Γενικά Τσαλαπετεινος σε κατασταση σοκ

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Στο πετ σοπ που πηγα σημερα να παρω τροφη για τα πουλακια μου ειδα κατι που με συγκινησε... Καποιοι Ανθρωποι μετα την χτεσινη φωτια στην Παρνηθα, βρηκαν εναν τσαλαπετεινο σε κατασταση σοκ και τον παρεδωσαν στο μαγαζακι σε 2 πολυ ευαισθητα παιδια να το φροντισουν. Πραγματικα ειδα με τα ματια μου το ενδιαφερον και την αγαπη των νεων αυτων παιδιων να φροντισουν να ταισουν το πουλακι με την συριγγα προκειμενου να τα καταφερει να ζησει.. Συγκινηθηκα, γιατι οταν ρωτησα ποιο θα ειναι το μελλον του πουλιου αν τα καταφερει να ζησει, ξερετε ποια ηταν η απαντηση; Οχι οχι δεν ηταν... Θα το πουλησω να βγαλω κερδος, αλλα οτι θα επιστρεψει πισω στο φυσικο του περιβαλλον... Ευγε στα παιδια τελικα Υπαρχουν ακομα οχι μονο καλοι επαγγελματιες, αλλα υπαρχουν ακομα ευαισθητοι ανθρωποι... Ειναι μια μικρη αχτιδα φωτος μεσα στο χαος αυτων που μαθαινουμε. Γιατι ουδεν κρυπτον υπο του ηλιου! 🙂
 

Συνημμένα

  • tsalapeteinos.webp
    tsalapeteinos.webp
    54,1 KB · Προβολές: 147
Πρεπει ολοι μας να βαλουμε απο ενα λιθαρακι για να μπορεσουμε να μην επιβαρυνουμε και αλλο αυτον τον πλανητη
εχουμε σκεφτει ποσοι απο εμας κανουμε ανακυκλωση, συμετεχουμε σε καθαρισμο παραλιων, κανουμε αναδασωση οταν μασ ζητηθει και ποσα αλλα.
πρεπει να αποκτησουμε οικολογικη συνειδηση, γιατι αν ατα περιμενουμε ολα απο το κρατος ζητω που καηκαμε.
την ΚΥΡΙΑΚΗ 8/7/2007 ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
 
Πριν κάποια χρόνια σε μία μεγάλη φωτιά που έκαιγε το νησί μου την Χίο για εννέα ολόκληρες μέρες και συμετέχοντας και εγώ όπως σχεδόν ολόκληρο το νησί στην κατάσβεσεί της είχαμε πάθει πλάκα με μία πέρδικα που για να σώσει τα μικρά της έπεσε στην φωτιά. Ολόκληρο το νησί θρηνούσε πραγματικά γιατί σρέματα ολόκληρα πευκοδάσους καίγονταν σε λίγα λεπτά. Οι πυροσβέστες καταβάλοντας υπεράνθρωπες προσπάθειες προτιμούσαν να μην πιουν νερό αλλά τό λίγο νερό που είχαν στο παγούρι τους να το ρίξουν σε κάποιο μικρό πευκάκι για να το σώσουν.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Δεν θα διαφωνήσω με την georgina ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι. Το θέμα είναι ότι θυμόμαστε πόσο άνθρωποι είμαστε μόνο όταν συμβεί κάτι πολλύ κακό. Τι νομίζετε ότι θα γίνει στην πάρνηθα;Νομίζω τίποτα. Όλα για το χρήμα. Ξαφνικά θα ξεπετάγονται σαν μανιτάρια κάποια σπίτια και κάποια στιγμή θα λέμε ότι υπήρχε κάποτε εκεί ένας δρυμός. Παιδιά άνθρωποι πρέπει να είμαστε πάντα. Δεν είναι όλα χρήμα. Πρέπει να υπάρχει και ρομαντισμός. ΌΛα αυτά θα τα βρούμε μπροστά μας. Όλοι με ένα δεντρράκι στο χέρι αμέσως μετά από κάποια φωτιά. Μόνο έτσι θα αντισταθούμε και δεν θα πνιγούμε από τα ίδια μας τα χέρια.
 
