Διατροφή Τρώνε οι παπαγάλοι κρέας;

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδιά καλησπέρα, όπως είδατε και από τον τίτλο θέλω να ρωτήσω αν οι παπαγάλοι κάνει να τρώνε κρέας. Η απορια μου γεννήθηκε όταν είδα τον παπαγάλο της θείας μου(ringneck) να τρώει χοιρινό και κοτόπουλο και μάλιστα να το καταβροχθιζει. Ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά είναι αλήθεια... Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου λύσει αυτή την απορία. Ευχαριστώ!
 
Παιδιά καλησπέρα, όπως είδατε και από τον τίτλο θέλω να ρωτήσω αν οι παπαγάλοι κάνει να τρώνε κρέας. Η απορια μου γεννήθηκε όταν είδα τον παπαγάλο της θείας μου(ringneck) να τρώει χοιρινό και κοτόπουλο και μάλιστα να το καταβροχθιζει. Ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά είναι αλήθεια... Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου λύσει αυτή την απορία. Ευχαριστώ!

δεν ειναι σαρκοφαγα πουλια! Κ δε πρεπει να τους δινουμε τροφιμα που προοριζονται και ειναι μαγειρεμενα για εμας!
 
Κοίτα παρόλο που είναι παμφάγα δηλαδή θα φάνε ότι νάναι, τα κρέατα μάλλον δεν τους προσφέρουν κάτι αλλά απότι έχω διαβάσει κάνει να φάνε κάποια σε μικρές ποσότητες όπως Ψάρι και Κοτόπουλο. Εγώ το αφήνω που και που να φάει κανά κομματάκι κοτόπουλο έτσι για την πρωτείνη πάντως, μιλάμε για σπάνια και λίγο βέβαια. 😌
 
Και εμένα η θεία μου λίγο του δίνει και αυτό γιατί καπου είχε διαβάσει πως είναι μια πολύ καλή πηγή πρωτεΐνης
 
Κάνει κοτόπουλο πχ, χωρίς μπαχαρικά, αλάτι κτλ...
Αλλά αν τρώνε αυγουλάκι, γιατί να δώσεις κρέας;
Γιωργο δεν ρωταω για να τους δωσω κρεας, αλλα για το αν το τρωνε γενικοτερα οι παπαγαλοι.
 
Οτι θες τρωνε αν τ αφησεις και κατα περιεργο τροπο λιγουρευονται οτι απαγορευεται! Εμενα δηλαδη αν για καποιο λογο δεν θελει να μπει στο κλουβι ενα μικροο κομματάκι ανθοτυρο ειναι αρκετο για να μπει σφαίρα μεσα! Με τίποτα αλλο!
 
Γιωργο δεν ρωταω για να τους δωσω κρεας, αλλα για το αν το τρωνε γενικοτερα οι παπαγαλοι.
Εκει που κοψαμε την πιτα ειχε κατι κεφτεδακια που τα φιλαρακια μας θαταν μονιμοι πελατες εκει!
 
Στα μεγάλα είδη παπαγάλων μπορείς να δώσεις που και που (πχ 1-2 φορές τον μήνα) ελάχιστο ανάλατο-νερόβραστο ή ψητό κοτόπουλο και ψάρι (ακόμα κι ένα μικρό κομματάκι σκληρό όσο το δυνατόν ανάλατο τυρί). Δεν το θεωρώ απαραίτητο όταν ακολουθούν προσεκτικά επιλεγμένη ποικιλία διατροφής (σπόρους-λαχανικά-φρούτα-δημητριακά), αλλά τους αρέσει και οι μικρές ποσότητες δεν τους επηρεάζουν αρνητικά.
 
Στα μεγάλα είδη παπαγάλων μπορείς να δώσεις που και που (πχ 1-2 φορές τον μήνα) ελάχιστο ανάλατο-νερόβραστο ή ψητό κοτόπουλο και ψάρι (ακόμα κι ένα μικρό κομματάκι σκληρό όσο το δυνατόν ανάλατο τυρί). Δεν το θεωρώ απαραίτητο όταν ακολουθούν προσεκτικά επιλεγμένη ποικιλία διατροφής (σπόρους-λαχανικά-φρούτα-δημητριακά), αλλά τους αρέσει και οι μικρές ποσότητες δεν τους επηρεάζουν αρνητικά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
[automerge]1548791609[/automerge]
Κάποτε είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για τους παπαγάλους Κέα. Μερικά από τα προσοντα είναι η έντονη ευφυΐα τους και εξυναδα στο να λύνουν γρίφους και τα λοιπά. Στο ντοκιμαντέρ αναφέρθηκε πως λόγω του ανταγωνισμού που έχουν τα ζευγάρια μεταξύ τους την περίοδο της αναπαραγωγής είναι πολύ συχνο φαινομενο το ένα ζευγάρι να σκοτώνει τα μικρά του άλλου. Είχε, επίσης αναφερθεί πως δεν είναι λίγες οι φορές που έχει παρατηρηθεί και κανιβαλισμος με το να τρώνε τα μικρά του άλλου ζεύγους. Κάπως έτσι μου γεννήθηκε και η απορία σε συνδιαμο και με τον παπαγάλο της θείας μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top