Φροντίδα Τρόποι αξιοποίησης κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Αν και έχω ενα αρκετα μεγαλο κλουβί στο αρχιμήδη έχω παρατηρήσει οτι προτιμάει να δραστηριοποιειται στο πάνω 1/3 και να μετακινείται μέχρι και τη μέση που είναι το φαγητο νερό του... Δοκίμασα να φτίαξω ενα ''χαμηλότερο'' επίπεδο με παιχνίδια λεηλασιας αλλα δεν μπορω να πώ οτι επιασε... Οταν μετέφερα ακριβώς υην ίδια δομή μεταξύ πανω και μεσαίου επιπέδου είδα εντυπωσικη δραστηριότητα. Θα ηθελα είτε μέσω συμβουλών είτε μέσω εικόνων να μου πρότεινετε τρόπους αξιοποίησης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ. Γ: Ο αρχιμήδης είναι ζακό λιγο πάνω απο ενός ετους...
 
Αν και έχω ενα αρκετα μεγαλο κλουβί στο αρχιμήδη έχω παρατηρήσει οτι προτιμάει να δραστηριοποιειται στο πάνω 1/3 και να μετακινείται μέχρι και τη μέση που είναι το φαγητο νερό του... Δοκίμασα να φτίαξω ενα ''χαμηλότερο'' επίπεδο με παιχνίδια λεηλασιας αλλα δεν μπορω να πώ οτι επιασε... Οταν μετέφερα ακριβώς υην ίδια δομή μεταξύ πανω και μεσαίου επιπέδου είδα εντυπωσικη δραστηριότητα. Θα ηθελα είτε μέσω συμβουλών είτε μέσω εικόνων να μου πρότεινετε τρόπους αξιοποίησης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ. Γ: Ο αρχιμήδης είναι ζακό λιγο πάνω απο ενός ετους...

Στα περισσότερα πτηνά αρέσουν τα ψηλότερα μέρη του κλουβιού τους, πόσο μάλλον σε ένα ζακό που στην φύση πετάνε σε σχετικά μεγάλο ύψος, στις κορυφές των δέντρων.
Αυτό που θα ''πιάσει'' σίγουρα είναι να τοποθετήσεις την τροφή του χαμηλά στο κλουβί ή τουλάχιστον να του προσφέρεις λιχουδιές εκεί.
Άλλη μέθοδος που θα βοηθήσει είναι να τοποθετήσεις ολόκληρο το κλουβί του ψηλότερα από ότι είναι τώρα.
 
Τι θα έλεγες να βάλεις και μερικές φωτογραφίες του Αρχιμήδη να τον θαυμάσουμε και εμείς.
 
Κατά τη γνώμη μου αξίζει να υπάρχει ολόκληρο θέμα που αφορά τοποθέτηση κλαδιών και πατήθρων στο κλουβί παπαγάλου ή μικρών πουλιών.

Σχεδόν όλα τα πουλια προτιμούν τα πιο ψιλά κλαδιά. Αν έχετε ένα κλουβί 1 μέτρο χ 50 χ 50 εκατοστά και βάζετε τα κλαδιά σας στο πάνω 1/3 μέρος του κλουβιού είναι σαν να μικραίνετε το κλουβί 1/3 αυτόματα. Τα πουλια που δεν κατεβαίνουν στο πάτωμα θα χρησιμοποιούν το κλουβί από το πρώτο κλαδί μέχρι το ταβάνι του κλουβιού. Άρα για να είναι κλούβα πτήσεις (για καναρίνια και παραδείσια) πρέπει είναι είναι οριζόντιο και τα κλαδιά πρέπει να είναι χαμηλά π.χ. 10-15 εκατοστά από το πάτο... (κατά προτίμηση να μην έχει μεγάλη διαφορά στο ύψος) και όλο το χώρο από πάνω θα χρησιμοποιείτε για πτήσεις.

Τα μικρά παπαγαλάκια Budgie και Cockatiels (ειδικά αν είναι άγρια και τα έχετε με σκοπό αναπαραγωγή) επίσης κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ πρέπει να έχουν τα κλαδιά στο επάνω μέρος του κλουβιού, αν το κλουβί τους είναι κατάλληλο για πτήσεις. Αν το κλουβί δεν είναι κατάλληλο για πτήσεις και το πουλί είναι ήμερο καλο θα ήταν να πετάει στο δωμάτιο ελεύτερα.

Στους μεγάλους παπαγάλους είναι λίγο διαφορετική η λογική, μπας και συνήθως οι μεγάλοι παπαγάλοι δεν πετάνε στα κλουβιά τους παρα μονο να φτερουγίζουν και να κρέμονται παίζοντας με τα παιχνίδια τους.

Επίσης όσο πιο ψιλά είναι το κλουβί τόσο πιο άνετα νιώθει ο το πουλί (επειδή είναι μακρυά από τον άνθρωπο). Ο παπαγάλος που το κλουβί του είναι πάνω στην ντουλάπα θα νιώθει ήρεμα μονο όταν είναι στη ντουλάπα... και κοιτώντας σε όλους από ψιλά θα αισθάνεται ασφάλεια. Δεν είναι καλή ιδέα για εξημέρωση ενός πουλιού.

