Διατροφή Τσουκνίδα σε budgie

Giannhs..87

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Kαλησπερα σε όλους. Έχω μία απορία σχετικά με την χορήγηση της τσουκνίδας. Φρέσκια ή αποξηραμένη; Φύλλα η κλοναρακια; Ευχαριστώ
 
Σε οποιαδήποτε μορφή μπορείς να την δώσεις. Φρέσκια στη εποχή της είναι το άριστο. Πρόσεχε από που θα την μαζέψεις μην είναι σε σημεία που ουρούν σκύλοι ή άκρες πεζοδρομίων (δύσκολο) κτλ.
Και αποξηραμένη τις άλλες εποχές μια χαρά είναι. Και σε αφέψημα μπορείς να προσφέρεις.
 
Σε οποιαδήποτε μορφή μπορείς να την δώσεις. Φρέσκια στη εποχή της είναι το άριστο. Πρόσεχε από που θα την μαζέψεις μην είναι σε σημεία που ουρούν σκύλοι ή άκρες πεζοδρομίων (δύσκολο) κτλ.
Και αποξηραμένη τις άλλες εποχές μια χαρά είναι. Και σε αφέψημα μπορείς να προσφέρεις.
Σε ευχαριστώ... Πήρα από την λαϊκή το πρωί.. Την βουτιξα στο νερό ξυδο. Και τους έβαλα μπόλικο μαζί με άνηθο. Πλησιάζει η θυλικια ανεβενει πάνω. Κ έφυγε τρομαγμένη στην αρχή λες και την τσιμπουσε... Μετά όμως ανέβηκε πάνω κ δεν άφηνε τον αρσενικό να φάει ( ως συνήθως)
 
Γιαννη, οταν την εβαλες στο νεροξυδο δεν μαραθηκε; Εγω δεν μπορεσα να καταφερω ποτε (να ειμαι ειλικρινης) καλο πλυσιμο χωρις να μου γινει αμεσα χαλια η τσουκνιδα. Ευτυχως εχω κατι γλαστρακια σε ελεγχομενο σημειο με τσουκνιδες, οποτε τις ξεπλενω ουσιαστικα.
 
Εγω δεν μπορεσα να καταφερω ποτε (να ειμαι ειλικρινης) καλο πλυσιμο χωρις να μου γινει αμεσα χαλια η τσουκνιδα
Σωστά Μιράντα... Ποτέ δε θα γίνει γιατί πάντα χαλάει.
Και να ρωτήσω ρητορικά περισσότερο για τροφή συζήτησης...
Μια τσουκνίδα από τους αγρούς (όχι καλλιεργημένες εκτάσεις) για ποιο λόγο θα πρέπει να πλυθεί;
Στη φύση τα πουλιά την πλένουν;
Και το χλώριο που απορροφά κατά το πλύσιμο είναι καλύτερο από τις σκόνες της φύσης πάνω στο φυτό?
 
Μια τσουκνίδα από τους αγρούς (όχι καλλιεργημένες εκτάσεις) για ποιο λόγο θα πρέπει να πλυθεί;
Στη φύση τα πουλιά την πλένουν;
Και το χλώριο που απορροφά κατά το πλύσιμο είναι καλύτερο από τις σκόνες της φύσης πάνω στο φυτό?
Αν το παμε προς αποστειρωση, μπορει να εχουν επανω απο μαμουνια, κουτσουλιες, σαλια απο σαλιγκαρια 'η οτιδηποτε αλλο.

Προσωπικα, με το ενδεχομενο ρισκο γνωριζοντας οτι δεν ειναι απολυτα σωστο αυτο που θα πω και χωρις να παροτρυνω καποιον να το κανει, παλι απλα θα την ξεπλενα και θα την εδινα. Δεν ξερω, μου χει κατσει οτι της φυσης ειναι παντα καλυτερα απο του μαναβη. :/
 
Μια τσουκνίδα από τους αγρούς (όχι καλλιεργημένες εκτάσεις) για ποιο λόγο θα πρέπει να πλυθεί;
Στη φύση τα πουλιά την πλένουν;
Και το χλώριο που απορροφά κατά το πλύσιμο είναι καλύτερο από τις σκόνες της φύσης πάνω στο φυτό?

Ίσως περισσότερο για τον φόβο των Ιουδαίων Γιάννη! Μην ξεχνάς οτι απο τους αγρούς περνάνε και κοπάδια, με οτι αυτο συνεπάγεται (ουρά-κόπρανα)! Αλλα και παλι νομιζω οτι ειναι στο μυαλό μας, να πλυθούν να ειναι καθαρα! Απο την αλλη,θεωρώ οτι αλλα αντισώματα εχει ενα ελεύθερο πουλί, και αλλα τα δικά μας!
 
αλλα αντισώματα εχει ενα ελεύθερο πουλί, και αλλα τα δικά μας!
👍 και άλλα αντίδοτα.
Ωστόσο δυστυχώς η τσουκνίδα δεν πλένεται, αν πλυθεί χαλάει. Η μόνη λύση, όσο το δυνατόν καθαρά σημεία.
Αν είχε βραχεί από ούρα θα είχε χαλάσει. Μόνο τρίχες από κανένα ποντίκι να μην έχει :)
 
Ίσως περισσότερο για τον φόβο των Ιουδαίων Γιάννη
Να συμπληρώσω ακόμη στην κουβέντα ότι στη φύση τα πουλιά και τα ζώα επιλέγουν όχι μόνο την τροφή αλλά και το σημείο από το οποίο θα τη συλλέξουν. Ένας από τους λόγους που απορρίπτουν μια περιοχή είναι ίσως οι ρύποι που υπάρχουν στο περιβάλλον κάτι που εμείς δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε με τον ίδιο τρόπο, γι' αυτό και πλένουμε την τροφή που τους προσφέρουμε.
 
Back
Top