Ασθένειες Τσίμπημα μέλισσας στο παπαγαλάκι μου

Thalia159

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Πλάτανος
Το παπαγαλάκι μ έχει τα χάλια του ενώ το πρωί ήταν μια χαρά... Έχω σοβαρές υποψίες ότι το τσίμπησε μέλισσα...Βρήκα μια ψόφια μέσα στο κλουβί... Τέτοια ώρα ο μοναδικός κτηνίατρος της περιοχής μου δεν είναι διαθέσιμος, σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; υπάρχει περιπτωση να το ξεπεράσει;
 
Το παπαγαλάκι μ έχει τα χάλια τ
Δηλαδή τι έχει;
Εάν υπάρχει στην περιοχή πτηνιατρος, μην διστάσεις να του τηλεφωνησεις ακόμη κι αν δεν εργάζεται το Σαββατοκύριακο.
 
Δεν υπάρχει..φαίνεται να δυσκολεύεται στη αναπνοή, Έχει κλειστά μάτια..
 
Πω πω το καημένο.
Ελπίζω κάποιος πιο έμπειρος να σου απαντήσει επειδή το πουλάκι χρειάζεται βοήθεια άμεσα.
Μεχρι τότε σκέψου εάν υπάρχει περίπτωση να έφαγε κάτι που δεν έπρεπε ή εφόσον ήταν έξω μήπως κάποιος γείτονας ψεκασε με κάτι.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Αφού λένε πως όταν σε τσιμπάει μέλισσα μετά πεθαίνει...
Όταν αφήνουμε έξω τα πουλάκια θα πρέπει να τα έχουμε προστατευμένα από τα αρπαχτικά και τα έντομα...
Ως φυσικό 'αντιδοτο' κάνει το μέλι για τους ανθρώπους για το πουλί δεν ξέρω...Αλλά αν το τσίμπησε λογικά θα έχει κεντρί πάνω του... Πρέπει να το πιάσεις προσεχτικά και να δεις αν έχει κάποια πληγή... Αν και αυτό καλύτερα θα ήταν να γίνει απο έναν κτηνίατρο για να προτείνει κάποια κορτιζονουχα ίσως αλοιφή...
 
Μια νεκρή μέλισσα όμως δεν συνεπάγεται πως έχει τσιμπήσει τον παπαγάλο.
Η πιο προηγούμενη εβδομάδα ήταν περισσότερο ανοιξιάτικη και ίσως έδωσε "ώθηση" στις μέλισσες...
Η βδομάδα όμως που περάσαμε με τη "Χιόνη" έφερε κρύο και πιστεύω πως αυτό ήταν και η βασική αιτία αν όχι θανάτου τουλάχιστο της "αδιαθεσίας" της μέλισσας.
Ίσως στο θάνατο να βοήθησε λίγο και το φιλαράκι μας.
Υποθέτω ασφαλώς και τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι σίγουρο.

Σίγουρο όμως είναι.. Πως στα καλά καθούμενα και χωρίς εισχώρηση στην κυψέλη οι μέλισσες δεν τσιμπάνε..
 
Βρήκα κ άλλη νεκρή μέλισσα μέσα στην τροφή.. Στην περιοχή μου η μέρα σήμερα ήταν πολύ καλή... Το συμπέρασμα αυτό βγήκε γιατί το πρωί ήταν μια χαρά κ το μεσημέρι το βρήκα χάλια, κ υπήρχαν 2 νεκρές μέλισσες... Κατά 99% υποφέρει από τα τσιμπήματα... Να βάλω τούλι στα κλουβιά για να μην μπαίνουν έντομα μέσα;
 
Back
Top