Επίσης οι ήμεροι μεγάλοι παπαγάλοι πρέπει να επικοινωνούν με τον άνθρωπο στο ίδιο επίπεδο. Κάθοντας δηλαδή στο ύψος των ματιών μας και όχι πιο πάνω. Επειδή στη φύση ο αρχηγός του σμήνος κάθεται συνήθως σε καλύτερη θέση (συνήθως το υψηλότερο και πιο άνετο κλαδι) μπορεί κι ο παπαγάλος σας κάποια στιγμή να παίρνει το πάνω χέρι στο σπίτι σας. Να νιώθει αρχηγός. Και ως αποτέλεσμα να σας τρελάνει σε φωνές και ζημιες και μπορεί να μην θέλει και επικοινονια με τέτοιο "πλανκτόν" όπως εσείς 😛

Υπάρχουν πολλές γνώμες και θεωρίες. Καλο θα ήταν να μοιραστούν όλοι της γνώμες κι εμπειρίες... ίσος και κάποια links. Επειδή πιστεύω είναι αρκετά καλο θέμα.
 
Αυτό συμβαίνει με όλους τους παπαγάλους όπως είπαν και όλοι οι υπόλοιποι. Γι'αυτό προτιμούμε τα οριζοντίως ορθογώνια κλουβιά που έχουν περισσότερο χώρο στο μάκρος (άρα και χώρο που αξιοποιείται απο τα πουλιά) κι όχι τα ψηλά αλλά κοντά σε μήκος.
 
Ορίστε μια μικρή ιδέα απο τη φωλία του αρχιμήδη... Ισως να ειμαστε λιγο παραφορτωμένα αλλα θελαμε να δειξουμε κ λίγο απο την προίκα μας... (εχω και κανα δυο πραγματακια ακόμα). Γενικα το παλεύω το θέμα με τις αλλαγές και προσπαθώ να μην αφήνω και τις αλυσίδες πολύ εκτεθειμένες για τους γνωστους λόγους... Τον μπλέ τροχο (φαινεται καλυτερα στην 1 φωτο) τον ειχα στησει ενα επίπεδο κάτω απο τις ταιστρες. 15 μερες δεν τον ακούμπησε προτιμούσε να παταει πάνω του...
 

Συνημμένα

  • rsz_archimedesa1.webp
    rsz_archimedesa1.webp
    51,5 KB · Προβολές: 126
  • rsz_archimedesa2.webp
    rsz_archimedesa2.webp
    219,5 KB · Προβολές: 130
  • rsz_archimedesa3.webp
    rsz_archimedesa3.webp
    151,9 KB · Προβολές: 127
Φαίνεται χαρούμενο και ευτυχισμένο πουλάκι! Μπράβο σας! Τυχερέ Αρχιμήδη!
 
Φοβερος ο Αρχιμηδης, μου αρεσουν πολυ οι ζακο!
Να τον χαιρεσαι φιλε μου!
 
Ορίστε μια μικρή ιδέα απο τη φωλία του αρχιμήδη... Ισως να ειμαστε λιγο παραφορτωμένα αλλα θελαμε να δειξουμε κ λίγο απο την προίκα μας... (εχω και κανα δυο πραγματακια ακόμα). Γενικα το παλεύω το θέμα με τις αλλαγές και προσπαθώ να μην αφήνω και τις αλυσίδες πολύ εκτεθειμένες για τους γνωστους λόγους... Τον μπλέ τροχο (φαινεται καλυτερα στην 1 φωτο) τον ειχα στησει ενα επίπεδο κάτω απο τις ταιστρες. 15 μερες δεν τον ακούμπησε προτιμούσε να παταει πάνω του...

Πολύ όμορφος κι έγινε κι αρκετα μεγαλόσωμος πιστεύω! 😉

Μερικές παρατηρήσεις. Η πάνω πατήθρα που φαντάζομαι ότι είναι και η αγαπημένη του και πατάει σε αυτήν την περισσότερη ώρα και κοιμάται εκεί, θα ήταν καλύτερο να ήταν απο φυσικό ξύλο κι όχι τελείως λεία σαν σκουπόξυλο. Αυτό για την καλύτερη υγεία των πελμάτων του. Σχετικά με το κάτω μισό του κλουβιού, κάτω απο τα μπόλ, το έχεις κι εσύ λίγο αναξιοποίητο. Βάλε μερικά παιχνίδια που του αρέσουν πολύ ώστε να αναγκάζεται να κατεβαίνει. Κρύψε λιχουδιές μέσα σε αυτά όπως ηλιόσπορους, αμύγδαλα κτλ.

Αν θέλεις πάρε μερικές ιδέες απο τα δικά μου.




