροφή για κοκατιλ; Ή εάν πάρω έξτρα ηλιόσπορους, καναβουρι, ασπουρι (αυτά παρατήρησα ότι λείπουν) και φτιάχνω εγώ μίγμα; Γιατί από τα προηγούμενα μίγματα ακριβώς μόνο το κεχρί δεν έτρωγε.
 
Συμφωνώ με τον Γιάννη, είναι πιο φτωχό μίγμα. Και βρίσκω θαυμάσια την ιδέα της Βασιας για ανάμιξη του μίγματος με το "δικό" του.
Κακό πάντως δεν του κάνει, αφού τρώει, και εφ' οσον διαλύει τα λαχανικά και τα φρουτα, ακομα καλύτερα. Με την ανάμιξη πιστεύω ότι θα τον καταφέρεις να φάει και τροφή για... Παπαγαλάκια 😛
Ισως είναι ακόμα αρκετά μικρός και αντιμετωπίζει δυσκολίες με το άνοιγμα κάποιων σπόρων, ίσως απλά είναι ένα κλασικό τζαναμπέτικο αρσενικό πάροτλετ.

Η τελευταία ιδέα περι αναμιξης με σπορους που θα πάρεις εσύ δεν είναι και άσχημη αλλά αυτοί οι σπόροι θα είναι χύμα. Τους εμπιστεύεσαι;
 
Η τελευταία ιδέα περι αναμιξης με σπορους που θα πάρεις εσύ δεν είναι και άσχημη αλλά αυτοί οι σπόροι θα είναι χύμα. Τους εμπιστεύεσαι
Η gold Wings βγάζει σίγουρα καναβουρι, ασπουρι και ηλιόσπορους χωριστά. Οι συσκευασίες αυτές υπάρχουν σε οποιαδήποτε πετ σοπ. Ίσως αν ψάξω στο ίντερνετ βρω και άλλους σπόρους συσκευασμένους.
 
Η gold Wings βγάζει σίγουρα καναβουρι, ασπουρι και ηλιόσπορους χωριστά. Οι συσκευασίες αυτές υπάρχουν σε οποιαδήποτε πετ σοπ. Ίσως αν ψάξω στο ίντερνετ βρω και άλλους σπόρους συσκευασμένους.
Αν δεν πετύχει η ιδέα της Βασιας (που είναι λιγότερη ταλαιπωρία για σενα) μπορείς να το δοκιμάσεις έτσι λοιπόν. Και σιγά σιγά όσο μεγαλώνει να του μειώνεις την αναλογία της τροφής για τα παραδείσια, μέχρι να αρχίσει να τρώει το σωστό μίγμα.
 
Back
Top