Διατροφή Τρώνε τα μπατζι μακαρονια και κοτοπουλο;

ΝΙΟΒΗ

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
47
διαβασα καπου πωσ τρωνε και μακαρονια και κοτοπουλο βραστο. Να το δοκιμασω ή ειναι βλακειεσ?
 
Νιόβη καλύτερα μην ενεργοποιούμε παλαιά θέματα. Μπορείς να ανοίξεις θέμα για την διατροφή του Budgie σου. Πάντως τα τρόφιμα αυτά δεν είναι πρώτης γραμμής και μέχρι να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία δεν θα στερηθεί κάτι το πουλάκι αν τα παραλείψεις.
 
Για τα μακαρόνια δεν ξέρω, αλλά κοτόπουλο δεν νομίζω, είναι χορτοφάγα, όχι σαρκοφάγα. Ακόμα και για κάποια αηδόνια που έχω ακούσει ότι είναι σαρκοφάγα τρώνε το πολύ σκουλήκια, όχι κοτόπουλο.
Εξάλλου όπως σου είπε και η Μαρία δεν θα στερηθεί κάτι αν τα παραλείψεις
 
Κοτόπουλο κοκκινιστό ή λεμονάτο;
Βεβαίως και δεν τρώει
 
Από τα δεκάδες Μπατζι που πέρασαν από χέρια μου σαν παιδί υπήρξε ένα μόνο ζευγάρι που ναι έτρωγε μακαρόνια. Ένα άλλο έτρωγε τυρί φέτα και ένα άλλο είχε ως λιχουδιά να τρώει μυρμήγκια... Κανένα από τα μετεπειτα πουλάκια που είχα δεν είχε τέτοιου είδους διατροφικές συνήθειες. Περί ορεξεως... Κολοκυθόπιττα...
 
Ναι φυσικά και ήταν βραστά!( και μάλιστα αλατισμένα, πράγμα που ήταν λάθος). Βέβαια τα χρόνια εκείνα ούτε τις γνώσεις είχαμε, ούτε την εμπειρία... Το διαδίκτυο ήταν ακόμα άγνωστη λέξη και οι εγκυκλοπαίδειες δεν παρείχαν τις απαραίτητές πληροφορίες, με αποτέλεσμα τα γίνονταν πολλά λάθη.
 
Μαλλον δεν αναφεροταν στα μπατζι αυτο που διαβασες αλλα σε μεγαλυτερου μεγεθους παπαγαλους με αυξημενες αναγκες σε πρωτεινες στη διατροφη τους. Οπως ειπε και ο Σταυρος σε αυτους επιτρεπεται και δεν κανει κακο. Σε μπατζι, κοκατιλ, παροτλετ, ροζελες και τα υπολοιπα μεσαια και μικροσωμα ειδη δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να τους δωσεις.

Τα μακαρονια βρασμενα ή ωμα δεν θα τους δημιουργουσαν κανενα προβλημα πιστευω, μπορεις καπου καπου να δοκιμαζεις να τους δινεις λιγο ως λιχουδια. :)
 
Τα μακαρόνια του εμπορίου περιέχουν αρκετό αλάτι, κάτι που είναι απαγορευτικό για τους παπαγάλους (ανεξαρτήτως μεγέθους).
Αν θέλεις να προσφέρεις ζυμαρικά καλύτερα να τα φτιάξεις, χρησιμοποιώντας αλεύρι ολκής άλεσης και λίγο νερό (ώστε να γίνει ζυμάρι-πάστα) ή... Να χρησιμοποιήσεις (η οποία αρέσει πολύ στα πουλιά και συγχρόνως τους προσφέρει ένα πλήρες-υγιεινό γεύμα)
 
Τα μακαρόνια του εμπορίου περιέχουν αρκετό αλάτι, κάτι που είναι απαγορευτικό για τους παπαγάλους (ανεξαρτήτως μεγέθους).
Αν θέλεις να προσφέρεις ζυμαρικά καλύτερα να τα φτιάξεις, χρησιμοποιώντας αλεύρι ολκής άλεσης και λίγο νερό (ώστε να γίνει ζυμάρι-πάστα) ή... Να χρησιμοποιήσεις (η οποία αρέσει πολύ στα πουλιά και συγχρόνως τους προσφέρει ένα πλήρες-υγιεινό γεύμα)

Εξαιρετικο ποστ Σισσυ, συμφωνω απολυτα! 😉
 
Εγω του δινω μακαρονακια αν και δεν του πολυαρεσουν,τρελαινεται ομως για ρυζι... Κοτοπουλακι τρωει βραστο αλλα και λιγη φετουλα.
(Βασικα τον πετυχα μια μερα να ξεκοκκαλιζει και μια μπριζολιτσα...😀)
 
Εγω του δινω μακαρονακια αν και δεν του πολυαρεσουν,τρελαινεται ομως για ρυζι... Κοτοπουλακι τρωει βραστο αλλα και λιγη φετουλα.
(Βασικα τον πετυχα μια μερα να ξεκοκκαλιζει και μια μπριζολιτσα...😀)
Ιωάννα μου, αν τα αφήσουμε να τρώνε ελεύθερα λίγα είναι αυτά που δεν θα φάνε, το θέμα είναι το κακό που μπορούν να πάθουν (σε βάθος χρόνου ή όχι) τρώγοντας απαγορευμένες τροφές (πχ αλάτι-ζάχαρη κτλ)
 
Ιωάννα μου, αν τα αφήσουμε να τρώνε ελεύθερα λίγα είναι αυτά που δεν θα φάνε, το θέμα είναι το κακό που μπορούν να πάθουν (σε βάθος χρόνου ή όχι) τρώγοντας απαγορευμένες τροφές (πχ αλάτι-ζάχαρη κτλ)
Ναι καλε εννοειται, αυτο εγινε μια φορα και ετσι απλα το αναφερα. 🙄
 
Back
Top