Διατροφή Τροφη quico για ιθαγενη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σε γνωστο μεγαλο πετ σοπ της Θεσσαλονίκης βρηκα συσκευασιες σε πλαστικες σακουλες για αγριοπουλια οπως εγραφε επανω(2,30 ευρω το κιλο). Ρωτησα τον αρμοδιο εκει τι σπορους περιεχει μεσα και μου ειπε οτι ειναι της quico και μου εδειξε το τσουβαλι απο το οποιο προερχεται λεγοντας μου οτι την συγκεκριμενη τροφη την χρησιμοποιουν οι γερμανοι εκτροφεις. Ειναι ομως καλη η τροφη; Σας την παραθετω παρακατω:
 

Συνημμένα

  • DSC00083.webp
    DSC00083.webp
    24,8 KB · Προβολές: 233
  • DSC00084.webp
    DSC00084.webp
    34,1 KB · Προβολές: 275
Hmmmm... na tin xrisiopoun i ektrofeis stin germania i oxi...pos na zakaris afto.

Omos kati pou blepo stis fotografies, ta akriba sporia san to: Λευκή Περίλλα, Παπαρούνα Ιμαλαϊων, Λευκοί σπόρου σαλάτας, Σποροι τριφυλλιου, Σποροι χλόης, Γαιδουρανκαθου, Ξεφλουδισμένο ηλιόσπορο, και Ζοχός
δεν εχει.

Kai to Γαιδουρανκαθου einai ena apo tous basikous sporous gia tin karderina. Carduelis erthei apo cardus kai cardus sta latinika einai to Γαιδουρανκαθου.

Ego blepo tin trofi gia Lugara i Siskin.
 
Τελικα εχω διαπιστωσει οτι η χωρα μας ειναι πολυ πισω αναφορικα με τις καρδερινες... Και αυτοι που γνωριζουν λιγοι...
Ευχαριστω κ.Αλεξανδρε θα καταφυγω σε αλλο μιγμα πιο πλουσιο και καταλληλο για καρδερινες.
 
Eπειδη και γω προσφατα πηγα σε καταστημα quiko αυτην την τροφη την ειχαν σε σακουλακια του 1 κιλου διαφανα και πανω στην ετικετα εγραφε τροφη για αγριοπουλια. Δεν σημαινει αυτο οτι δεν κανει για καρδερινες αλλα ειναι κατι πολυ απλο απο την αποψη της ποικοιλιας σπορων την οποια ζητουν κυριως οι καρδερινες. Οντως ειμαστε πισω σε πολλα θεματα, αλλα και γω εχει εναν χρονο που εμαθα οτι οι καρδερινες δεν τρωνε μιγμα για καναρινια, οχι οτι θα παθουν κατι αλλα για να ειναι σε αριστη κατασταση θελουν φτιαγμενο μιγμα ειδικα για αυτες.
 
Οι σοβαρές τροφές αναγράφουν στη συσκευασία
τους σπόρους που περιέχοντε στο μίγμα.
Βλέπω μίγματα "μεγάλων" εταιριών
-όσον αφορά τις... Εισαγωγές & διακίνηση-
σε οτιδήποτε είδος σχετικό με πουλιά,
να μην το τηρούν αυτό.
Κοπανάνε μέσα οτιδήποτε... Εξωτικό σπόρο,
χωρίς καμία όμως εγκυρότητα.
Κάτι αντίστοιχο γίνετε με τους λεγόμενους "σπόρους υγείας"
πιασάρικος τίτλος, ειδικά για... Καρδερινάδες!-
όπου είναι το αντίστοιχο που ακόμα κάποιοι το όποιο μίγμα καναρινιών το λένε... Κελαηδίνη!
Το έχω ακούσει & από "εκτροφείς"...
Λες & είναι ειδικό για... Κελάηδισμα... 😀
Ότι δηλαδή γινότανε επί δεκαετίες με τις περίφημες
κόκκινες, κίτρινες & μενεξεδί "βιταμίνες"...
Με το ένα τα πουλιά μας χαίρουν άκρας υγείας
με το άλλο κελαηδάνε, ασταμάτητα,
θα βγουν & -μπλε;- σπόροι...ζευγαρώματος 😉
να είμαστε εντελώς καλυμμένοι για όλη τη χρονιά...
***Άσχετο, μια & λέμε για σοβαρές εταιρίες...
Όταν βλέπω σε ιστοσελίδες στην ένδειξη "δείτε περισσότερα"
να έχουν... Καθόλου περισότερα σε συνδιασμό που οι περισσότερες
ΠΑΝΤΑ δεν βάζουν τιμές με την προσχηματική ένδειξη "προσωρινά μη διαθέσιμο"
προσωπικά μου ανεβαίνει η... Πίεση...
Λες & "μπαίνουμε" για να μάθουμε τι χρώμα, συσκευασία έχουν...
 
Back
Top