Διατροφή Τροφή για το νέο μου cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolma
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolma

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2021
Μηνύματα
80
Βρήκα επιτέλους cockateil σε ένα petshop. Ήταν πεντακάθαρα όλα τα πουλιά/κλουβιά και φαινόταν υγιή, βέβαια δεν είμαι γνώστης
ακόμα μαθαίνω. Θα το παρουσιάσω όταν ηρεμήσει γιατί ήταν σε κατάσταση σοκ όλοι μέρα, οπότε το άφησα μόνο
στο δωμάτιο του.

Στο θέμα μου λοιπόν η κυρία εκεί τα τάιζε με ένα μείγμα ηλιόσπορων και σπόρων, και θεωρούσε θετικό ότι το πουλάκι είχε
φουσκωμένη κοιλιά. Οκ εγώ τρόμαξα λίγο με το τι εννοούσε. Και δεν ξέρω πως να ζυγίσω άγριο πουλί.
Πότε να ξεκινήσω καινούργια τροφή; ή να συνεχίσω με αυτό το χύμα μείγμα;

Ενώ ήταν 4 ώρες ακούνητο όταν του έβαλα τροφή πήγε αμέσως να φάει. Κοιλιόδουλος/η 😅.

241761782_584575339621914_727072962431399516_n.webp
 
@Nikolma η άποψη μου είναι ότι τα πουλιά είναι καλό να τρώνε σφραγισμενες τροφές επώνυμες (επηδη σίγουρα είναι πιο φρέσκες από τις χύμα και καλύτερης ποιότητας) εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια ειδική για κοκατιλ ή για μεσαίου μεγέθους παπαγαλους θα την ανακάτευα τις πρώτες μέρες μέσα στη ταιστρα με αυτή που έχει ήδη συνηθίσει και στην πορεία θα μείωνα την ποσότητα της χύμα και θα έβαζα πιο πολύ από τη συσκευασμένη μέχρι να ελαττωθει τελείως η χύμα 😁
 
Να το χαίρεσαι !
τα τάιζε με ένα μείγμα ηλιόσπορων και σπόρων,
Οι ηλιόσποροι παχαίνουν, χρειάζεται προσοχή στην ποσότητα που τρώνε.
Πότε να ξεκινήσω καινούργια τροφή;
Μπορείς να βάλεις σε μια ταίστρα μια καλή συσκευασμένη τροφή και σε μια άλλη ταίστρα την παλιά τροφή, σταδιακά θα μειώσεις την χύμα μέχρι να την σταματήσεις τελείως, ταυτόχρονα θα πρέπει να παρακολουθείς για να διαπιστώσεις ότι η νέα τροφή έχει αποδοχή από το πουλάκι.
 
@Nikolma η άποψη μου είναι ότι τα πουλιά είναι καλό να τρώνε σφραγισμενες τροφές επώνυμες (επηδη σίγουρα είναι πιο φρέσκες από τις χύμα και καλύτερης ποιότητας) εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια ειδική για κοκατιλ ή για μεσαίου μεγέθους παπαγαλους θα την ανακάτευα τις πρώτες μέρες μέσα στη ταιστρα με αυτή που έχει ήδη συνηθίσει και στην πορεία θα μείωνα την ποσότητα της χύμα και θα έβαζα πιο πολύ από τη συσκευασμένη μέχρι να ελαττωθει τελείως η χύμα 😁

Ευχαριστώ πολύ, μπορείς να μου προτείνεις κάποιες επώνυμες;
[automerge]1631390325[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω. 👌
 
@Nikolma IMG_20210911_230157.webp
[automerge]1631390703[/automerge]
Εγώ αυτή την εταιρία χρησιμοποιώ (και manitoba) και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος, βέβαια έχω καρδερίνα και καναρίνι, αλλά πιστεύω θα είναι εξίσου ποιοτική για το πουλάκι σου!
[automerge]1631390948[/automerge]
IMG_20210911_230750.webpαντίστοιχη της manitoba με διαφορετικό μίγμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς το δέχτηκες το πουλάκι σου. Καλά έκανες και το άφησες να ηρεμήσει προκειμένου να εγκληματιστει με το χώρο του. Σιγά σιγά και με εσένα και τυχόν πρόσωπα στο σπίτι. Καλή συγκατοίκηση λοιπόν...
Θα ψάξεις για συσκευασμένη τροφή όπως είπανε πολύ σωστά πιο πάνω τα παιδιά.
Αν το πουλάκι είναι μικρό θα ξεκινήσεις να του δίνεις και λαχανικά και φρούτα.
Και εγώ προσωπικά έχω ξεκινήσει και δίνω και πέλλετ. Εν ολίγοις η δικιά μου τρώει από όλες τις τροφές και από όσο καταλαβαίνω έχει καλή ανάπτυξη.

