Ασθένειες Τρόπος χρήσης Tobrex

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorp

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
207
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα. Θα παρακαλούσα στο θέμα να απαντήσουν μόνο όσοι έχουν χρησημοποιήσει το tobrex είτε σε αλοιφή είτε σε σταγόνες και είδαν αποτέλεσμα.
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1. Σταγόνες: Πέφτουν πάνω στο βολβό του ματιού ή γύρω από το μάτι;
2. Αλοιφή: Γύρω από το μάτι δε μπαίνει; Αν ακουμπήσει στο βολβό έχουμε πρόβλημα;
3. Πόσες φορές τη μέρα από πόσες σταγόνες τη φορά;Ίδιο ερώτημα για την αλοιφή.
4. Αν το πουλί πάει μετά και ξύνει το μολυσμένο μάτι για να απομακρύνει την αλοιφή ή τις σταγόνες τι γίνεται; Μήπως γίνεται χειρότερο απότι πριν του βάλεις την αλοιφή/κολύρριο;
 
Απόστολε το έχω χρησιμοποιήση αρκετές φορές τα τελευταία 3 χρόνια.
Εγώ έχω την αλοιφή TOBREX με tobramycin 0,3% και αυτήν χρησιμοποιώ.
Μιά φορά κάθε βράδυ λίγο πρίν τον ύπνο σε όλη την περιφέρεια του ερεθισμένου
ματιού. Με την επαφή στο δέρμα η κρέμα παίρνει μια υδαρή μορφή και πιθανότατα
περνάει και στο εσωτερικό του ματιού. Δεν έχω παρατηρήσει καμιά επίπτωση απο αυτό.
Η χρήση της το βράδυ έχει την έννοια να περιοριστούν τα τριψίματα στις πατήθρες.
Συνήθως σε απλές επιπεφυκήτιδες ή ελαφρούς ερεθισμούς
με 3-4 εφαρμογές, βλέπεις διαφορά (βελτίωση).Ακόμα και στις πληγές που αφήνει
η ευλογιά, στην βάση της μύτης κοντά στο μάτι, έχω την γενικότερη εντύπωση οτι βοηθάει στο γρήγορο κλείσιμο.
- Ενα μόνον μικρό μειονέκτημα βρίσκω στην χρήση της. "Λαδώνει" τα πτεράκια της
περιοχής για όσες μέρες χρησιμοποιείται και μετά το τέλος της θεραπείας θέλει συνεχώς μπάνια
για να επανέλθει το αισθητικό του πράγματος.
 
Ωραία. Γιατί ο γιατρός μου συνέστησε τεχνητά δάκρυα 6 φορές τη μέρα. Πέρα του γεγονότος ότι ταλαιπωρώ του πουλί πιάνοντας το 6 φορές, κάθε φορά γινόταν και χειρότερα γιατί κάθε φορά το έτριβε περισσότερο για να διώξει τις σταγόνες. Έκανα το λάθος να ψεκάσω με αντιπαρασιτοκτόνο τις πατήθρες και μετά από κάποιες ώρες το ένα του μάτι γύρω γύρω είχε φλεγμονή από το τρίψιμο που κάνει ένα πουλί φυσιολογικά κατά τη διάρκεια της μέρας με τις πατήθρες του. Απλά με τις σταγόνες το έτριβε όλο και περισσότερο και χειροτέρεψε. Εννοεείται πως τις σαπούνισα τις πατήθρες για να φύγει το χημικό... Απλά θέλω να δω μήπως το Tobrex που περιέχει αντιβίωση βοηθήσει παραπάνω.
 
Back
Top