Γενικά Τσακώνονται συνέχεια τα budgerigar μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Polytsip
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Polytsip

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Χρειάζομαι τα φώτα σας για τα παπαγαλάκια μου. Εχω 2 Budgerigar, την Πόλυ και τον Τσιπ εδώ και περίπου 8-9 μήνες. Η Πόλυ προφανώς είναι μεγαλύτερη στην ηλικία (και στο μέγεθος) από τον Τσιπ. Την Πόλυ τη βρήκαμε στο δρόμο ταλαιπωρημένη και πεινασμένη και την έπιασε πολύ εύκολα ο άντρας μου. Την κρατήσαμε περίπου 3 εβδομάδες για να δούμε την υγεία της και μετά της πήραμε για παρέα τον Τσιπ. Δυστυχώς όμως δεν τα υπολογίσαμε καλά και όλο αυτό το διάστημα δεν φαίνεται να τα έχουν βρει μεταξύ τους. Ο Τσιπ συνέχεια την ακολουθεί και προσπαθεί να κάνει τον "μάγκα" και η Πόλυ με κοφτά κραξίματα και μυτιές τον απωθεί. Αυτό που καταλαβαίνουμε είναι ότι η Πόλυ προσπαθεί να είναι κυρίαρχος του κλουβιού.
Αυτό που στενοχωρεί εμένα προσωπικά είναι ότι δεν θα ήθελα με τίποτα τα ζωντανά μου να είναι δυστυχισμένα. Τι μπορώ να κάνω για να τα φέρω πιο κοντά; Κάποιοι μου είπαν να πάρω μεγαλύτερο κλουβί με φωλίτσα μέσα, λέτε να έχει αποτέλεσμα; Ή θα είναι καλύτερα να πάρω μεγαλύτερο κλουβί και 2 παπαγαλάκια ακόμη;
Η βοήθειά σας κρίνεται απαραίτητη!
 
Εφοσον λες οτι ειναι πολυ πιο μεγαλοσωμη ισως το ενα ειναι εκθεσιακο Budgie και το αλλο κοινο. Επισης το οτι το κλουβι ηταν μονο δικο της πριν παρετε το αλλο ισως την κανει να θελει να το διεκδικησει. Εχουν αρκετο χωρο; Τον αφηνει να φαει η να κοιμηθει ησυχα; Αν δεν τον αφηνει ισως θα επρεπε να τα χωρισετε για να μην ταλαιπωρειται το αρσενικο. :)

Αφου δεν τα πανε και πολυ καλα μεταξυ τους η φωλια δε νομιζω να εχει κατι να προσφερει σε αυτη τη φαση.
 
Πως γνωριζεις με τοση σιγουρια το φυλλο τους;Γιατι αν και τα δυο ειναι αρσενικα φυσικο να τσακονονται γιατι υπερασπιζονται τον χωρο τους!
 
Η Πόλυ έχει καφετί ράμφος και ο Τσιπ μπλε. Σερφάροντας στο ίντερνετ είδα ότι το χρώμα του ράμφους δείχνει και το φύλο του πουλιού. Βάσει αυτού υπέθεσα ότι η Πόλυ είναι θηλυκό και ο Τσιπ αρσενικό. Δεν ισχύει αυτό για το χρώμα του ράμφους;
Στον ύπνο δεν ενοχλεί το ένα το άλλο. Στο φαγητό τρώνε ξεχωριστά και η Πόλυ κράζει όταν την πλησιάζει ο Τσιπ. Τους έχουμε βάλει 2 δοχεία για την παπαγαλίνη, μια αυγοθήκη με άλλα σπόρια και κρεμάμε μαρούλια κλπ από την οροφή, οπότε το καθένα ασχολείται με κάτι διαφορετικό.
Η σήμερα ή αύριο θα τους πάρουμε ένα αρκετά μεγαλύτερο κλουβί γιατί αυτό που έχουν τώρα μάλλον δεν είναι κατάλληλο. Συγχωρήστε με για την όποια ασχετοσύνη, είναι η πρώτη φορά που έχω πουλάκια και πραγματικά θέλω να τα έχω ευτυχισμένα...
 

Συνημμένα

  • 18-12-08_1313.webp
    18-12-08_1313.webp
    5,8 KB · Προβολές: 120
  • ΠΟΥΛΑΚΙΑ.webp
    ΠΟΥΛΑΚΙΑ.webp
    15,3 KB · Προβολές: 124
Η φωτογραφία δεν βοηθάει πολύ αλλά το κλουβί όντως δεν κάνει για δυο πουλάκια και μάλιστα Budgie που είναι πολύ δραστήρια.. Φρόντισε επίσης το κλουβί που θα πάρεις να μην έχει χρώμμα αλλά να είναι μεταλικό ή χρυσό γιατί τα παπαγαλοειδή δαγκώνουν το κλουβί και βγάζουν το άσπρο χρώμμα που δεν είναι και τόσο σωστό..
 
Eπισης θελω να προσθεσω το κλουβι που θα αγορασετε να ειναι τετραγωνο και να μην εχει γωνιες σαν αυτο που εχετε, προς αποφυγη ατυχηματων. Στα παπαγαλακια αρεσει να σκαρφαλωνουν.Βαλτε τους και κανενα παιχνιδακι να ασχολουνται. Κατα προτιμηση ξυλινο για να εξασκουν και το ραμφος τους. Υπαρχουν πολλα στα πετ σοπ.
 