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει όλα τα βασικά θέματα για τους παπαγάλους, τα οποία βοηθούν πάρα πολύ.

Μια επισήμανση θεωρώ σημαντική για τη καλή ευημερία είναι οι ώρες ύπνου που καλό είναι να ακολουθούν τον ήλιο για να αποφύγεις ορμονικές διαταραχές.
 
Εμένα παντός αν δεν με ξεγελά η φωτογραφία, σαν prestige χύμα μου φαίνεται. Αν σκεφτούμε πως με την μεταφορά της σακούλας ανέβηκαν όλοι οι ηλιόσποροι επάνω. Βλέπεις και κόκκινα- πράσινα πέλλετς μέσα?
 
@Panosfros Δεν ξέρω πως μοιάζουν τα πέλλετς, αλλά έχει κάτι κόκκινα και πράσινα κομματάκια ναι! ναι οι ηλιόσποροι έχουν πάει από πάνω όντως.

@Geokilkis Ευχαριστώ! Δεν ξέρω τι ηλικία έχει θα ανεβάσω φωτογραφία να μου πείτε. Στο πετσοπ μου είπε 8 μηνών πάνω κάτω. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα απλά ξεχνάω γιατί δεν τα έχω εφαρμόσει αυτά που διαβάζω. Καλά ελπίζω να κοιμήθηκε το σκέπασα κιόλας.
 
Σαν την ξηρά τροφή για σκύλους γάτες στην υφή. Αν είναι prestige, συνέχισε με συσκευασμένη την επόμενη φορά. Αν είναι, πες ένα μπράβο από μένα στο πετ. Και άμα τρώει και τα πέλλετς πες τους δύο μπράβο 😂
 
Γενικά οποιαδήποτε αλλαγή στο φαγητό θέλει υπομονή και επιμονή. Εγώ όταν θέλω να βάλω κάποιο νέο λαχανικό ή φρούτο και δεν το τρώει τότε το βάζω για 3 μέρες συνεχόμενα (εννοείται πάντα φρέσκο) και μέχρι τώρα τα δοκίμαζε εύκολα.
Τις μέρες που βρίσκομαι πολλές ώρες στο σπίτι συνήθως ακολουθώ το παρακάτω πρόγραμμα:
με το ξύπνημα και μέχρι στις 12 έχω τα πέλλετ
12 με 3-4 έχω φρούτα/λαχανικά ή αυγό ή μίξη αυτών
Και μετά βάζω σπόρους μέχρι το βράδυ.
Τα πέλλετ τα αφαιρώ μόνο το μεσημέρι.
 
Τότε να συνεχίσω αυτή τη τροφή και να του δώσω κανά φρέσκο λαχανικό-φρούτο.
@Geokilkis δεν το ήξερα ότι δεν το αφήνουμε όλοι μέρα την τροφή.
Μπορείτε να καταλάβετε ηλικία; Του πέφτουν και μπόλικα φτερά θα είναι η περίοδος.


received_581059069768957.webp
received_1028634674558284.webp
received_1253513798500049.webp
 
Χωρίς να είμαι γνώστης πρέπει να είναι κάπου ανάμεσα 4 με 7 μηνών. Και μου μοιάζει για ένας όμορφος κούκλος.
Για τα πούπουλα μην ανησυχείς είναι περίοδος πτεροροιας, αλλάζει δηλαδή τα πούπουλα και φτερά.
Φρούτα και λαχανικά ναι δεν τα κρατάμε όλη τη μέρα γιατί αναπτύσσονται μικροοργανισμοι και μπορεί να προκληθούν προβλήματα στο πουλάκι.
Το αυγό το πολύ 3ωρο.
Βάλε σουπιοκοκκαλο οποισδήποτε, είναι πηγή ασβεστίου.
Και το κλουβί μην το φορτώνεις και πολύ για να μπορεί να πεταει-ανοιγει τα φτερά του.
 
Back
Top