Διατροφή Τρωει μονο καναβουρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pigaki

PB Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2007
Μηνύματα
945
Πόλη
Μυτιλήνη
Το καναρινι μου παρατηρησα οτι τωρα τελευταια τρωει μονο καναβουρι απο το μειγμα της τροφης. Το βλεπω να το διαλεγει και τα φλουδια-υπολειματα ειναι σχεδον μονο απο καναβουρι. Αυτο πρεπει να γινεται τουλαχιστον εδω και 2 εβδομαδες. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν τυχαιο, αλλα τωρα πια ειμαι σιγουρη πως δεν ειναι.
Επισης να σημειωσω οτι δεν μπορω να το συνεφερω απο τα ακαρεα, τα εχω ξαναπει... Μην τα ξαναγραφω και ειναι εκτος θεματος. Εδω και λιγο καιρο εχει υποτροπιασει παλι. Εχει να κανει η υγεια του με την ορεξη του φανταζομαι, οπως και στους ανθρωπους;
Τι να κάνω; 😕 Θα μου παθει αβιταμινωση, λες και δεν του φτανουν ολα τ'αλλα του καημενου, και θα φυγει νωριτερα☹
 
Παλιοτερα μου ειχε δωσει ο κτηνιατρος ενα πολυ καλο φαρμακο σε αμπουλες ηταν για ακαρεα! Δεν θυμαμαι πως το λενε γιατι περασε καιρος αλλα αν πας να ρωτησεις σιγουρα θα σου δωσει κατι. Αυτο που λεω το βαζεις στον αυχενα του πουλιου και το κανεις απαλο μασαζ. Προσοχη μην παει στο στομα η ματια μονο. 3 αμπουλες του ειχα βαλει και εγινε περδικι και δεν ξαναεμφανισε ακαρεα. Δεν ειναι σωστο νομιζω που τρωει μονο καναβουρι. ζορισε τον λιγο να φαει και τους αλλους σπορους.
 
Ως προς τα ακαρεα εχω κανει οτι πρεπει πιστευω, το εχω παει κ σε κτηνιατρο. Απλως ηταν πολυ δυσκολη περιπτωση, ο γιατρος μου το ειπε καθαρα γιατι τα ακαρεα ειχαν προχωρησει πολυ.
Το θεμα ειναι πως να τον κανω να φαει και κατι αλλο, αλλα και γιατι το κανει αυτο;
 
θα του αφησεις το ιδιο φασι στη ταιστρα 3 μερες,θα την αδειασει σιγουρα αν θες ακουσε με αλλιως θα τρωει μονο το καναβουρι αν του αλλαζεις ξκαθε μερα
 
το κανει γιατι το κανουν ολα τα καναρινια! Θυμαμαι και τα δικα μας. αν αλλαζεις την τροφη καθε μερα θα τρωει μονο αυτα που θελει που ειναι και τα πιο παχυντικα. Θα συμφωνησω να φυσας απλα την τροφη να φευγουν τα τσοφλια και να την αφησεις μεχρι να την φαει ολη.
 
Τις περισσότερες φορές τα πουλιά ξέρουν ποιοι σπόροι πρέπει να φαγωθούν περισσότερο από κάποιους άλλους. Τον τελευταίο καιρό από τις καρδερίνες που έχω είδα ότι ενώ τρώνε σχεδόν όλους τους σπόρους δείχνουν μία αδυναμία στους σπόρους από βρώμη ηλιόσπορο και καναβούρι.Αυτό ξέρεις μπορεί να δείχνει ότι το πουλί καταλαβαίνει τί του προσθέτει λίπος για να μπορεί να αντέξει το κρύο. Επειδή ακόμα είναι και πολύ καλή μετεωρολόγοι κατάλαβαίνεις ότι καθαρά από διαίσθηση προτίμησαν τον τελευταίο καιρό να πάρουν λίγο λίπος για να αντέξουν. Εξάλου το καναβούρι είναι και θερμαντικός σπόρος.
Στα παραπάνω που έγραψαν τα παιδιά θα συμφωνήσω.Άσε το φαγητό που περισέυει μία δύο μέρες ακόμα και θα δεις ότι θα φάει και από αυτά.
Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα όσο αφορά το τί τρώει. Μάλλον αυτός ξέρει καλύτερα.
 
αναλογο προβλημα
εχω κ εγω με την καρδερινα μου και με τα καναρινια μου,
που δειχνουν σαφη προτιμηση σε καποιους σπορους!
μεχρι ενα σημειο νομιζω φυσικο ειναι!
αρκει να μην δαιτρεφονται αποκλειστικα κ μονο με ενα ειδος!

κ οι ανθρωποι ειμαστε ετσι.
αλλος δεν τρωει το ενα, αλλος το αλλο!
αυτο μου ειπε κ
ο γιατρος που το συζητησα.