Και να προσθέσω ότι στις 2 από τις τέσσερις πλευρές τα κάγγελα θα πρέπει να είναι παράλληλα ( κατά προτίμηση εμπρός πίσω πλευρά) σαν σκάλα για να ανεβαίνουν
 
Χτες τα πουλάκια μετακόμισαν στο νέο τους κλουβί! Και τι κλουβί! Πολυτελείας! Ακολούθησα τις συμβουλές σας και πήρα ένα χωρίς στρογγυλέματα κλπ, μεταλλικό, τετραγωνισμένο και... Τεράστιο! Απορώ πώς το βόλεψα αλλά χαλάλι τους. Τα βλέπω να εξερευνούν και πλέον μπορούν και πετάνε (και να γεμίζουν τον τόπο με πούπουλα:D). Και το κυριώτερο: η Πόλυ δεν δείχνει την κυριαρχικότητα που είχε στο παλιό κλουβί. Προσδοκώ να βελτιωθούν οι μεταξύ τους σχέσεις...
 
Μπραβο σου. Να χαιρεσαι τα πουλακια σου! Αμα θες βαλε μας και μια φωτο να το δουμε κι εμεις!
 
Κλουβί

Αυτό είναι το κλουβί των μπάτζι μου, πώς σας φαίνεται; Η διαρρύθμιση είναι σωστή; Καμιά ιδέα;:)
 

Συνημμένα

  • kloubi1jpg.webp
    kloubi1jpg.webp
    33,9 KB · Προβολές: 118
  • kloubi.webp
    kloubi.webp
    41,7 KB · Προβολές: 95
  • klouvaki.webp
    klouvaki.webp
    49,2 KB · Προβολές: 105
Θα μπορουσες να τους βαλεις παιχνιδακια για να παιζουν και να ασχολουνται δημιουργικα μιας και τα μπατζι ειναι ενεργητικα πουλακια!Ωραιο το κλουβι!Βγαλε την κουνια. Πιανει χωρο, για να πετανε πιο ευκολα!
 
Βγαλε την κουνια. Πιανει χωρο, για να πετανε πιο ευκολα!
Μα είναι αρκετά μεγάλο το κλουβί έτσι και αλλιώς!
Εγώ νομίζω ότι αν τα δει και παίζουν και γενικά ασχλούνται μαζί της, να την αφήσει.. 😉
 
Την κούνια την χρησιμοποιούν και το ξύλο της το έχουν ξεσκίσει! Μάλιστα το βράδυ είναι η κλασική θέση του ύπνου για όποιο από τα 2 προλάβει, με το που ακούσουν το κλείσιμο των παντζουριών το ένα ανεβαίνει στην κούνια και το άλλο πάνω στον ασβέστη και κοιμούνται. Παιχνιδάκια η αλήθεια είναι ότι, εκτός από ενα σπάγγο (που επίσης τον έχουν ξεσκίσει) και τον καθρέπτη με τις μπίλιες, δεν έχω βάλει γιατί φοβάμαι ότι θα κλείσει ο χώρος...☹ Πήρα ιδέες όμως από το λινκ πιο πάνω και θα ξεκινήσω να φτιάξω κάτι από μόνη μου με κλωστές και κουδουνάκι...
 
μπραβο σου που ψαχνεις τι ειναι το καλυτερο για τα παπαγαλακια σου!

το κλουβι ειναι αρκετα καλο! Και σε μεγεθος και σε σχεδιο... Μονο ενα πραγμα με προβληματιζει.. Τα κενα αναμεσα απο τα καγκελα ισως να ειναι αρκετα για να σφυνωσει καποιο το κεφαλακι του. Γιαυτο παρατιρησε τα λιγο... Μηπως χρειαστει νακανεις καποια μετατροπη... (πχ συτα γυρο-γυρο).. Βεβαια δεν θα ειναι τοσο ωραιο αισθητηκα, αλλα θα ειναι ποιο ασφαλες!

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 22:57 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 22:56 -

α... Και ο καθρεφτεις πρεπει να βγει απο το κλουβι... ΜΟΝΟ κακο κανεις, ακομα και στις μεταξυ τους σχεσεις!

*αν θες.. Μετρισε το κενο αναμεσα στα καγκελα. Γιατι οσο το βλεπω τοσο μπερδευομαι, δεν καταλαβενω ποσο μεγαλο ειναι... Αν μπορεις πες μου λιγο...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ο καθρέπτης πήγε στα σκουπίδια μιας κ είχαν τσακίσει όλα τα πλαστικά του μέρη😉! Το κενό στα κάγκελα δεν είναι πρόβλημα, έως τώρα κανένα δεν έχει επιχειρήσει να χώσει το κεφάλι του εκεί. Αλλωστε δεν χωράει, έτσι όπως το παρατηρώ. Τη σχάρα που είχε ο πάτος την έβγαλα και την έχω δέσει στη μια μεριά όπου είναι η αυγουλιέρα και το νεράκι τους (δεν στερεώνονταν αλλιώς).
 
Ανανέωσα την "επίπλωση" του κλουβιού, μόλις τραβήξω φώτο θα την βάλω να μου πείτε την γνώμη σας! Η κούνια πήγε περίπατο κ στη μέση του κλουβιού πλέον έχουν χώρο για να πετάνε. Τους πήρα ένα κρεμαστό παιχνιδάκι με κουδούνια και γίνεται ο ΧΑΜΟΣ! Επίσης πήρα μια ξύλινη κούνια διαφορετική από την προηγούμενη, με σχοινιά, που δεν πιάνει πολύ χώρο και την έβαλα στην άκρη.
Το καλύτερο; Τους έβαλα φωλιά και η Πόλυ έχει τρελαθεί στην κυριολεξία από την χαρά της! Συνέχεια μπαινοβγαίνει, ο Τσιπ μόλις την δει να μπαίνει μέσα στη φωλιά την ακολουθεί κ κράζει που δεν τον αφήνει να μπει μέσα! Λέτε να είμαστε σε καλό δρόμο για να γίνουν οι σχέσεις τους καλύτερες;
 
Back
Top