Γενικά Τσακωμός νέου κοκατίλ

ilias_panagiotou

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2019
Μηνύματα
13
Γειά σε όλους. Έχω εδώ και δύο χρόνια ένα ζευγάρι κοκατιλ που μου κάνανε και δύο γέννες. Τώρα έχουν στην φωλιά τους αλλά δύο αυγά. Μου κάναν δώρο ένα ακόμα κοκατιλ που είναι ολόλευκο και πανέμορφο και ήμερο. Για να συνηθίσουν το καινούριο κοκατιλ το έβαλα σε άλλο κλουβί από δίπλα. Και από εδώ και πέρα ξεκίνησε η φασαρία. Το αρσενικό παλιό τρελενεται με το που το βλέπει και θέλει με κάθε περίπτωση να του φάει έστω ένα φτερό. Τα άφησα και ελεύθερα και έγινε ο κακώς χαμός. Χώρια από την φασαρία που έχω στο σαλόνι δεν αντέχονται. Το έβαλα και σε άλλο δωμάτιο και σφυρίζει το ένα στο άλλο. Τρέλα μιλάμε. Έψαχνα για αρσενικό άσπρο αλλά αν συνεχίσει έτσι λέω να το δώσω. Έχετε καμία συμβουλή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να κάνουν φασαρία λογικά θα είναι αρσενικό το νέο κοκατιλ.. Θα υπάρχει θέμα ως προς το κορίτσι ίσως 😂
Δεν γνωρίζω τι θα πρέπει να κάνεις ίσως να πάρεις άλλο ένα θηλυκό και να έχεις ζευγάρια αλλά θα σου απαντήσουν έμπειρα άτομα σίγουρα όπως ο @zack27
 
Δεν νομίζω γιατί ο προηγούμενος που το είχε
έλεγε ότι ήταν ήσυχο δεν τραγουδούσε
 
Ηλία, η διαχείριση των πουλιών σου φανερώνει πολλά λάθη και δείχνει μεγάλη απειρία. Σε αποπαίρνω με το καλημέρα σας αλλά λίγη κοινή λογική χρειάζεται. Δίπλα σε αναπαραγωγικό ζευγάρι κι ειδικά που ετοιμάζει ή έχει φωλιά ΔΕΝ βάζουμε τρίτο πουλί. Σαν να μην έφτανε αυτό κι ενώ έβλεπες ότι
θέλει με κάθε περίπτωση να του φάει έστω ένα φτερό.
θεώρησες σωστό να αφήσεις ελεύθερα όλα μαζί. Είσαι τυχερός που τα κοκατίλ είναι ειρηνικά πουλιά σε σχέση με άλλα και δεν θρηνείς το θύμα.

Η λύση του να προσθέσεις 4ο πουλί για να σταματήσουν να φωνάζουν τα άλλα 3 είναι τουλάχιστον αστεία κατά τη γνώμη μου. Όσο ο αριθμός αυξάνεται τόσο θα αυξάνεται και η φασαρία, αυτό λέει η λογική.
 
Αν το ζευγαρωνε με αλλο σε διαφορερικο κλουβι, δεν ειναι καλη ιδεα @Φοίβος

Kαλή ιδέα με ποια έννοια Τάκη; Για το πουλί που είναι μόνο του ίσως είναι. Για το θέμα της φασαρίας πιστεύω το αντίθετο. Τα ζευγάρια προσπαθούν να εδραιώσουν εδαφική κυριαρχία με τη φωνή και με επίδειξη. Στην προκειμένη περίπτωση μόνο η φωνή υπάρχει σαν ενδεχόμενο.
 
Το λεω αυτο γιατι του αρεσε πολυ το λευκο!
Παντως η δικια μου που φιλοξενειται και σε διπλα χωρο ειναι 6 παπαγαλοι ανα ζευγος ειναι η μονη που φωναζει! Τα υπολοιπα δεν δινουν σημασια! Βεβαια αλλαξε κ η ζωη της κ λογικο να διαμαρτυρετε! Ειναι κ στο ειδος
 
Καλως ηρθες! Καταρχην επρεπε να κρατησεις καραντινα! Δλδ να εχεις το νεο πυλακι σε διαφορετικο δωματιο απο τα αλλα! Οπως ειπε κ ο Ανεστης ηταν λαθος το οτι πηγες κ εβαλες το νεο πουλακι διπλα στο ζευγαρι που εχει κ φωλια! Ειναι λογικο να υπαρχει επιθετικοτητα! Οταν εχουμε φωλια κ αυγα δε βγαζουμε τα πουλια εξω ουτε τα ενοχλουμε, τα αφηνουμε στην ηρεμια τους, επισης ειναι εντελως λαθος εποχη για να εχεις φωλια τωρα με τη ζεστη! Αν δε κανεις τεστ dna δε μπορεις να ξερεις με σιγουρια το φυλο του νεου πουλιου.Ασπρο με ασπρο δε βαζουμε ζευγαρι, δε κανει! Γω θα σου ελεγα να βγαλεις τη φωλια κ αν δεις οτι δεν ηρεμουν τα πραγματα να βρεις ενα καλο σπιτι να το δωσεις το 3ο πουλακι!
[automerge]1563867221[/automerge]
Επισης βρε παιδια πως συστηνουμε να παρει 4ο πουλι; το μονο που θα γινει η να μπλεχτουν τα πραγματα παραπανω κ να γινει πιο δυσκολη η ολη διαχειριση!
 
Αν εννοείς το δικο μου ποστ, το ναχει καποιος 2 κλουβια με 2 πουλια στο καθενα δεν ειναι κ τιποτα το αξιοπερίεργο αρκει να ξερει ο κατοχος το τι και πως!
Τακη αξιοπεριεγο δεν ειναι αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα δεδομενα που εχουν αναφερθει και τις κινησεις που εχουν γινει δε πιστευω οτι ειναι η λυση!
 
Τακη αξιοπεριεγο δεν ειναι αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα δεδομενα που εχουν αναφερθει και τις κινησεις που εχουν γινει δε πιστευω οτι ειναι η λυση!
Εγώ είπα ίσως να πάρει άλλο πουλάκι και θα πάρει απάντηση από άλλους έμπειρους..
 
Τα έχω ελεύθερα σπίτι δλδ πάντα σχεδόν με ανοιχτό κλουβί. Τώρα ηρέμησαν λίγο. 3 μέρα μαζί. Μάλλον επειδή τους άνοιξα πάλι τα κλουβιά.
 
Εγώ είπα ίσως να πάρει άλλο πουλάκι και θα πάρει απάντηση από άλλους έμπειρους..
βρε παιδια δε μιλησα για καποιον συγκεκριμενα! απλα επειδη ειπωθηκε ειπα την αποψη μου! Ολα καλα!
 
Τα έχω ελεύθερα σπίτι δλδ πάντα σχεδόν με ανοιχτό κλουβί. Τώρα ηρέμησαν λίγο. 3 μέρα μαζί. Μάλλον επειδή τους άνοιξα πάλι τα κλουβιά.

Ηλία, μην τα ξαναελευθερώσεις όλα μαζί. Κινδυνεύουν όλα τα πουλιά σου να τραυματιστούν κι αν το ζευγάρι έχει αυγά στη φωλιά πολλά μπορούν να πάνε στραβά.
 
βρε παιδια δε μιλησα για καποιον συγκεκριμενα! απλα επειδη ειπωθηκε ειπα την αποψη μου! Ολα καλα!
Εννοειται ολα καλα, απλα 2 η 3 ειμασταν κ αναλυσαμε την αποψη μας 👍 :)
 
Back
Top