Εχω ευχαριστα νεα! Ο Τσαλαπετεινος συνηλθε απο το σοκ και αφεθηκε ελευθερος στο δασος... Δεν ειναι σιγουρο αν θα βρει την οικογενεια του, αλλα μες την ατυχια του ειναι τυχερο που επεσε σε καλα χερια και ζει ακομα... Νομιζω πως θα εχει την ευκαιρια να χτισει μια καινουρια φωλια! Συζητωντας εμαθα οτι πολλοι κυνηγουν αυτα τα πανεμορφα πουλια για να τα βαλσαμωσουν...Αν ειναι ποτε δυνατον! Φανταστειτε με τι διαστροφικα μυαλα ανθρωπων εχουμε να κανουμε...
 
georgina! Ασε, δεν εχω κατι με τους κυνηγους, αλλα κατι δεν παει καλα! Λενε οτι ειναι χομπι... Και φυσιολατρεια! Αλλα μαλλον το αντιθετο..συμβαινει!
ενας κολλητος μου εχει αυτη την "τρελα" του κυνηγιου κ εχω να πω οτι ηταν η αφορμη που τσακωθηκαμε πριν λιγο καιρο!
 
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου φίλε epo, οι κυνηγοί είναι άστα να πάνε και όπως λες δεν είναι να τους έχεις ούτε φίλους, καλά έκανες και τσακώθηκες με τον φίλο σου και ο λόγος είναι ότι έχει χόμπι το κυνήγι ενώ εσύ την εκτροφή.
Όμως Δεν έχω δει κανέναν σύλλογο η ομοσπονδία οδικών πτηνών να πηγαίνει για δεντροφητευση η να οργώνει χωράφια η ακόμα να φτιάχνει ποτίστρες και ταΐστρες σε χώρους που απαγορεύεται το κυνήγι και λέω (απαγορεύεται το κυνήγι )για να μην πεις ότι τα μαζεύουν και τα σκοτώνουν μετά η να οργανώνουν εθελοντικές αιμοδοσίες. Στην Αίγινα υπάρχει κέντρο περίθαλψης άγριων ζωών και πουλιών, γιατί τα περισσότερα χτυπημένα η άρρωστα πουλιά τα πάνε κυνηγοί;

Όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί μην κοιτάς που από τύχη εδώ είναι καλή η παρέα, δεν αξίζει να κρίνεις και να τσακώνεσαι με έναν (φίλο)μόνο και μόνο επειδή έχει για χόμπι το κυνήγι
 
δημητρη λες οτι οι κυνηγοι πανε τα τραυματισμενα πουλια στην αιγινα κ οχι οι εκτροφεις; Φυσικο ειναι...
αφου αυτοι τα σκοτωνουν υστερα τα πανε στο κεντρο περιθαλψης... Οξυμωρο φαινομενο κ πολυ τρελο!11

τωρα οσο για τους καλους κ τους κακους ειναι μεγαλη η κουβεντα!

επισης μια
φιλια
πρεπει να εχει κ κοινα ενδιαφεροντα, αλλιως καπου χαλαει!
 
Το ξερω οτι ειναι ασχετο.. Ομως παιδια και το κυνηγι ειναι χομπι οπως ειναι και το ψαρεμα, οπως ειναι και η εκτροφη. Και θα συμφωνησω με τον Δημητρη παντου υπαρχουν και κακοι και καλοι.. Οπως επισης οι συλλογοι των κυνηγων ειναι αρκετα οργανωμενοι και ευαισθητοποιημενοι σε θεματα οικολογιας! Ξερω οτι μπορει να ακουγεται παραδοξο.. Αλλα το οτι ασχολουντε με το συγκεκριμενο χομπι δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν ενδιαφεροντε για την φυση και τα ζωα... Μαλλον το αντιθετο σημαινει...
Σεβομαι και τιμω δεοντος τους κυνηγους... Οπως και ολους τους χομπιστες!(ειναι κανεις για αγριογουρουνο, στιφαδο😉
 
οικολογος κ κυνηγος ειναι για μενα εκ διαμετρου αντιθετα!
γιατι, σοφια, απο οσο ξερω οι κυνηγοι δε σκοτωνουν για να φανε... Οχι τουλαχιστον αυτοι που ξερω εγω! Κ γνωριζω αρκετους!
σκοτωνουν για χομπυ, για ικανοποιηση της κυνηγητικης τους δεινοτητας και μοιραζουν σε φιλους κ γνωστους τα θηραματα!
αλλο να σκοτωνεις ενα θηραμα να το φας κ αλλο να χτυπας πχ ενα σπανιο ειδος γερακιου!(πραγμα που εχω δει να συμβαινει!)
αλλο να πηγαινεις για ψαρεμα με καλαμι κ αλλο να εξολοθρευεις με δυναμιτη -οτι υπαρχει στο ποταμι-θαλασσα!
αλλο να εχεις 2 αγρια πουλια κ αλλο 500!

σημειωτεον, δεν ειμαι χορτοφαγος ουτε οργανωμενος οικολογος.. Κ μου αρεσουν τα "κοψιδια"!

:sorryξεφυγαμε απο το αρχικο post...
 
Back
Top