Φροντίδα Τρόποι για να μιλήσει ο Άφρικαν γκρέυ παπαγάλος

Hadjicostas

Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
234
Πόλη
Λάρνακα
Θα ήθελα να μου πέιτε διάφορους τρόπους για να κάνω τον παπαγάλο μου να μιλήσει. Είναι 2 χρόνων.. Και ακόμη τπτ.. Δεν του μιλαω και πολύ. Ένα βιβλιο που διάβασα λέει ότι περίπου 10 λεπτά την μέρα πρέπει να του κάνεις εκπαίδευση.. Εσείς τη λέτε; :)
 
Σε προηγούμενο post έγραφες ότι ο παπαγάλος μόλις σε βλέπει φωνάζει. Αυτό που πρέπει πρώτα να κάνεις είναι να ηρεμήσει ο παπαγάλος, να σε μάθει και να τον μάθεις. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση απο έναν άγριο παπαγάλο που σε φοβάται, να τον κάνεις να μιλήσει.
 
10 λεπτα 2-3 φορες την ημερα πρεπει να ειναι η αρχικη εκπαιδευση για να σταματησει να σε φοβαται τοσο οσο λες. Λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν υπαρχει περιπτωση νομιζω να μιλησει ενα πουλι που φοβαται τοσο. Πρεπει να στρεψεις την προσοχη σου σε αλλα πραγματα οπως η εξοικειωση, η διατροφη, το καλο και σταθερο ωραριο υπνου κτλ και μετα εαν νιωσει καλα με ολα αυτα και σταματησει να φοβαται ισως μαθει καποιες λεξεις αλλα ισως και οχι.
 
Πριν αρκετα χρονια ειχα παρει εναν ζακο[ τοτε δεν ηξερα ] και δεν ηταν μεγαλωμενος απο ανθρωπους, αλλα πιασμενος απο την ζουγκλα. Ποτε δεν ημερεψεκαι μονο που πλησιαζες το κλουβι του κραυγαζε. Τον εδωσα και μετα απο καποια χρονια πηρα αλλον μικρον ταισμενο στο χερι. Αυτος ειναι αλλο πραγμα. Πανεξυνος, μιλαει, τραγουδαει και μας εχει ξετρελανει. Αν λοιπον κι ο δικος σου ειναι πιασμενος απο την ζουγκλα δεν προκειται να ημερεψει. Δωσε τον και παρε αλλον μωρο, και τοτε θα δεις τι ειναι οι ζακο.
 
Και τι ειναι το πουλι; Πουκαμισο να το αλλαζει οποτε να ναι;Εμεις πρεπει αν τον ενθαρυνουμε να ημερεψει το πουλι κι οχι να τον συμβουλεψουμε να το αφησει στην μοιρα του κι οτι γινει και να παρει εναν αλλο γιατι ο παλιος δεν του κανε...ψυχουλες εχουν κι αυτα... Καταλαβαινουν τι γινεται γυρω τους.. Δεν ειναι αψυχα...
 
Πριν αρκετα χρονια ειχα παρει εναν ζακο[ τοτε δεν ηξερα ] και δεν ηταν μεγαλωμενος απο ανθρωπους, αλλα πιασμενος απο την ζουγκλα. Ποτε δεν ημερεψεκαι μονο που πλησιαζες το κλουβι του κραυγαζε. Τον εδωσα και μετα απο καποια χρονια πηρα αλλον μικρον ταισμενο στο χερι. Αυτος ειναι αλλο πραγμα. Πανεξυνος, μιλαει, τραγουδαει και μας εχει ξετρελανει. Αν λοιπον κι ο δικος σου ειναι πιασμενος απο την ζουγκλα δεν προκειται να ημερεψει. Δωσε τον και παρε αλλον μωρο, και τοτε θα δεις τι ειναι οι ζακο.


Πετρο εαν τον δωσει σε αλλον και εκεινος θα εχει τα ιδια προβληματα ισως και η ιστορια θα ειναι ενας φαυλος κυκλος για το πουλι το οποιο δε χρωστει τιποτα... ☹

Εγω θα ελεγα να κανεις την προσπαθεια σου και να οπλιστεις με τεραστια υπομονη και τιποτα δεν ειναι αδυνατο, το πιστευω πραγματικα!
 
Mάλλον έτσι θα κάνω...υπομονή και φροντίδα..ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα
 
Eγω δεν ειπα να τον πεταξει, αλλα να τον δωσει φθηνα σε καποιον που δεν θα τον ενδειαφερει και πολυ η ομιλια. Ας κανει αρκετη προσπαθεια μηπως και βελτειωθει η κατασταση και εαν δεν αλλαξει ας σκεφτει τι θα κανει. Παντως επειδη καταλαβα οτι τον ενδειαφερει η ομιλια, δεν βλεπω αλλη λυση. Μακαρι να μπορεσει να τον ημερεψει πρωτα, και μετα θα ελθει και η ομιλια.
 
εγω παιδια αυτα που ενοιωσα οταν σιγα σιγα ο πρωτος μου ζακο που
ηταν αγριος αρχισε να με πλησιαζει και να γινομαστε φιλαρακια επειτα
απο ατελειωτες ωρες ασχολιας μαζι της ειναι απεριγραπτα..
ειναι πολυ πιο συγκλονιστικο ενα αγριο και φοβισμενο
πλασμα να δενεται μαζι σου απ οτι αν παρεις ενα ηδη ηρεμο πουλι...
καλα ναναι ο πιπιος μου αλλα η στελα μου(αν ζει)ηταν το κατι αλλο...
τι μου τη θυμισατε τωρα
 
Back
Top