Διατροφή Τροφική αλλεργία η Δυσανεξία σε ξηρούς καρπούς.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλό μεσημέρι παιδιά να έχετε.

Πέρσι, είχα δώσει στα πουλιά μου να φάνε αμύγδαλα...
Πάντα όταν τα βάζω να φάνε κάτι καινούργιο, τα παρακολουθώ για να βλέπω τι γίνεται, για να ξέρω αν τα πειράξει κάτι ή όχι...

Ήταν η πρώτη φορά που τα πείραξε κάποιο τρόφιμο... Και τα δύο μετά από κανένα πεντάλεπτο έκαναν εμετό...
Μου φάνηκε περίεργο που συνέβη και στα δύο...
Και έτσι τα πήρα και τα δύο και τα πήγα στο γιατρό...
Δεν τα βρήκε κάτι... Προφανώς μου είπε ότι έπαθαν αλλεργία η κάποια δυσανεξία...
Δυστυχώς όπως μου είχε πει δεν μπορεί να ξέρει συγκεκριμενα γιατί τα συμπτώματα ταιριάζουν.

Εννοείται πως δεν ξανά έδωσα αμύγδαλα...
Όταν έγινε αυτό βέβαια με τα αμύγδαλα, τα έβαλα να φάνε καρβουνακι.

Το πάθανε και δεύτερη φορά με καρύδια.
Και πήγαν από μόνα τους και έφαγαν καρβουνακι...
Ευτυχως έχω πάντα στο σπίτι... Που και που αγοράζω και ζεολιθο...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχετε πάντα στο σπίτι καρβουνακι και έχετε το νου σας στα πουλιά για τυχόν συμπτώματα.

Και μην ξεχνάτε, κάθε καινούργιο τρόφιμο το προσφέρουμε τουλάχιστον 3 με 4 φορές μόνο του και μετά κάνουμε μίξεις...
 
Εμενα για τροφικη δηλητηριαση μου μοιαζει αυτο που περιγραφεις και οχι για αλλεργια ή δυσανεξια
Ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο.
Πάντως και στη δυσανεξία και στην αλλεργία μπορεί κάποιος να κάνει εμετό...
 
Ναι αλλα θα επρεπε να κανει καθε φορα που τρωει και οχι μια φορα.
Δεν το διευκρίνισα... Πρώτη φορά ήταν και στα αμύγδαλα και στα καρύδια... 😊
[automerge]1559473144[/automerge]
Δεν το διευκρίνισα... Πρώτη φορά ήταν και στα αμύγδαλα και στα καρύδια... 😊
Πρώτη φορά είχαν φάει δηλαδή. 🤣
 
Ευα εγω θα πω κατι αλλο, δινε μειγμα σπορων καμμια σαλατουλα κ κανα φρουτακι κ μην πας γυρευοντας, οταν δινεις 100 ειδη τροφης καπου θα την πατησεις στο τέλος!
 
 
Ευα εγω θα πω κατι αλλο, δινε μειγμα σπορων καμμια σαλατουλα κ κανα φρουτακι κ μην πας γυρευοντας, οταν δινεις 100 ειδη τροφης καπου θα την πατησεις στο τέλος!
Και φρούτα δίνω Τάκη και σαλατουλες...
 
Θα πεταχτεί τώρα ο άσχετος και θα πει, μήπως ήταν ληγμένα ή χαλασμένα και το έπαθαν αυτό; Εγώ προσωπικά δίνω στα lovebirds και στα υπόλοιπα πουλιά μου χωρίς να είχαν ποτέ κάποιο πρόβλημα. Βέβαια αυτά που τους δίνω είναι και από δικά μου δένδρα χωρίς φυτοφάρμακα, δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...
 