ειπε οτι αυτα,ξερουν τι να φανε κ να μην στεναχωριεμαι!
επειτα, το θεωρω βασανιστικο για ενα πουλι, να του αφηνεις να φαει με το ζορι κατι που δεν θελει!
η καρδερινα μου, οταν ειχα εφαρμοσει αυτο το συστημα καταδικασε τον εαυτο της σε...'"νηστεια"🙄
κ ειχε αδυνατισει τρομερα!
τωρα,
εξακολουθει να μην τρωει πχ, ασπουρι...
ισως καποιες φορες, λιγο.
ισως αν δεν εχει επιλογη.
ειναι ηδη κριμα, το οτι καταπατάμε την φυση τους,έχοντάς τα κλεισμενα σ ενα κλουβι
κ τους στερουμε την ελευθερια, του να πανε οπου θελουν κ οταν θελουν.
το ιδιο ισχυει κ με οτι εχει να κανει με την τροφη!
επιπλεον,
αν για καποιο λογο, καποιοι σποροι ειναι ακαταλληλοι, πιστευω οτι αυτα, μπορουν να το καταλαβουν!
περα απ τις εποχιακες αναγκες, που σωστα ανεφερε κ ο ισιδωρος.

εσυ,
τι σπορους τους δινεις γεωργια;
εισαι σιγουρη οτι ειναι καλοι;

ακομα,
επειδη ξερω οτι εισαι πολυ εξοικειωμενη με τα πουλια σου,θα σου προτεινα να τους δινεις κ εσυ σπορακια με το χερι να τρωνε!
μια που δεν εχεις κλουβα κ ειναι λιγα τα πουλακια δεν ειναι ακατορθωτο...
ισως συνηθισουν ετσι...🙄

εγω το κανω...
μπορει να μην τρωνε καποιο ειδος μ ευχαριστηση, αλλα αν τους ταισω, το τρωνε κ... λενε κ ευχαριστω! 😛
επειτα τ αφηνω κ πετανε...-αρκετα κιολας -μεσα στο σπιτι.
πιστευω οτι η κινηση τους ειναι απαραιτητη.

το εκανα κ με το νερο , οταν καποια απ αυτα, σε φαση θεραπειας, δεν πολυπινανε
-ισως τους μυριζε το φαρμακο, δεν ξερω-

βρες μια μεση λυση, χωρις να πανικοβαλλεσαι...

σιγουρα η καταχρηση
κ απ την μια μερια κ απ την αλλη επηρεαζει αρνητικα! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
φιλε μου το πουλι το εχεις παει σε κανεναν κτηνιατρο; υπαρχει ενα ενδεχομενο να μην πασχει απο ακαρεια αλλα να πασχει απο το λεγομενο σκουλικι. Τα συμπτωματα ειναι αδυνατο πουλι το οποιο τρωει συνεχως και μονιμη λουφα.Αν το πουλι εχει κατι τετοιο φυσικο ειναι να τρωει τους πιο λιπαρους σπορους.Βεβαια μη σε πιανει πανικος τα περισσοτερα πουλακια δειχνουν μια εντονη συμπαθεια στους λιπαρους σπορους ιδιατερα αν βρισκονται σε εξωτερικο χωρο. Εξαλου ξεκιναει σιγα σιγα και περοδος αναπαραγωγης και το καναβουρακι βοηθαει στο πυρωμα.Αυτην την εποχη τα πουλια χρειαζονται περισσοτερη πρωτεινη.Αν το πουλι ειναι υγιεις το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην αλλαζεις συνεχως τουσ σπορους προτου καταναλωθει ενα 80% περιπου
 
φιλε μου το πουλι το εχεις παει σε κανεναν κτηνιατρο;
1) ειμαι κοπελα:D
2) ναι, το εχω παει σε πτηνιατρο και του καναμε θεραπεια, αλλα μου ειχε πει οτι ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση γιατι ειχα αργησει, αλλα τοτε δεν ηξερα απο καναρινια...
 
Καλημερα καλη μου... Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με το καναρινι μου. Δεν ετρωγε ολην την τροφη αλλα ητανε βλεπεις και εκλεκτικο,😀 αρχησα να μην του αλλαζω συχνα την τροφη μοναχα να φυσαω τα αδεια τσοφλια... Και θελωντας και μη την εφαγε μετα ολη την τροφη του... (φυσικα του δινω και τα κατι τις τους. Π.χ φρουτα, λαχανικα κτλπ αλλα με μετρο παντα)... Ευχομε να γεινει και το δικο σου καλα οπως και το δικο μου που δεν βαζει γλωσσα μεσα τωρα ποια :D
 
Back
Top