Γενικά Τσιμπάει τον παπαγάλο και δεν τον αφήνει να φάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aigeas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aigeas

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Γαλάτσι
Καλησπέρα σας! Πριν 3 ημέρες στο σπίτι της φίλης μου, μας επισκέφτηκε μια παπαγαλίνα, αμέσως τη μαζέψαμε και της πήραμε όλα τα αξεσουάρ, σήμερα της πήραμε και ενα αρσενικό για παρέα, το κακό είναι ότι εκείνη απο την ώρα που τον βάλαμε μαζί της τον τσιμπάει και δεν τον αφήνει να φάει. Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι είμαι άσχετος με πουλιά και δεν ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε☹
 
Viazeste poli...logika tha eprepe na tin kratisete moni tis toulaxiston gia 2 vdomades...gia na sas sinithisi ligo, na sinithisi to kainourio tis spiti kai na iremisi, na tis perasei to sok...
Tora pou tin valete ena arseniko mporei kai na ton skotosei...einai akoma anhomeni kai tromagmeni...elpizo den einai arosti gia na mi kolisi to arsenkio (h antitheta)... mipos exoune kai poli megali diafora se ilikia?!
An tha sinixizei na ton tsibaei vgale to se allo klouvi...kai afise ta dipla dipla gia 10 meres gia na gnoristhune...
 
Δηλαδή αν αύριο συνεχίσει να κάνει τα ίδια η θηλυκιά, να τους χωρίσουμε; ή να τούς χωρίσουμε όπως και να έχει;
 
αμα συνεχησει να τον τσιμπαει κ αυριο βγαλτον γιατι μπορει κ να τον τραυματησει. Βλτον σε ξεχωριστο κλουβακι κοντα της για να τον συνηθησει..
 
Και προφανός αυτός που θα βγεί απο το κλουβί θα είναι ο αρσενικός ε;
 
Και προφανός αυτός που θα βγεί απο το κλουβί θα είναι ο αρσενικός ε;

οποιον απο τους δυο θελεις βγαζεις... εγω θα εβγαζα τη θηλυκια για της κοψω λιγο τον αερα γιατι ο αλλος προφανως δεν αισθανεται ασφαλης στο νεο κλουβι γι αυτο και δεν αντιδραει. Εαν τον αφησεις στο κλουβι που τα εχεις τωρα θα τον κανεις να αισθανθει ανετα και να το νιωσει χωρο του και απο την αλλη θα κοψεις τη φορα που πηρα το θηλυκο και εγινε κυριαρχικη τοσο γρηγορα με το χωρο της. Να τα αφησεις κοντα οπως σου ειπανε τα παιδια λιγες μερες. Αν τα δεις να ταιζονται μεσα απο τα καγγελα τοτε βαλτα παλι μαζι... 😉
 
αυτο που σου λεει ο φοιβος, βγαλε τη θυληκια να της κοπει λιγο ο αερας, αλλα δε μας ειπες τι ειδος ειναι;η βαλε καμια φοτο αν θες γιατι το παπαγαλινα δε λεει τιποτα. Παπαγαλινα μπορει να ειναι απο bungie μεχρι παπαγαλο κανονικο!
 
Επαθα κι εγώ τα ίδια όταν μας έφυγε ο αρσενικός Budgie. H θηλυκια φώναζε πολύ κι ήταν αναστατωμένη. Περίμενα καμια βδομάδα και της έφερα αλλο αρσενικό. Αυτο πίστευα πως ήταν καλύτερο τοτε. Το κατατρόμαξε το καυμένο. Του στρίγγλιζε και τον έδιωχνε όπου κι αν καθότανε. Εκέινος καμία αντίδραση! Σε καμια βδομάδα ηρέμησε σταδιακά και σε 15 μέρες είχαν γίνει και ζευγάρι. Μας έκαναν 2 μωρά στις 20 Μαρτη.
 
Παιδιά καλησπέρα! Σήμερα το πρωί πήγε η φίλη μου στο σπίτι της και τους χώρισε,τώρα είδα τη συμβουλή του Φοίβου που έλεγε για τη θηλυκιάκαι ομολογώ οτι μου ακούστηκε πολύ λογικό,όμως βγάλαμε τον αρσενικό. Να σας αναφέρω ότι η θηλυκία μας διάλεξε πριν 4 μέρες, δηλαδή και αυτή είναι καινούργια στο κλουβί δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό για αυτό και σας το λέω. Πάντος εδώ και μιάμιση ωρα που τα παρακολούθαγα μέσω skype,τα έβλεπα και τα 2 να είναι κολλημένα στα κάγκελα των κλουβιών τους και να κελαιδάει το ένα στο άλλο! Είναι απίστευτο αλλα από την ώρα που τα χώρισε κάνουν σα τρελά το ενα με το άλλο! Οσο για το τι παπαγάλοι είναι θα σας γελάσω.. Στο pet shop πού πήραμε τον Ερμή μας είπανε ότι είναι απο Αυστραλία, μάλλον εχουμε τα κλασσικά παπαγαλάκια. Ο Ερμής είναι πράσινος και η Φοίβη μπλέ. Πάντος πώς λέγεται αυτή η φυλή δεν το ξέρω,θα με ενδιέφερε να μάθω όμως...Βλέπετε είναι η πρώτη φορά που ασχολόυμε με παπαγαλάκια και γενικότερα με πουλιά! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂
 
να υποθέσω οι είναι Budgies? πάντως τα πουλιά γενικότερα, θέλουν πολλή υπομονή...
 
Τοση ωρα λες οτι ειναι θυληκια πως το επιβεβαιωσατε αυτο;Γιατι μπορει να ειναι αρσενικο και να τσιμπαει το αλλο γιατι συνηθως ετσι γινετε!
 
Βλεπουμε και καμια ημερομηνια απο τα ποστ που απανταμε! :D

1,5 μηνα πριν εγινε αυτο... 😀 ας ρωτησουμε πρωτα πως παει αν εχει αλλαξει κατι και μετα βλεπουμε... 😉
 
Back
Top