Γενικά Τσαλαπετεινός στα κεραμίδια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostaspap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostaspap

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2015
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Με αφορμή την πρωτομαγιά είχα την τύχη να βρεθώ στο εξοχικό μου στην Κινεττα αττικής, εκεί για μια ακόμη χρονιά είχα την ευτυχία να γίνω μάρτυρας και ταυτόχρονα οικοδεσπότης ενος ζευγαριού τσαλαπετεινων! Ή χαρά μου και ο ενθουσιασμός μου ηταν τόσο μεγάλος που το πρωτο που ήθελα να κάνω ηταν να το μοιραστώ μαζί σας! Συγνώμη που δεν τράβηξα κάποια φωτογραφία αλλά ειλικρινά δεν ήθελα να κάνω τίποτα που να τρόμαζε τα υπέροχα αυτά πουλιά. Κάθε χρονο τέτοια εποχή τα τελευταια χρόνια έχω τους συγκεκριμένους επισκέπτες που διαλέγουν για αλλη μια χρονιά το σπίτι μου για να δημιουργήσουν οικογενεια, ή ομορφιά αυτών των Πουλιών ειλικρινά σε συνεπαίρνει! Ή φροντιδα που δείχνει το αρσενικό στο θηλυκό είναι απίστευτη, κάθε πεντε λεπτα το αρσενικό γυρνούσε με μικρά σκουλίκια για να την ταισει και κάθε φορά πριν μπει στην φωλιά σήκωνε το υπέροχο λοφίο του λες και ένιωθε υπερηφάνεια που εφερνε φαγητό! Αυτό όμως που πραγματικά μου έκανε εντύπωση είναι οτι ενω ή απόσταση μεταξύ μας ηταν μικρή (λιγότερο απο τρια μέτρα) δεν έδειχνε φόβο απέναντι μου αλλά ουτε και ιδιαίτερη επιφυλαχτικοτητα, πράγμα που πλεον με κάνει να πιστεύω οτι πρόκειται για το ίδιο ζευγαρι τσαλαπετεινων που πλεον χρονο με τον χρονο μας συνηθίζει περισσότερο και ίσως καταλαβαίνει οτι δεν θα του κάνουμε κακό. Σκέφτηκα να τα βοηθήσω κρεμοντας ενα δοχείο με νερό και σκουλήκια εμπορίου αλλά τελικά αποφάσισα οτι μονο λάθος θα ηταν να παρέμβω σε αυτό το πουλί που ειλικρινά κατασκευαστικά το θεωρώ ως ενα θαύμα της φύσης!
Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση..
 
Πολύ ευχάριστη συνάντηση, νεράκι φρόντισε αν γίνεται να υπάρχει στον κήπο σου και να είναι υγρό το χώμα, καλοποτισμένο, τα άλλα θα τα φροντίσουν αυτά :)
 
Μαρια μου εχεις δίκιο ηταν το πρωτο πράγμα που εκανα όταν εφτασα και το τελευταιο που έκανε φεύγοντας μουσκέτα καλά το έδαφος να έχει τουλάχιστον γρήγορη πρόσβαση σε νερό!
 
Είναι όντως πανέμορφα! Ακριβώς τη Πρωτομαγιά ήρθε ένας στο μπαλκόνι μας στο Βόλο και η μικρή το άκουσε να κάνει αυτο το παράξενο και πολύ ωραίο κελάηδημα φώναξε αμέσως τη μαμά το έβγαλε φωτό και το έγραψε σε βίντεο (μέσα από την κουρτίνα για να μην το τρομάξει) αλλά φαίνεται πολύ καθαρά.Λόγω εργασίας δεν πρόλαβα να το ανεβάσω, αλλά ελπίζω απόψε να προλάβω.
 
Ορίστε το βιντεο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι όντως πανέμορφα! Ακριβώς τη Πρωτομαγιά ήρθε ένας στο μπαλκόνι μας στο Βόλο και η μικρή το άκουσε να κάνει αυτο το παράξενο και πολύ ωραίο κελάηδημα φώναξε αμέσως τη μαμά το έβγαλε φωτό και το έγραψε σε βίντεο (μέσα από την κουρτίνα για να μην το τρομάξει) αλλά φαίνεται πολύ καθαρά.Λόγω εργασίας δεν πρόλαβα να το ανεβάσω, αλλά ελπίζω απόψε να προλάβω.
Και πολύ καλή Ρεπόρτερ ΚΑΙ φιλόζωη η μικρή σου! Να την χαίρεσαι! :D
 
Και πολύ καλή Ρεπόρτερ ΚΑΙ φιλόζωη η μικρή σου! Να την χαίρεσαι! :D
XAXAXA Σ'ευχαριστώ Αλίκη και να φανταστείς είναι μόνο δυόμιση ετών! 🙂

Τη βρήκα στο διαδίκτυο και την έφερα εδώ... όμορφη στιγμή.
View attachment 33278
πολύ όμορφη φωτογραφία!
Όχι για το μαμούνι ☹
Ωραία φωτογραφία!
Μαρία το μαμούνι είναι το θύμα στην υπόθεση 😀 ο τελευταίος κρίκος σ'αυτήν την αλυσίδα...
 
😀 Αντε τωρα να πεισεις εναν οικολογο την σημασια ενος πεταμενου βαρελιου στο πουθενα! Τελικα τιποτα δεν παει χαμενο.. Η φυση εχει τον τροπο της!
 
Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι μια χαρά αλλά βλέπεις εστιάζουμε σ' αυτούς που μας εκνευρίζουν. Τι άτομα κυκλοφορούν όμως ☹
 
Back
Top