Γενικά Τσουλουφο τσουνάμι...

vagelis76

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2009
Μηνύματα
802
Πόλη
Ρέθυμνο
Τα πρώτα μου κοκατιλάκια ήρθαν στη ζωή μου πριν 8 χρόνια περίπου. Ηταν ο Κρίστιαν ένα ατίθασο αρχέγονο κοκατιλάκι, δώρο του φίλου Ζαχαρία zack27 . Και η μικρή Τεν γεννημένη 10-10-10, δώρο της καλή μας Μαριλένας Marilenaki

Η χαρά μου όμως κράτησε λίγο. Γιατί είχαμε τοχειρότερο που μπορουσε να μας συμβεί και λόγο άγνοιας δικής μου... Έπαιζαν με τη κουρτίνα ενώ ήταν εκτός κλουβιου... Και δάγκωσαν το βαρυδάκι που έχουν οι περισσότερες κουρτίνες,το οποίο περιέχει μόλυβδο... Το αποτέλεσμα τραγικό... Πέθαναν και τα 2, η Τεν την επόμενη το μεσημέρι ενώ ο Κρίτσιαν 2 μέρες ενώ το παλέψαμε, ψάχνοντας το γιατί.

Μεγάλη προσοχή στο τι δαγκώνουν τα μικρά μας.. Ένα σκληρό μάθημα που πήρα από το πάθημα.

183487_1835769662946_8171925_n.webp
rsz_sdc12151.webp

Ενω σκεφτόμουν οτι δεν είμαι ικανός να φροντίσω πουλάκια οτι δε θα ξανα αποκτούσα κοκατιλάκια... Μέχρι που ο αδερφός μου μου έφερε 2 μωράκια αδέλφια που μου άλλαξαν το τρόπο σκέψης. ΘΑ προσπαθήσεις να τους προσφέρεις τα καλύτερα ειπα. Ετσι μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο ήμουν σε θέση να γνωρίζω αρκετά και αργότερα έμαθα ακόμα περισσότερα μεσα από τη συμβίωση μας...
Ο Γκόυσταρ και ο Λάσερ. Ονόματα από το παιδικό το Θαυμαστο ταξίδι του Νιλς Χολγκερσον(οι παλιότεροι θα το θυμούνται)..

249359_2049845694713_865177_n.webp

Ο Γκουσταρ (cinnamon pied)

420396_3478227323361_119252936_n.webp

Ο Λάσερ (pied)

426996_3478173402013_1094777973_n.webp

Στη συνέχεια ήρθε η πρώτη κυρία στη ζωή των εργένηδων από μια κοπέλα που γνώρισααπό τη συναναστροφή με παπαγαλόπληκτους... και το όνομα αυτής Γκρέιζυ!

Γκρέιζυ (Normal grey)

550704_3941588147092_1354828980_n.webp

Και μετά η γλυκιά Κουίν..η βασίλισσα του σπιτιού με τις όμορφες πέρλες της! Δώρο από τη καλή μου φίλη Σούλα douke-soula
Η Κουιν... (white face pearl)

389181_3941589987138_1130040175_n.webp

Και μαζί με τα αγόρια της παρέας...

431382_3478173882025_448381061_n.webp
535968_3941589067115_125207289_n.webp
1901339_10203258511172522_256412513_n.webp

Σε ηλικία 2 ετών ήρθαν σε γάμο κοινωνία ο Γκούσταρ με τη Γκρέιζυ. Και έφεραν στο κόσμο 3 πανέμορφα μωράκια που χαρίστηκαν σε φίλους σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, τους οποίους γνώρισα μέσα από φόρουμς που ήμουν.

1016669_10201430339989385_1239780707_n.webp
1043993_10201430462672452_350832065_n.webp
1004724_10201430561634926_117102250_n.webp
1013958_10201430623396470_1362940176_n.webp

2 Αγοράκια. Το white face pied και pied
1 κορίτσι pied cinnamon...

Κι εδώ ο Ορφέας και η Χάιδω με τους γονείς τους στη Θεσσαλονική !

