Διατροφή Τροφη για τουρλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stamos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stamos

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει ποια ειδη σπορων ειναι αποδεκτα απο το τουρλι καθως και ποιες αλλες τροφες ειναι καταλληλες για αυτον τον υπεροχο τραγουδιστη
 
φιλε μου καλε θα πας να παρεις μια καλη μαινοτροφη με εντομο και ενα καλο μειγμα σπορων για καναρινιακαι θα ειναι μια χαρακαι καθε τοσο δινε του και λιγη αυγοτροφη
 
  • Like
Αντιδράσεις: stamos
Παλικάρι μου καλησπέρα! Σημείωσε τα παρακάτω..


Θα πάρεις τριών είδων μα'ι'νοτροφή
1 κιλό φύραμα νεοσσών
250 γραμμάρια αμύγδαλο, ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια καρύδι, ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια στραγάλι, ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια βρώμη
250 γραμμάρια σταφίδα ψιλοκομμένη
250 γραμμάρια κελαηδίνη καλής ποιότητος
250 γραμμάρια κίτρινη βιταμίνη
250 γραμμάρια βιταμίνη μελιού
500 γραμμάρια αυγοτροφή
μισό νεροπότηρο ηλιέλαιο
και τέλος μια καλή χούφτα σπασμένο κοχύλι.

Αυτά για μια καλή διατροφή για τον ίσως απο τους πιό καλούς τραγουδιστές της φύσης!
 
αν βαλεις αυτες τις δυο "βιταμινες"μελιου και κιτρινη σιγουρα θα χασεις το πουλι απο παχυσαρκια η πρησμενο συκωτι
 
Αυτό είναι το τουρλί...
καλήφωνος τραγουδιστής!

δεν ξερω γιατί αλλά δεν βγάζει την φώτο
 
κορυδαλος νομιζω... μπορει να λεω και ασχετο...

η μηπως ειναι αλλο πουλι ο κορυδαλος; 😕
 
οι κορυδαλοι βοσκουν κοντα στο νερο συνηθος θα τους βρεις η σε βαλτο η σε αμμουδερη παραλια στην θαλασσα.
 
Καλησπέρα Άρη! Δεν είναι απαραίτητο αυτό, φαντάσου στον Ασπρόπυργο που δεν έχει και πολλά νερά αλλά ούτε και βάλτους, τα χωράφια είναι γεμάτα απο κορυδαλλούς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
δεν νομιζω να ειναι κορυδαλλοι γιατι αμα δεν κανω λαθος οι κορυδαλλοι εχουν μακρυα ποδια για να περπατουν στο μαλακο εδαφος υπαρχει και ενα αλλο ειδος που μοιαζει με κορυδαλλο και ζει στα χωραφια εμεις στα μεροι μας τα λεμε τσιρτσιλιανους και εχουν και αυτα ενα μικρο τσουλουφακι στο κεφαλι. Διορθοστε με αμα κανω λαθος για να μαθω και εγω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pasx79
Γεια σας τα τρουλια τρονε αιδονοτροφη οτι και τα κοτσιφια και σκουλικια εμποριου
 
Back
Top