Διατροφή Τσαμπιά απο κεχρί

Basilisbsl

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
63
Πόλη
Δράμα
Με αφορμή το γεγονός ότι δεν έβρισκα πουθενά κεχρί σενεγάλης αποφάσισα να σπείρω λίγους σπόρους απο κεχρί σε μιά γωνία στο κήπο, το αποτέλεσμα ήταν αυτά τα τσαμπιά με σπόρους απο κεχρί που έχουν ξετρελάνει τα ζεμπράκια μου...

934824772037751631_n.webp
10647188_430850403720890_3777145249585605880_n.jpg


μόλις δημιούργήθηκαν οι σπόροι τα έκοψα και τα άφησα να ξεραθούν καλά και μετά τα έκλεισα σ'ένα τάπερ και τους δίνω 2 φορές την εβδομάδα!
 
μπράβο σου! Έβγαλα και εγω μια σοδιά! του χρόνου θα πάω για μεγαλη καλιέργεια. Ποιο είδος είναι αυτό; Μου φαίνεται σαν ασπούρι.
 
μπράβο σου! Έβγαλα και εγω μια σοδιά! του χρόνου θα πάω για μεγαλη καλιέργεια. Ποιο είδος είναι αυτό; Μου φαίνεται σαν ασπούρι.
Δεν είναι ασπούρι ξεχώρισα μέσα απο την τροφή τους μόνο τους σπόρους απο κεχρί αλλα πως λέγεται δε ξέρω...
Και κάτι άλλο που σκέφτηκα παρατηρόντας ότι όταν τους βάζω φρέσκα φύλλα απο λαχανικά μαραίνονται πολύ γρήγορα, φύτεψα σε μικρά γλαστράκια που να χωράνε απο την πόρτα του κλουβιού φύτά όπως ζόχια, πεντάνευρο, μαρούλι κ. Α και τα βάζω μέσα το πρωί τρώνε όσο θέλουνε και τα βγάζω το απόγευμα την άλλη μέρα τους βάζω κάτι άλλο και αφήνω να αναπτυχθεί ξανά το προήγούμενο...
 
Ένας φίλος μέλος που μένει Γερμανία, μας έχει δείξει ότι πουλάνε εκεί αυτό το είδος κεχριού ως ντόπιο τους, ενώ το γνωστό μας millet το αποκαλούν γαλλικό κεχρί.
 
Εδώ είναι και η δική μου, πρώτη προσπάθεια για φρέσκο κεχρί (χτεσινές φώτο) ! Το δίνουν όμως ξερό ή χλωρό;

Η ονομασία του αν δεν κάνω λάθος είναι "Panicum Miliaceum"

nXX8HfR.jpg


WlJQaEq.jpg
μπορεις να το δωσεις και χλωρο μια χαρα το τρωνε.
 
το έδωσα και χλωρό πριν 3-4 μέρες και δεν έμεινε τίποτα! το ποιο σωστό όμως ποιο είναι... χλωρό ή ξερό; :)
 
Σωστοί ειναι και οι δύο τρόποι αλλά χλωρό έχει πιο πολλά θρεπτικά και ειναι όπως το τρώνε τα πουλιά στην φύση.
 
ολοι μπορειτε βρε παιδια να βαλετε σπορους σε μια γλαστρα και θα βγουν. Δεν ειναι τιποτα φοβερο...
 
πάρτε καμιά δεκαριά γλάστρες και φυτέψτε "Ρίγανη-Βασιλικό-Θυμάρι" ! Κεχρί & νίζερ πετάξτε μισή χούφτα μέσα στης γλάστρες και θα με θυμηθείτε!

Όλα φρέσκα και δώστε στα πουλιά ! Και μην ξεχνάμε... ότι το καναρίνι είναι μια... Δεύτερη όρνιθα! τρώει τα πάντα.. μην φοβάστε! 😛
 
ολοι μπορειτε βρε παιδια να βαλετε σπορους σε μια γλαστρα και θα βγουν. Δεν ειναι τιποτα φοβερο...

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να δώσεις οδηγίες;
Το κεχρί από την τροφή φυτεύεις; Σε τι βάθος; Πότισμα; Πόσο καιρό βλέπεις να φυτρώνει;
 
εγω σε γλαστρες με λουλουδια πεταω σπορους και φυτρωνουν. Ναι αυτα απο την τροφη τα σπορακια φυτεψε τα σε αφρατο χωμα 2-3 ποντους βαθος και θα βγουν.
 
Back
Top