Δεν ξερω, μου φαινεται λιγο δυσκολο να πετυχες 2 στα 2 δυσανεκτικα πουλακια, αν ειναι ετσι ειναι θεμα ατυχιας.
Οπως είπε και ο γιατρός έτυχε..
[automerge]1559475566[/automerge]
Θα πεταχτεί τώρα ο άσχετος και θα πει, μήπως ήταν ληγμένα ή χαλασμένα και το έπαθαν αυτό; Εγώ προσωπικά δίνω στα lovebirds και στα υπόλοιπα πουλιά μου χωρίς να είχαν ποτέ κάποιο πρόβλημα. Βέβαια αυτά που τους δίνω είναι και από δικά μου δένδρα χωρίς φυτοφάρμακα, δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...
Κι έλεγα, δεν θα το ρωτήσει κάποιος; 😛
Ήταν βιολογικά συσκευασμένα και τα είχα μόλις αγοράσει... Δεν ήταν χαλασμένα...
 
Οπως είπε και ο γιατρός έτυχε..

Νομιζω υποθετει κι εκεινος γιατι χωρις εργαστηριακες εξετασεις δεν μπορουν να εντοπιστουν αλλεργιες και δυσανεξια.

Κι έλεγα, δεν θα το ρωτήσει κάποιος; 😛
Ήταν βιολογικά συσκευασμένα και τα είχα μόλις αγοράσει... Δεν ήταν χαλασμένα...

Δυστυχώς τιποτε απο τα 2 δεν προφυλασει τους καρπους απο τις αφαλατοξινες.
Και δεν προκυπτει και απο την γευση.
 
Νομιζω υποθετει κι εκεινος γιατι χωρις εργαστηριακες εξετασεις δεν μπορουν να εντοπιστουν αλλεργιες και δυσανεξια.



Δυστυχώς τιποτε απο τα 2 δεν προφυλασει τους καρπους απο τις αφαλατοξινες.
Και δεν προκυπτει και απο την γευση.
Εγώ Αντώνη δεν ζήτησα την γνώμη κανενός...
Άνοιξα το θέμα αυτό απλώς για να βοηθήσω και να τονίσω πως πρέπει πάντα να προσέχουμε όταν δίνουμε νέα τρόφιμα στα πουλιά μας...
Γιατί κάποιοι μπορεί να μην προσέχουν...
Καλή συνεχεια... 😊
 
Εγώ Αντώνη δεν ζήτησα την γνώμη κανενός...
Άνοιξα το θέμα αυτό απλώς για να βοηθήσω και να τονίσω πως πρέπει πάντα να προσέχουμε όταν δίνουμε νέα τρόφιμα στα πουλιά μας...
Γιατί κάποιοι μπορεί να μην προσέχουν...
Καλή συνεχεια... 😊



Δεν ειναι θεμα γνωμης ή αποψης, ειναι θεμα πραγματικοτητας!

Καλη συνεχεια και σε εσενα :)
 
Δεν ειναι θεμα γνωμης ή αποψης, ειναι θεμα πραγματικοτητας!

Καλη συνεχεια και σε εσενα :)
Με συγχωρείς ρε συ Αντώνη που ήμουν απότομη μαζί σου.
Θα μπορούσα να σου γράψω σε πμ, εφόσον όμως έγινε δημόσια ή συζήτηση σου ζητώ λοιπόν δημόσια συγνώμη.
 
Με συγχωρείς ρε συ Αντώνη που ήμουν απότομη μαζί σου.
Θα μπορούσα να σου γράψω σε πμ, εφόσον όμως έγινε δημόσια ή συζήτηση σου ζητώ λοιπόν δημόσια συγνώμη.

Δεν υπαρχει προβλημα Ευα, ανθρωποι ειμαστε :)

Ο λογος που καμια φορα εμπλουτιζω καποιο θεμα, ειναι για να μενουν περισσοτερες γενικοτερες πληροφοριες για τους επομενους αναγνωστες.

