Φροντίδα Τροφή και εξημέρωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bird03
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bird03

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2019
Μηνύματα
31
Καλησπέρα. Ελπίζω να είστε καλά εσείς και τα πουλάκια σας!
Το budgie τρώει μόνο την τροφή του. Δεν έχει φάει φρούτα/λαχανικά, αλλά θα συνεχίσω να του τα βάζω μήπως με το να τα βλέπει θα αποφασίσει να τα δοκιμάσει. Κάτι που μου φαίνεται περίεργο είναι πως δεν ακουμπάει το millet, που είναι κρεμασμένο στο κλουβί του, ούτε τα μπισκοτάκια. Μήπως να του βγάλω την τροφή του για να δοκιμάσει τα άλλα;
Όσο για την εξημέρωση, πλέον δεν φοβάται όταν πλησιάζω το κλουβί και όταν βάζω το χέρι μου μέσα (με την τροφή του). Δεν έχει έρθει να φάει από το χέρι μου, αλλά δεν πετάει δεξιά αριστερά και κουνιέται όπως κι όταν δεν είναι το χέρι μου στο κλουβί. Θα συνεχίσω για άλλη μία εβδομάδα να βάζω το χέρι μου για να μάθει πως δεν έχει κάτι να φοβάται. Αργότερα αν το αγγίξω θα τρομάξει;
 
Τι μπισκοτάκια; Ακόμη και για πουλιά να είναι να τα βγάλεις, είναι ακατάλληλες τροφές. Το μπάτζι σου χρειάζεται ένα καλό επώνυμο μίγμα για μπάτζι και μερικά λαχανικά και φρούτα, τίποτε άλλο. Το μίλετ είναι οκ για την εκπαίδευση ή για λιχουδιά.

Ο σκοπός είναι να το κάνεις να έρθει στο χέρι σου όχι το αντίθετο.
 
Δεν το ήξερα. Αλλά ούτως ή άλλως μόνο την τροφή του τρώει, τίποτα άλλο. Πάντως για τα μπισκότα, λέει το εξής:
"Complementary food for pet birds. RIO Biscuits are tasty and nutritious addition to daily ration of all types of birds. Made of whole eggs and cereals biscuits are especially useful during moulting and breeding periods. Rare seeds of cultivated plants contained in biscuits help to make the feeding of your birds more diverse."
 
Για να φάει τα φρούτα και τα λαχανικά η καλύτερη λύση είναι πρώτα να δίνουμε χορταρικά και βότανα φρέσκα... Τα δοκιμάζουν πιο εύκολα γιατί τους είναι πιο οικία...
Να πέρνεις και να τα κρεμας με ένα μανταλακι στο κλουβί... Όσο μπορείς να του βάζεις διάφορα χορταρικά κάθε μέρα... Κάποια στιγμή θα δοκιμάσει...
 
Back
Top