Αν είναι ένα πουλί το οποίο δεν κατεβαίνει ούτως η άλλως ποτέ στο πάτωμα ακόμη και στο δωμάτιο που βρίσκεστε να τον ενθαρρύνεις αναλόγως. Εδώ το δικό μου χώθηκε μέσα στο καλάθι με τα παιχνίδια του προσπαθώντας να ανακαλύψει κάτι ενδιφέρον.
 
Πολυ ωραίο κλουβί (η κλουβιά) το έχω μετανιώσει που δεν πήγα και γω σε κατι λίγο μεγαλύτερο, οχι οτι δεν είναι άνετος αλλα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο... Λοιπον θα ακολουθήσω τις διακοσμητικές σου συμβουλές και θα του φτίαξω ενα καλάθι με παιχνιδια χαμηλα γιατι για τα λεηλασιας δεν κατέβαινε ισως αυτά να του κινήσουν το ενδιαφέρον και θα κατεβάσω και την μια ταιστρα κάτω ωστε να μην την χρησιμοποιει ως πατουρα και μου κουτσουλαει τα απο κάτω... ειναι δυσκολο παζλ οταν προσπαθεις να λαβεις υποψιν σου ολους τους παράγοντες... Κάπου πήρε το μάτι μου μια καρύδα, την έφτιαξες μόνος σου; Γιατί έχω πάρει 2 για αυτόν το σκοπό κ δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως να τις επεξεργαστώ... Το μεγάλο ξύλο θέλω καιρό να το αλλάξω αλλα όλο το αμελώ... Ποια θα ήταν η ιδανικότερη διάμετρος; Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια.

Υ. Γ: ελπίζω το μεγαλόσωμος να ήταν καλο και να μην τον έχω κάνει μπουλούκο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
... Κάπου πήρε το μάτι μου μια καρύδα, την έφτιαξες μόνος σου; Γιατί έχω πάρει 2 για αυτόν το σκοπό κ δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως να τις επεξεργαστώ...
Υ. Γ: ελπίζω το μεγαλόσωμος να ήταν καλο και να μην τον έχω κάνει μπουλούκο...



Tην καρύδα την αγόρασα απο εδώ https://www.northernparrots.com/page/find/?name=coconut&s=coconut&page=1 πριν μερικά χρόνια. Ίσως έχουν παραπλήσια τώρα γιατι αυτή δεν την είδα. Το κίτρινο ήταν σκληρό χαρτόνι και μέσα έκρυβε μικρά χρωματιστά ξύλινα παιχνιδάκια και κάποιες λιχουδιές. Ακριβώς τι δεν θυμάμαι τώρα πια.

Όχι δεν εννοούσα παχουλό λέγοντας μεγαλόσωμο. 😉
 
Ορίστε μια μικρή ιδέα απο τη φωλία του αρχιμήδη... Ισως να ειμαστε λιγο παραφορτωμένα αλλα θελαμε να δειξουμε κ λίγο απο την προίκα μας... (εχω και κανα δυο πραγματακια ακόμα). Γενικα το παλεύω το θέμα με τις αλλαγές και προσπαθώ να μην αφήνω και τις αλυσίδες πολύ εκτεθειμένες για τους γνωστους λόγους... Τον μπλέ τροχο (φαινεται καλυτερα στην 1 φωτο) τον ειχα στησει ενα επίπεδο κάτω απο τις ταιστρες. 15 μερες δεν τον ακούμπησε προτιμούσε να παταει πάνω του...
πολύ ωραίος ο Αρχιμήδης να τον χαίρεσαι!
 
Επηλθαν καποιες αλλαγες στο κλουβι... Ψηλά έμειναν τα πελλετς κ το νερό και κοντά τον πάτο πηγαν τα σπορια-φρουτα-κτλ και ενα μπολ με ολα τα συμπραγκαλα απο τα καταστραμενα του παιχνίδια. Μια χαρα λειτουργικη η αλλαγη αν κ οχι κ πολυ του γουστου του... Εχει αυξηθει η κατανάλωση πελλετ 100% 😀... Επειδη πλησιάζει να κλείσω χρόνο με τον αρχιμηδη οποιος μπορει μου προτείνει πτηνιατρο στην Αθήνα (σε προσωπικο καλύτερα) να κάνουμε το ετησιο τσεκ απ μας και μηπως μαθουμε αν τελικα ειμαστε οντως αρχιμηδης... (αν γνωρίζουμε και ποσο στο περίπου)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Επειδη πλησιάζει να κλείσω χρόνο με τον αρχιμηδη οποιος μπορει μου προτείνει πτηνιατρο στην Αθήνα (σε προσωπικο καλύτερα) να κάνουμε το ετησιο τσεκ απ μας και μηπως μαθουμε αν τελικα ειμαστε οντως αρχιμηδης... (αν γνωρίζουμε και ποσο στο περίπου)
Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ υπάρχει μια λίστα με πτηνιάτρους σε όλη την Ελλάδα! Διαλέγεις τον πιο κοντά στο σπίτι σου και πας! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: pyrman
Back
Top