Τσαλαπετεινός Hoopoe

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Σήμερα καθώς έγραφα στον υπολογιστή, ακούω ένα περίεργο ήχο στο μπαλκόνι.. Ένα γλυκό κρώξιμο πολύ πιο ήπιο από αυτό της καρακάξας. Φοβήθηκα μην είναι κανένα περίεργο πουλί που θέλει να επιτεθεί στα πουλιά που ήταν στο μπαλκόνι μου..
Τι να δω παιδιά; Ένα πανέμορφο πουλί, που δεν ήξερα τι είναι, μέχρι τώρα.. Έψαξα έψαξα και τελικά βρήκα ότι ήταν τσαλαπετεινός (Hoopoe)!
Πόσο ασχημα νιώθω ως παιδί της πόλης να μην έχω ιδέα από την φύση.

Εγώ φυσικά δεν τον πρόλαβα για φωτογραφία..Αφήστε που εντυπωσιάστηκα και έμεινα να χαζεύω 5 λεπτά και να τον ακολουθώ με το βλέμμα. Δεν ήξερα ότι τέτοιο πουλί μπορεί να βρεθεί στην Αθήνα.😕

Βρήκα κι αυτο:http://floraattica.blogspot.com/2007/06/blog-post_22.html

Ιδού λοιπόν σχετικές φωτογραφίες από το δίκτυο.
 

Συνημμένα

  • hoopoe1.webp
    hoopoe1.webp
    34,6 KB · Προβολές: 69
  • hoopoe2.webp
    hoopoe2.webp
    19,4 KB · Προβολές: 82
Μπραβο εισαι πολυ τυχερη Μυριαμ. Δεν πειραζει ας μην εβγαλες φωτο αρκει που ειχες την ευκαιρια να το δεις εσυ.
 
Εχω δει τσαλαπετεινο εδω στην Αθηνα σε ενα παρκο διπλα στο σπιτι μου. Ερχοταν τακτικα για μια περιοδο και μετα δεν το ξανειδα. Ειναι παρα πολυ ομορφο πουλι. Και εγω ξαφνιαστηκα οταν το ειδα για πρωτη φορα.
 
και όμως μόλις ξαναπέρασε..
Φαίνεται πως έχει γίνει γείτονας..:D
 
Δοκιμασε να βαλεις λιγους σπορους να δεις αν τρωει. Μπορει να εχει και μικρα να τα τα'ι'σει.
 
Τρώει εντομοειδή απ'ότι διάβασα.. Θα βάλω όμως από περιέργεια..
 
δεν νομιζω να φαει σπορους γιατι δεν θα μπορει καν να τους πιασει με το ραμφος που εχει καλυτερα βαλτου καποιο κομματι φρουτου μηπως και φαει.
 
Back
Top