Αναπαραγωγή Τρυπηθηκαν δύο αυγά. Καταστραφηκαν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Η ροζελα μου εκανε 6 αυγα και το ενα ηταν τρυπιο και δεν αναπτυχθηκε ο νεοσσος. Τα αλλα 5 ειναι γεματα. Σημερα το μωρο της αδελφης μου κτυπησε καταλαθος την φωλια και η θηλυκια τρομαγμενη πεταχτηκε εξω. Πατησε τα δυο αυγα. Το ενα ειδα πως εχει τρυπα (αρα καταστραφηκε) το αλλο δεν ανοιξε τρυπα αλλα εκανε ενα βαθουλωμα. Εννοω εσπασε αλλα δεν τρυπησε. Καταστραφηκε; Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και ευχομαι να υπαρχει μια ελπιδα να μην καταστραφηκε.
 
Πέρασαν τοσες ωρες και τώρα ειναθ βραδυ. Αυριο μπορώ να το κάνω;
 
Πέρασαν τοσες ωρες και τώρα ειναθ βραδυ. Αυριο μπορώ να το κάνω;
Κάθε λεπτό είναι πολύτιμο... χάθηκε χρόνος μεγάλος...
Με δεδομένο πως ποτέ δεν ξέρεις βάζεις βερνίκι... και περιμένεις να φανεί στο μέλλον πως ανησυχήσαμε άδικα...
 
Το κυριότερο ακόμη και από τη σωτηρία των επίμαχων αυγών είναι να μάθεις και να εντοπίσεις τις αιτίες που προκάλεσαν αυτές τις "καταστροφές" και να τις διορθώσεις ή να τις αποφύγεις στο μέλλον.
 
Εχω αναφέρει πιο πανω τι εγινε. Άγγιξε το παιδι της αδελφής μου την φωλια και αυτη τρόμαξε και πατησε τα αυγα για να βγει έξω.
Μακάρι να βγουν τουλάχιστον τα 3 που εμειναν.

(το πρωτο αυγο γεννήθηκε στο πατο του κλουβιου γι αυτο ειχε τρυπα)
 
Ισως να εχεις δικαιο. Αλλα δεν μου φαίνονται μεγαλα τα νυχια της. Αλλα οτα τελειώσει με το καλο η αναπαραγωγή θα τα κοψω λιγο.
 
Back
Top