Φροντίδα Τρόποι προφύλαξης από την ψείρα και την κόκκινη ψείρα

legendguards

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
25
Πόλη
Λευκωσία
Ανοιγω αυτο το θεμα παρολο που μπορει να σχολιαστηκε και σε αλλα θεματα του φορουμ ,
φετος εχω κανει ενα κλειστο χωρο τον οποιο χρησημοποιω κκαι σαν εκτροφειο
Η εγνοια μου ειναι με ποιο τροπο να προφυλακτω απο την κοκκινη ψειρα
οσον αφορα τα πουλια και τις φωλιες θα χρησημοποιησω front line
Αλλα εγω θελω καποιο αλλο φαρμακο πιο οικονομικο απο το front line για να ψεκαζω τον περιβαλλοντα χωρο δηλαδη γυρω απο τα κλουβια, γωνιες κλπ
αν καποιος χρησημοποια κατι που μπορω να το χρησημοποιησω ειμαι ανοικτος σε προτασεις
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις efipro έχει την ίδια δραστική ουσία με το front line και είναι ποιο οικονομικό.
 
Και τα δυο φάρμακα περιέχουν την ίδια δραστική ουσία, η οποία δεν είναι ακίνδυνη σε καμιά περίπτωση για τα πουλιά. Χρησιμοποιούμε αυτά τα σκευάσματα όταν δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Δηλαδή τα πτηνά μας έχουν δεχθεί επίθεση από αυτά τα παράσιτα.
Χωρίς όμως την παρουσία τους και για καθαρά προληπτικούς λόγους δεν ξέω αν και πόσο πρέπει.
Ακόμη η χρήση τους έχει δερματική εφαρμογή, με άμεση επαφή στα δερματικά κύτταρα και άρα με το αίμα των πτηνών. Σε καμία περίπτωση δεν δρουν ανασταλτικά αν ψεκάσουμε τις φωλιές. Για τις φωλιές κάποια σκευάσματα σκόνης ή υγρού σε σπρέι... ίσως είναι και ηπιότερα και καλύτερα.
 
Γιατί να βάλεις frontline=δηλητήριο; Το frontline μπαίνει μόνο όταν τα πουλάκια μας έχουν ήδη προσβληθεί από την κόκκινη ψείρα.

Θα απαντήσω λοιπόν στον τίτλο. Τρόποι προφύλαξης είναι το Chevitren της Chevita το οποίο είναι ακίνδυνο για τα πουλιά (εγώ τα ψεκάζω και τα κάνω παπάκια) αλλά φυσικά κάνει και για το χώρο! Όσον αφορά τις φωλιές και την περίοδο αναπαραγωγής, εγώ ρίχνω pinex στο νήμα και στις φωλιές πριν τα αυγά. Στα αυγά δεν ρίχνω γιατί μπορεί να υπάρξει θέμα με τον τρόπο που παίρνουν αέρα. Φυσικά ρίχνω και στους νεοσσούς! Από μιας ημέρας μέχρι 15! Δεν παθαίνουν τίποτα! Είναι ακίνδυνο! Εγώ τουλάχιστον αυτά τα δύο χρησιμοποιώ και έχω να δω ψείρα 2 χρόνια! Όταν όμως τα καλοκαίρια πάμε στο εξοχικό και παίρνουμε και τα καναρίνια μας μαζί, ψεκάζω τον χώρο (χωρίς φυσικά τα καναρίνια) με ARDAP που δεν είναι προληπτικό, είναι για να σκοτώνει τις ψείρες που βρίσκονται στα εκτροφεία. Μετά από 24 ώρες μπορείς να ξαναβάλεις τα πουλιά στο χώρο που ήταν. Κάνω αυτό κάθε χρόνο και έχω σωθεί! Το συνιστώ και σαν προληπτικό φάρμακο, αν και ακριβό κάνει πολύ καλή δουλειά!

