Τσαλαπετεινοί, μελλοντικοί γείτονες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Αλλάξαμε γειτονιά (λόγω Πάσχα-καλοκαιριού). Άλλαξαν και οι γείτονες!
Για πρώτη φορά φέτος εντόπισα στο διπλανό σπίτι τσαλαπετεινούς.
Πάντα έβλεπα σε μη κατοικημένες περιοχές της Βουλιαγμένης τσαλαπετεινούς, αλλά ποτέ δεν τους είχα δει κοντά σε κατοικίες.
Σήμερα το πρωί ενώ άπλωνα στο πίσω μέρος του σπιτιού, έχοντας συντροφιά τον Μάριο και τον Κάρλο (τους λιάζω ενώ είμαι πάντα δίπλα τους, γιατί φοβάμαι καρακάξες και άλλα αρπακτικά) κάτι πήρε το μάτι μου!
(το νέο μου τηλέφωνο έχει τα τυχερά του με τα πουλιά, τους πέτυχα σε διάφορες ''πόζες'')

tinypic-no-longer-available.jpg


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σίσσυ... Πουλομαγνήτη έχεις;...η απλά σου συμβαίνουν γιατί τα ''ψάχνεις'';
... Τι να πω! βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα! 😛
 
@Sissy πρεπει να κανεις το βιντεο δημοσιο για να το δουμε. :) Εισαι πολυ τυχερη που αν και μενεις στην Αθηνα βλεπεις τσαλαπετεινους. Το πιο περιεργο ομως, μου φαινεται το οτι ψαχνουν να φωλιασουν σε κεραμιδια κι οχι σε κανενα δεντρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@Sissy πρεπει να κανεις το βιντεο δημοσιο για να το δουμε. :) Εισαι πολυ τυχερη που αν και μενεις στην Αθηνα βλεπεις τσαλαπετεινους. Το πιο περιεργο ομως, μου φαινεται το οτι ψαχνουν να φωλιασουν σε κεραμιδια κι οχι σε κανενα δεντρο.

Έχεις δίκιο Ανέστη, έγινε!
Ναι πράγματι, μου έκανε και μένα εντύπωση η προσπάθεια που έκανε (για ώρα) το ένα να μπει ανάμεσα στα κεραμίδια.
 
Βουλιαγμένη, Σπέτσες... Καμμιά κόρη σε μικρή ηλικία έχουμε;... Μπας και οι γιοι θέλουν να δουν τους τσαλαπετεινούς από κοντά :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
:Dλυπάμαι, έναν γιο έχω μόνο και τον Ιούλιο παντρεύεται κι αυτός! 😀!
Με το καλό η ώρα η καλή...
Αν θέλει θα δει και τσαλαπετεινούς... έχει πολλά χρόνια μπροστά του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η ώρα η καλή... Ελπίζω να έχει κολλήσει το πουλομικρόβιο κι αυτός!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η ώρα η καλή... Ελπίζω να έχει κολλήσει το πουλομικρόβιο κι αυτός!
Μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο, σκυλομικρόβιο όμως έχει σίγουρα!
 
Οι τσαλαπετεινοί έχω την εντύπωση ότι είναι ένα ανερχόμενο είδος στο αστικό περιβάλλον. Πριν λίγα χρόνια είδα ζευγάρι τσαλαπετεινών στην πλατεία Κάνιγγος και 2 χρονιές παρακολουθούσα ζευγάρι τσαλαπετεινών στην λεωφόρο Πειραιώς σε εγκαταλειμμένο χώρο που είχε δασώσει. Έβλεπα να κάνουν μια διαδρομή από το χώρο αυτό προς ένα κοντινό πάρκο. Στην επαρχία δυστυχώς είναι στόχος των κυνηγών για ταρίχευση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Είναι ''λογικό'' για τους ανθρώπους αυτής της λογικής (ακόμα και το 2015) Μαρία μου... Δυστυχώς οι τσαλαπετεινοί είναι πανέμορφα πουλιά
 
Για αυτούς είναι φυσιολατρία, τι να πει κανείς; Τα όμορφα πουλιά αν δεν τρώγονται ταριχεύονται...
 
Οι τσαλαπετεινοί έχω την εντύπωση ότι είναι ένα ανερχόμενο είδος στο αστικό περιβάλλον.
Πριν κανα μήνα είδα τσαλαπετεινό σε πάρκο στην Νέα Σμύρνη! Είναι πραγματικά τόσο όμορφα πουλιά!
 
Πράγματι είναι πανέμορφα πουλιά!
Το ζευγάρι δεν ξαναφάνηκε στο δίπλα σπίτι, Το ένα από τα πουλιά έκανε πολύ ώρα προσπάθεια να μπει ανάμεσα στα τελειώματα των κεραμιδιών χωρίς να τα καταφέρει, οπότε φαίνεται πως απέκλεισαν τον συγκεκριμένο χώρο.
Όσο το σκέφτομαι πιστεύω πως για την προτίμηση μιας κατοικίας για φωλιά και όχι ενός δέντρου, μεγάλο (αν όχι μοναδικό) λόγο πρέπει να παίζουν οι τόσες πολλές καρακάξες που τα τελευταία χρόνια έχουν μαζευτεί στη περιοχή και οι επιθέσεις τους σε φωλιές-αυγά-νεοσσούς δημιουργώντας ανείπωτες καταστάσεις μεταξύ των πουλιών...☹πραγματικά δεν θέλω να το ξαναζήσω)
 
Εδω που μενω εγω, φετος εχω παρατηρησει μεγαλη αυξηση στον πληθυσμο των τσαλαπετεινων. Αυτη την περιοδο συναντω αρκετα ζευγαρια στο δρομο μου οπου κι αν πηγανω. :)
 
Back
Top