Διατροφή Τροφή για φανέτα

alexisthes

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2021
Μηνύματα
293
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε easyyem original eddy rimaux mix και στην henri liessens για φανέτα, εχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Όλα αυτά προορίζονται για όλες τις κατηγορίες σπιζίδων.
Θεωρώ του liessens το πιο πλουσιο.
Κάτι συγκεκριμένα για φανετο δεν θα βρεις.
Σαν κανόνα να έχεις ότι το φανετο τρέφεται με φυτρα λουλουδιών και σκουλίκια.
Με το μίγμα του liessens και μια ξηρή αυγοτροφη με σκουλίκια είσαι θεωρώ ότι είσαι οκ(την οποία μπορείς να εμπλουτίσεις με ότι άλλο θες).
 
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε easyyem original eddy rimaux mix και στην henri liessens για φανέτα, εχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη?

Βασικά γιατί δεν ρωτάς αυτόν που το πήρες; Αν είναι βέβαια εκείνος που μου είχες πει....

Επίσης πως κατέληξες σε αυτά τα δύο μίγματα; Στην τύχη; Και τα δύο έχουν πολλούς σπόρους μέσα που δεν μπορούν καν να τους φάνε τα φανέτα και αν προσθέσεις και καποιους που δεν τους προτιμάνε και τόσο, τη μισή ποσότητα θα την πετάς.

Από προσωπική εμπειρία κι έχοντας επιτυχημένη αναπαραγωγή πέρυσι, οπότε έχω μια ολοκληρωμένη σχετικά εικόνα θεωρώ, θα σου έλεγα να δώσεις ένα μείγμα αναπαραγωγής καναρινιών κι από κει και πέρα να δίνεις ραδικόσπορο - μαρουλόσπορο - κία ξεχωριστά και θα είσαι κομπλέ.

Αυγοτροφή είναι λίγο ''λαχείο'' αν καταφέρεις να βρεις με τη μία κάποια που να την τρώνε με όρεξη. Την indios την ψιλοτρώνε πάντως.

Ό,τι θέλεις με ρωτάς.
 
Βασικά γιατί δεν ρωτάς αυτόν που το πήρες; Αν είναι βέβαια εκείνος που μου είχες πει....
Όχι, πήρα ένα αρσενικό όπως με συμβουλεψες και ο εκτροφέας μου έδωσε royal no1 αυτή όμως δεν βγαίνει σε μικρότερη συσκευασία ούτε γίνεται χύμα, μετά αφού έψαξα σε τροφές είδα ότι το Χένρι λισενσ έχει μεγαλύτερη ποικιλία αλλά από ότι διαπίστωσα έχει μικρούς σπόρους που δεν μπορούν να σπάσουν, είδα και της μανιτομπα την καρντουελις αλλά έχει πολύ γρασίδι. Εδώ και δύο μήνες δίνω την λισενσ απλα προσθέτω και λινάρι, αλλά θέλω να δω αν υπάρχει κάτι καλύτερο και η τροφή του ριμαουξ μ άρεσε (δεν έχω πάρει) γτ φαίνεται να έχει ποικιλία και έχει συσκευασία 5κιλων.
θα σου έλεγα να δώσεις ένα μείγμα αναπαραγωγής καναρινιών
Όπως? Ποια δίνεις?
Αυγοτροφή είναι λίγο ''λαχείο'' αν καταφέρεις να βρεις με τη μία κάποια που να την τρώνε με όρεξη. Την indios την ψιλοτρώνε πάντως.
Για καλή μ τύχη την indios πήρα την οποία την τρώει. Σκέφτομαι να δίνω και Buffalo.
[automerge]1682280899[/automerge]
ξηρή αυγοτροφη με σκουλίκια είσαι θεωρώ ότι
Αν επιτρέπεται ποια δίνεις αυγοτροφη και σκουλήκια?
Θεωρώ του liessens το πιο πλουσιο.
Κάτι συγκεκριμένα για φανετο δεν θα βρεις.
Σαν κανόνα να έχεις ότι το φανετο τρέφεται με φυτρα λουλουδιών και σκουλίκια.
Την λισενς δίνεις και εσύ? Φύτρα λουλουδιών πωλούνται?
 
@alexisthes

Και η eddy rimaux που λες για major είναι κατά βάση, δε θα τρώει τους σπόρους για τους οποίους την πληρώνεις.
Για την gardeluidi συμφωνώ, φουλ γρασίδι, ούτε εμένα είναι του γούστου μου.

Γενικά αν βάζεις παράμετρο το να υπάρχει σε μικρή συσκευασία δεν έχεις ούτε πολλές ούτε καλές επιλογές.
Εγώ κάνω δικά μου μίγματα αυτή τη στιγμή και όσο βολεύει (από άποψη χρόνου) αυτό θα κάνω.

Στα καναρίνια σου ποια τροφή δίνεις;

Τώρα για μπαφαλο και τα ρέστα, χωρίς να αμφισβητώ την όποια θρεπτικότητα τους κτλ, δεν τα θεωρώ απαραίτητα και δεν έχω δώσει ποτέ.

