Διατροφή Τροφη για ζεμπρακια

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολα τα μελη. Θα μπορουσα να ειχα καποιες συμβουλες οσον αφορα την διατροφη τους; Αρχικα να παραθεσω οτι πηρα αυτην την τροφη NutriBird C15 - Versele-Laga και επισης εχω ακομα περι τα 200 γραμμαρια βορι. Μεχρι τωρα τρωγανε αποκλειστικα βορι, εκτος απο λαχανικα, αυγα κλπ. Μιλαμε δλδ για βασικη τροφη. Επισης μια ερωτηση ακομα.Αυτη η τροφη μου ειπαν ειναι pellets. Τι ακριβως σημαινει;
 
Το ειχα διαβασει, αλλα δεν μπορω να πω οτι βοηθαει απολυτα
 
Αποφευγω αυγοτροφη απο την στιγμη που μπορω να του παρεχω εγω το αυγο του. Επισης μπορω μετα απο καποιο διαστημα να του δεινω αποκλειστικα την τροφη που προμηθευτηκα;
 
Η τροφή που αγόρασες είναι πέλετς, δηλαδή ένα βιομηχανικό μείγμα από αλεσμένους σπόρους, καρπούς, φρούτα και διάφορα πρόσθετα (βιταμίνες κτλπ), χρώμα και αρώματα (το συγκεκριμένο σου ''σπάει την μύτη), συντηρητικά.
Η αξία γενικά των πελετς είναι διφορούμενη. Κάποιοι τα θεωρούν άχρηστα, κάποιοι τους δίνουν μεγάλη αξία.
Κατά την γνώμη μου είναι καλό να τα προσφέρουμε συμπληρωματικά αλλά δεν μπορούν να είναι η βάση της διατροφής.
Τα δικά μου δεν τρώνε τα συγκεκριμένα πελετς αλλά προσπαθώ να τα μάθω.

Το βόρι που αναφέρεις είναι ο αγαπημένος και βασικός σπόρος των εξωτικών αλλά είναι πολύ καλύτερο να μην το δίνεις μόνο του αλλά σε μείγμα σπόρων (μαζί με ασπούρι, νίζερ και πολλά είδη βόρι) Υπάρχουν έτοιμα συσκευασμένα μείγματα από αξιόλογες εταιρίες που μπορείς να εμπιστευτείς.
 
Ναι μπορείς, αλλά σιγουρέψου ότι τρώνε τα πέλετς. Με την πρώτη ευκαιρία πάρε ένα μείγμα και ανακάτεψε το με το βόρι

karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%9C%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A3%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%92%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1/%CE%9C%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD/Versele-Laga-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%AF%CF%89%CE%BD-1kg
 
Αυτο που μου στειλατε το εχω σταμπαρει και εγω. Δλδ μολις τελειωσει το βορι(που σε λιγο τελειωνει)να του παρω αυτο karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%9C%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A3%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%92%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1/%CE%9C%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD/Versele-Laga-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%AF%CF%89%CE%BD-1kg ; Δηλαδη μετα πελετς και αυτο;
 
+ λαχανικά, αυγά (όχι πάντα, κυρίως στην αναπαραγωγή και στην πτερόροια), όστρακα, κόκαλο σουπιάς, καρβουνάκια, φρούτα.
Η βασική τροφή των πτηνών είναι ένα πλούσιο μείγμα σπόρων (όπως αυτά που σου προτάθηκαν, υπάρχουν και άλλα) από έκει και πέρα συμπληρώνεις και εμπλουτίζεις!

Με λίγα λόγια μην σου περάσει από το μυαλό ότι δίνοντας πελετς ξεμπερδεύεις με τα υπόλοιπα...
 
Αρχικα αυτο φανταστηκα αλλα με λιγο ψαξιμο αλλαξα γρηγορα γνωμη. Το πελετ δλδ ειναι συμπληρωματικο. Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας
 
Back
Top