Ολα καλα 😉
 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχετε πάντα στο σπίτι καρβουνακι και έχετε το νου σας στα πουλιά για τυχόν συμπτώματα.
Και μην ξεχνάτε, κάθε καινούργιο τρόφιμο το προσφέρουμε τουλάχιστον 3 με 4 φορές μόνο του και μετά κάνουμε μίξεις...
Βρίσκω σωστές και χρήσιμες τις παραπάνω παρατηρήσεις σου Εύα 👍

Νομιζω υποθετει κι εκεινος γιατι χωρις εργαστηριακες εξετασεις δεν μπορουν να εντοπιστουν αλλεργιες και δυσανεξια.
Δυστυχώς τιποτε απο τα 2 δεν προφυλασει τους καρπους απο τις αφαλατοξινες.
Και δεν προκυπτει και απο την γευση.
Υπόθεση κάνει φυσικά...
Ας μη ξεχνάμε πως σχεδόν το 90% των ''διαγνώσεων'' στα πουλιά (τουλάχιστον στην Ελλάδα), βάσει υποθέσεων των γιατρών γίνονται.. Συμφωνώ Αντώνη👍

Θέλω όμως να σε ρωτήσω Εύα, το μείγμα σπόρων που δίνεις στα πουλιά, περιέχει αράπικα φιστίκια;
Δηλ τα πουλιά έχουν δοκιμάσει φιστίκια; και αν ναι είχαν ή δεν είχαν συμπτώματα;
Γνωρίζω πως τα φιστίκια θεωρούνται ο περισσότερο αλλεργιογόνος εκπρόσωπος των ξηρών καρπών
(ενώ οι αεροπορικές εταιρείες πχ ''κερνούσαν'' ξηρούς καρπούς (συνήθως φιστίκια), εδώ και χρόνια τα έχουν αποκλείσει από τα σνακ-μενού στις πτήσεις τους).
 
Βρίσκω σωστές και χρήσιμες τις παραπάνω παρατηρήσεις σου Εύα 👍


Υπόθεση κάνει φυσικά...
Ας μη ξεχνάμε πως σχεδόν το 90% των ''διαγνώσεων'' στα πουλιά (τουλάχιστον στην Ελλάδα), βάσει υποθέσεων των γιατρών γίνονται.. Συμφωνώ Αντώνη👍

Θέλω όμως να σε ρωτήσω Εύα, το μείγμα σπόρων που δίνεις στα πουλιά, περιέχει αράπικα φιστίκια;
Δηλ τα πουλιά έχουν δοκιμάσει φιστίκια; και αν ναι είχαν ή δεν είχαν συμπτώματα;
Γνωρίζω πως τα φιστίκια θεωρούνται ο περισσότερο αλλεργιογόνος εκπρόσωπος των ξηρών καρπών
(ενώ οι αεροπορικές εταιρείες πχ ''κερνούσαν'' ξηρούς καρπούς (συνήθως φιστίκια), εδώ και χρόνια τα έχουν αποκλείσει από τα σνακ-μενού στις πτήσεις τους).
Ναι Σισσυ μου... Πρώτα αγόραζα της βερσελε λαγκα που περιέχει φυστίκι και ηλιοσπορο...
Δεν είχαν κανένα θέμα...
 
Άρα κι εγώ ''κλείνω'' προς το ότι κάτι άλλο πιθανότατα τα πείραξε...
Αλλά αυτό δεν έχει σημασία, εσύ μην τους ξαναδώσεις, άλλωστε τους προσφέρεις τόσα άλλα.
Δεν πιστεύω πως θα χάσουν κάτι αν δεν φάνε...
Κυρίως για τους μεγάλους παπαγάλους έχουν θρεπτική ''σημασία'' και αξία (φυσικά) οι ξηροί καρποί... Δεν τους θεωρώ απαραίτητους για τις δικές μας...ψείρες! 😉 :)
[automerge]1559508624[/automerge]
Γνωρίζω πως τα φιστίκια θεωρούνται ο περισσότερο αλλεργιογόνος εκπρόσωπος των ξηρών καρπών
(ενώ οι αεροπορικές εταιρείες πχ ''κερνούσαν'' ξηρούς καρπούς (συνήθως φιστίκια), εδώ και χρόνια τα έχουν αποκλείσει από τα σνακ-μενού στις πτήσεις τους).
Λόγω περιστατικών αλλεργικού σοκ όπου κάποιοι άνθρωποι κατέληξαν, ενώ βρίσκονταν σε πτήση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top