Γενικά, αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με αναπαραγωγή ιθαγενών, θα σε συμβούλευα (και αυτό λέω σε όσους με ρωτάνε), να βγεις από το τριπάκι να προσπαθείς να προσομοιώσεις τις συνήθειες που έχουν στη φύση.
Εκεί είναι για μένα το κλειδί. Για να σταθεροποιηθούν οι εκτροφές πρέπει να φέρουμε τα πουλιά στα δικά μας μέτρα και όχι να προσπαθούμε να υποκαταστήσουμε το φυσικό τους περιβάλλον γιατί απλά δεν μπορούμε.
 
ποια δίνεις αυγοτροφη
Hungenberg ξηρή αυγότροφη δίνω που έχει και γαριδακι. Τώρα ο καθένας προσθετει ότι θεωρεί πιο απαραίτητο. Προτιμώ την ξηρή αυγοτροφη γιατί δεν χαλάει και μπορείς να προσθεσεις και βραστό αυγό στο ταιστρακι σαν mix μαζί με την ξηρή.
Έχει βγάλει η evia parrots συσκευασία με mix αποξηραμενων.

Την λισενς δίνεις και εσύ? Φύτρα λουλουδιών πωλούνται?
Ναι αυτή δίνω. Φυτρα βγάζουν πολλες εταιρίες συσκευασίες.
 
Τι σπόρους όμως βάζεις και σε τι ποσότητα?

Ναι θα σου πω, απλά σε ρώτησα τι δίνεις στα καναρίνια σου για να έκανες εκεί κάποια τροποποίηση για ευκολία.

Εγώ λοιπόν κάνω ένα βασικό μείγμα για όλα τα ιθαγενή το οποίο είναι το εξής:
45% ασπούρι
5% βρώμη
15% νίζερ
12,5% κανναβούρι
7,5% λινάρι
5% ηλιόσπορο micro
5% περίλα
2,5% σουσάμι
2,5% κόκκινο ρούπσεν

+ δύο φορές την εβδομάδα ένα μιξ που περιέχει : ραδικόσπορο, μαρουλόσπορο, βασιλικό, κία σε ίσες αναλογίες.

Τώρα κάτι άλλα τύπου σπόρους υγείας, αγκάθια κτλ είναι ελάχιστα αυτά που τους τρώνε οπότε τους έχω σταματήσει.
 
απλά σε ρώτησα τι δίνεις στα καναρίνια σου
Δίνω την Hungenberg - Positur & Farbe II που έχει παρόμοιους σπόρους με αυτήν που φτιάχνεις και δίνω και την manitoba Best Premium. Θα κάτσω να δω πιο μετά αναλυτικά την τροφή που φτιάχνεις και αυτές του εμπορίου να δω πως θα κινηθώ, σε υπέρ ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα , μπορείτε να μοιραστείτε που βρηκατε φανετο εκτροφης γιατι ψαχνω και εγω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@patrickios την Raggio Di Sole Cardellini Mix 2kg από quiko την έχεις πάρει? Έχεις καθόλου εικόνα γ αυτην την τροφή?

Όχι δεν έτυχε να τη δοκιμάσω ποτέ.
Αναλογία σπόρων δε λέει αλλά οκ φαίνεται. Τώρα ότι κάποιους από τους σπόρους δε θα τους τρώει είναι στάνταρ. Συμβαίνει με όλα τα μίγματα που έχουν σπόρους πέρα από τους 6-7 βασικούς.
Επίσης σε αυτά τα μίγματα εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αν βρίσκουν και αν τρώνε κάποιους σπόρους που είναι πολύ μικροί γι'αυτό και τους δίνω ξεχωριστά.

Τσάμπα παιδεύεσαι κατά τη γνώμη μου. Αφού παίρνεις μίγμα για τα καναρίνια σου πρόσθεσε λίγους από τους βασικούς λιπαρούς σπόρους σε αυτό και θα είσαι μια χαρά. Και δίνεις ότι μικρό σπόρο θέλεις ξεχωριστά.
Αν τώρα θέλεις ντε και καλά να πάρεις συσκευασμένη τροφή σε μικρή συσκευασία πάρε τη raggio. Πάλι δε θα έχεις θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@patrickios ένα πρόβλημα που έχω εξναι ότι δεν βρίσκω φλούδες μεσα στην ταΐστρα τα τρώει με το κεφάλι εκτός ταιστρας και κάνει μια στηβα πάνω στον Ζεόλιθο και όσο και να δοκίμασα με φτιαρακι να παρω να δω αν πετάει σπόρους ή τα τρώει δεν έβγαλα άκρη γτ κάνει σαν δαιμονισμενο και σκορπανε, κατέληξα στην raggio γτ εχω ένα οπότε μόλις φτάσω στα δύο - τρία ζευγάρια που θέλω θα κάνω το μίγμα σου, έχω τρελή περίεργια να δω αν την τρώνε, επίσης πολύ κακό που όλες οι εταιρείες δεν αναγράφουν το ποσοστό των σπορων, λογικό με μεν αλλά....
[automerge]1683030720[/automerge]
Σαλονίκη που μένεις αν επιτρέπεται, περιοχή
 
Back
Top