Τώρα αν θες να σου πούμε και τρόπους να ξεφορτωθείς την ψείρα είναι μεγάλη ιστορία και διαφορετική απάντηση! 👍
 
Τρόποι που μπορεί κανείς να προφυλαχθεί απο αυτά τα αραχνοειδή ; Για μένα είναι μόνον οι ενέργειες που πρέπει να κάνει κανείς ώστε να τα κρατήσει μακρυά απο την εκτροφή του. Κλειστή εκτροφή. Καμιά επαφή με τα άγρια πουλιά της περιοχής. Μεγάλη προσοχή στο ΤΙ και ΠΟΙΟΣ μπαίνει στον χώρο. Τα πουλιά δεν προσβάλλονται απο την κόκκινη ψείρα. Απλά δέχονται τις βραδυνές επισκέψεις της, οι οποίες μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνες, αφ' ενός μεν με τις αφαιμάξεις, κφ' ετέρου δε με την πιθανή μεταφορά κάποιων λοιμώξεων. Η με πρόγραμμα (κάθε τρίμηνο) εφαρμογή των efipro ή front line, και η χρησιμοποίηση μιας καλής αντιψειρικής σκόνης στις φωλιές, αποτελούν κάποια προληπτικά βήματα για την αποφυγή επισκέψεων στα πουλιά. Η εφαρμογή INS 5 και Desifectans στον χώρο και στα σκεύη εξασφαλίζουν κατά μεγάλα ποσοστά την μην επίσκεψη σ' αυτά.
 
παιδια κοκκινη ψειρα μπορεις να κουβαλησεις και απο ενα αλλο εκτροφειο χωρις να το καταλαβεις!
επειδη εγω ημουνα παθων,θα σ πω πως τα ξεμαστρεψα εγω!
φροντλαιν μια σταγονα σε ολα τα πουλια στη πλατη!
μικρο ψεκασμα στις πατηθρες οταν ενωνονται με το κλουβι, οποτε εβλεπα ψειρα.
δηλαδη εβγαζα την καθε πατηθρα καθημερινα, την καθαριζα στο συγκεκριμενο σημειο, κ αν εβλεπα ψειρα frontline.
παιδευτηκα αλλα ΤΕΛΟΣ! Μετα απο 2μηνες δεν ξαναειδα

οταν το προβλημα ειναι εντονο τα φαρμακα προληψης, κ τα φθηνα απολυμαντικα δεν κανουν δουλεια!
δινεις το 15αρι και τελειωνεις! Μην το σκεφτεσαι
 
Σε μας το καλοκαίρι κάνουν παρέλαση το βράδυ. Από τις κότες και τα άλλα πτηνά στα καναρίνια μας.
Κάθε βδομάδα παντού φάρμακο και κάθε μήνα φροντλαϊν στα πουλιά.
 
Πω πω φαρμάκι...
Δεν υπάρχει πιο ριζικός τρόπος αντιμετώπισης;
 
Πω πω φαρμάκι...
Δεν υπάρχει πιο ριζικός τρόπος αντιμετώπισης;
Το βραδάκι τις βλέπεις να περπατάνε γυαλίζοντας στους τοίχους στις σωλήνες του αυλόγυρου. Θα περιμένω το καλοκαίρι να τραβήξω video. Θα σας τρομάξει.
 
Εγώ στα πουλιά βάζω κάθε μήνα από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο φροντλαϊν, για τις φωλιές ρίχνω σκόνη νομίζω αυτή που λες.
Για το χώρο, το κοτέτσι και την αυλή ψεκάζει ο πεθερός μου ένα "δηλητήριο" κάτσε καλά...
Ούτε αράχνες, ούτε μύγες τίποτε.
 
Για το χώρο, το κοτέτσι και την αυλή ψεκάζει ο πεθερός μου ένα "δηλητήριο" κάτσε καλά...
Και μετά τρώνε οι κότες και γίνονται "νόστιμες";
 
Το pinex powder της tafarm δεν είναι αποτελεσματικό;
τη συγκεκρημενη σκονη, πολλοι εδω μεσα δεν την εχουν στα ''καλα προιοντα''.
προσωπικα το ξαναγραφω, μου εχει σωσει πουλια η σκονιτσα.
απλα ειναι πιο ευκολη η χρηση του ψεκασμου!
 
Το pinex powder της tafarm δεν είναι αποτελεσματικό;
Νομίζω πως είναι προληπτικό φάρμακο και είναι πιο αθώο για νεοσσούς, φωλιές και νήματα. Εγώ προσωπικά κάθε άνοιξη χαλάω ένα μπουκαλάκι! 😛
 
Back
Top