Φροντίδα Τσίμπημα lovebird

eirinieirinaki

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2016
Μηνύματα
16
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημέρα σε όλους
Εδώ και ενάμιση μήνα περίπου αγόρασα ένα ήμερο lovebird, τον τσιφτάκο.
Είναι πανέξυπνος, ακούει στο όνομά του, είναι παιχνιδιάρης, φαγανούλης και πολύ καλός τραγουδιστής. Το πρόβλημα όμως είναι όταν βγαίνει από το κλουβί που από ένα γλυκύτατο πλασματάκι μετατρέπεται σε ένα νευρικό διαολάκι. Δαγκώνει τόσο πολύ που βγάζει και αίμα η πληγή.
Απλά σκέφτομαι μήπως είναι τελικά θηλυκό και δαγκώνει έτσι; Διάβασα ότι τα θηλυκά δαγκώνουν πάρα πολύ σε σχέση με τα αρσενικά
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το πουλάκι σου!
Αν είναι θηλυκό ή αρσενικό σε normal lovebirds μόνο με test dna μπορείς να το μάθεις. Μπορεί και να είναι.
Το θέμα είναι να παρατηρήσεις και να μας πεις, σε ποιες φάσεις σε δαγκώνει;. Έρχεται μόνο του επιθετικά και σε δαγκώνει; Δεν νομίζω. Προφανώς παίζετε και στην διάρκεια των παιχνιδιών "ξεφεύγει".
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν την στιγμή που βλέπεις ότι ετοιμάζεται να σε τσιμπήσει το ακουμπήσεις στο τραπέζι και δει πως χάνει την προσοχή σου, δεν θα το σταματήσει;
Φυσικά δεν φωνάζουμε, δεν ουρλιάζουμε και δεν τιμωρούμε τα πουλιά.
Υπάρχει και ένα video που κάποιος προτείνει ένα κόλπο να το κάνεις να χάνει την ισορροπία του, οπότε θα σταματάει. Ρίξε μια ματιά αλλά τα πάντα με προσοχή.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Περίμενε και άλλες γνώμες. :)
 
Δαγκώνει πάντα όταν είναι εκτός κλουβιού. Έρχεται πάνω μου και μου τσιμπάει τα σκουλαρίκια και τον λαιμό γιατί φοράω αλυσίδα και αμα δεν τον αφήνω με τσιμπάει πάρα πολύ. Γενικά θέλει να γίνεται το δικό του. Στο κλουβί όταν είναι του αρέσουν τα χάδια, ενώ εκτός κλουβιού δαγκώνει.
 
Του λέω μη τραβιέται και μετά πάλι το ίδιο με αποτέλεσμα π.χ. Να τραβάω την αλυσίδα από το στόμα του

Επίσης έρχεται κάθεται στο κεφάλι μου εκεί που είμαι ξαπλωμένη και μου τσιμπάει τα φρύδια
 
Του λέω μη τραβιέται και μετά πάλι το ίδιο με αποτέλεσμα π.χ. Να τραβάω την αλυσίδα από το στόμα του
Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν καταλαβαίνει, τι, του λες. Όταν ενοχλεί, το παίρνεις και το τοποθετείς πάνω στο τραπέζι. Δηλαδή σταματάς το παιχνίδι σας. Αυτό είναι κάτι που δεν του αρέσει. Και με τον καιρό θα μάθει ποια δεν πρέπει να κάνει.
 
Συνήθως όταν θέλω να του δείξω οτι με ενοχλεί κάτι τον βάζω στο κλουβί
Καλύτερα όχι, δεν πρέπει να βλέπει το κλουβί του σαν τιμωρία. Απλά τον αποθέτεις αλλού, μακριά σου.
 
Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν καταλαβαίνει, τι, του λες. Όταν ενοχλεί, το παίρνεις και το τοποθετείς πάνω στο τραπέζι. Δηλαδή σταματάς το παιχνίδι σας. Αυτό είναι κάτι που δεν του αρέσει. Και με τον καιρό θα μάθει ποια δεν πρέπει να κάνει.
Είναι λοιπόν τα ίδια περίπου κάνει και η Mystique και ξεκίνησα το τραπέζι..
 
Back
Top