Γενικά Τσακωμοι budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriskal

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2013
Μηνύματα
40
Πόλη
Βούλα
Αγορασα 2 παπαγαλακια Budgie αγορι κοριτσι (δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια να σας τα παρουσιασω γιατι δεν ανεβαινει το αρχειο απο κινητο) και μου τσακωνονται αρκετα συχβα και δεν ξερω τι να κανω... Να τα χωρισω, αλλα θελω να μου ζευγαρωσουν κιολας(ηταν στο ιδιο κλουβι στο πετ σοπ) η απλα να τα αφησω και θα περασει;
 
Γεια σου να σου ζήσουν, να τα χαίρεσαι!
Παρακολούθησε να δεις πόσο έντονοι είναι οι τσακωμοί. Συνήθως είναι επιπόλαιοι και χωρίς επικινδυνότητα. Όμως μου έχει συμβεί και το αντίθετο. Είσαι σίγουρος για το φύλο τους;
Επίσης αν όντως είναι διαφορετικά φύλα, ενδέχεται ο αρσενικός να είναι πυρωμένος και το θηλυκό όχι.
Μπορείς να αποθηκεύσεις τις φωτογραφίες στο pc σου να τις ανεβάσεις σε κάποιο site και να μας δώσεις το link για να τις δούμε.
 
Ναι κατι τετοιο θα κανω απλα τωρα δεν μπορω να μπωσε pc αλλα οταν μπω θα τις αμεβασω! Το πυρωμενο τι ειναι; Για το φυλο νομοζω ναι γιατι το ενα εχει μπλε μυτη και το αλλο ροζε κοκκινο... Οταν ειδα πρωτοι φορα να τσακωνονται ηταν οταν ρτρωγε το ενα και υο αλλο παει και το τσιμπαει και μετα πηγε καπως ετσι!
 
Ναι μάλλον ζευγάρι είναι. Είναι μερικά λαίμαργα και τσακώνονται στο φαγητό. Βάλε δύο ξεχωριστές ταίστρες να τρώνε κάπως μακριά το ένα από το άλλο.
 
Τι παιζει τα παπαγαλακια μ να ειναι ζευγαρι. Αλλα ομως και τρ που κοιμουνται το ενα ριναι μακρυα απο το αλλο και εχουν μια αποσταση θεωρω... Εχω 3 ταιστρες και ενα κρεμαμενο λιχουδιες!
 
καλημέρα, αυτά τα στικς με τα σπόρια καλύτερα να τα αποφεύγεις. Να προτιμάς ως λιχουδιά το κεχρί σενεγάλης αυτό της φωτογραφίας
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 50
Ααα το εχω δει στο σουπερ μαρκετ θα παω να το παρω απο αυριο κιολας γιατι ομως; Και γοατι να μην προτιμαω τα στικσ?ευχαριστω!
 
Δεν ξέρω αν πουλάνε στα σούπερ μάρκετς εγώ δεν έχει τύχει να δω. Τα στικς έχουν γλυκαντικές ύλες, πολυκαιρισμένους σπόρους και παχαίνουν πολύ. Πολλές φορές μένουν καιρό στο ράφι και είναι μπαγιάτικα. Αλλά βασικά παχαίνουν.
 
Αα οκ ενταξει δεν το ηξερα ευχαριστω πολυ 😉

Το κεχρι εσεις απο που το αγοραζετε;
 
Καλημέρα, εγώ το αγοράζω είτε από το petcity είτε από την "ζωοφιλία" που είναι τα δύο πλησιέστερα στο σπίτι μου καταστήματα. Την τελευταία φορά αγόρασα κάποιο ανώνυμο αλλά πολύ καλό από κάποιον φίλο μέσω facebook που με προμήθευσε και καλή τροφή σε τσουβάλι σε οικονομική τιμή. Το petcity έχει τα 300 γρ. 5,50 ευρώ. Ο φίλος μας ο Γιώργος Ν βρήκε αυτό που είναι ίδια μάρκα και είναι φθηνότερο http://www.birdmarket.gr/Versele- Laga- Millet -Κεχρι -Σε -Τσαμπια
 
Που μενει αυτος ο φιλος σας μπορει αν μενουμε κοντα να με πομηθευσει και εμενα;
 
Τον έχω φίλο στο facebook, δεν ξέρω που μένει αλλά δίνει μεγάλες συσκευασίες αν έχεις ένα παπαγαλάκι δεν σε συμφέρει γιατί θα παλιώνει η τροφή και δεν πρέπει αν έχεις περισσότερα στον συστήνω ευχαρίστως.

το κιλό το κεχρί μου το έδωσε 6,50 ευρώ, τα 10 κιλά για Budgies 12,50 ευρώ (κανονικά η συσκευασία είναι 20 κιλά αλλά παρ' όλο που έχω 4 ούτε εγώ διακινδύνευσα να πάρω όλο το τσουβάλι) φυσικά συμφέρει. Η τροφή που μου έφερε για τα μεσαία είναι άψογη σαν μείγμα αυτή για τα Budgies είναι μέτρια και σίγουρα κατώτερη της versele laga.
 
Back
Top