1231605_4935608961727_1823996456_n.webp

Η παρέα συνεχώς μεγάλωνε... Και μεγαλώνει!

Και βιντεάκια...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ολα πανεμορφα Βαγγελη μου! Αλλα η Κουιν κλεβει τη παρασταση!
Το δευτερο ζευγαρι δε το παντρεψες;
Αστεφανωτη την εχει;😱

O καλός μου Λάσερ είχε ένα "μικροβιτσιο"... Του άρεσε η φτερούγα να ζευγαρώνει και όχι το σωστό σημείο οπότε και ένω η μικρή έκανε αυγά ήταν άσπορα.
Πέρυσι έγινε ζευγάρι με ένα white face του Ζαχαρία και απέκτησαν 3 πανέμορφα μωράκια...

mvr;a koyin.webp

τα οποία πήραν μέρος και στην έκθεση και έφεραν καλά αποτελέσματα!
 
Θελω να σου απαντησω απο το μεσημερι
... αλλα καθε που διβαζω αυτο.
μικροβιτσιο
Πεθαινω στα γελια!
Τελεια τα μικρα σου! Το ενα απο τα 3 το ειχα στο βαλει στο ματι απο τις φωτο της εκθεσης! 😛
 
δηλαδή τι να πω εγώ; Που έπεσα θύμα αυτού το "μικροβίτσιου " του μασχαλίτσα εεε του Λάσερ ήθελα να πω ...
που έλεγα ότι αν πάρω κοκατίλ ,θα είναι παιδί της αδυναμίας νο1 Κουίν και της αδυναμίας νο2 Λάσερ .
και αφού είδα και απόειδα πήρα ένα παιδί του Γκούσταρ και της Γκρέιζυ 😀:)

αγαπώ το τσουλουφο τσουνάμι του Βαγγέλη! Είναι το καλυτερότερο!
(όπως και του Ζάχου, αλλά εάν δεν παινέψεις το σόι,θα έρθει και θα σε δαγκώσει... Ο Ρόμπυ😛)
 
Μα με το φτερο;😱

νομίζω ότι έχει και αποδεικτικά στοιχεία.
βέβαια δεν είναι σωστό να τον εκθέσουμε τον Λασεράκο αλλά vagelis76 έχεις κάποιο βιντεάκι;
έτσι για να καταλάβει η Βάσια γιατί μιλάμε.
 
Ωραία πουλιά! Φαίνεται πάνω τους η αγάπη με την οποία τα μεγαλώνετε! 🙂

Σχετικά με το δυσάρεστο γεγονός και την δηλητηρίαση απο μόλυβδο που ανέφερες κάνατε κάποιες εξετάσεις; Γνωρίζεις αν γενικά εκδηλώνετε τόσο γρήγορα; Είχα την εντύπωση ότι είναι μια αθροιστική κατάσταση που παίρνει καιρό για να εκδηλωθεί. Δεν έχει νόημα ίσως να το συζητήσουμε τόσο καιρό μετά αλλά μου έκανε εντύπωση επειδή το ανέφερες,.
 
που έλεγα ότι αν πάρω κοκατίλ ,θα είναι παιδί της αδυναμίας νο1 Κουίν και της αδυναμίας νο2 Λάσερ .
και αφού είδα και απόειδα πήρα ένα παιδί του Γκούσταρ και της Γκρέιζυ 😀:)

😛

ε ντάξει δε πρέπει να έχεις παράπονο... Το μπόγο το Μπέμπη η Κουινιτσα τον μεγάλωσε οποτε κάτι πήρες και από εκείνην... Τα κιλά του μικρού σίγουρα!
😀

κι ομως με το φτερό Βασια, συγκεκριμένα με τη μασχάλη
😀
 
Σχετικά με το δυσάρεστο γεγονός και την δηλητηρίαση απο μόλυβδο που ανέφερες κάνατε κάποιες εξετάσεις; Γνωρίζεις αν γενικά εκδηλώνετε τόσο γρήγορα; Είχα την εντύπωση ότι είναι μια αθροιστική κατάσταση που παίρνει καιρό για να εκδηλωθεί. Δεν έχει νόημα ίσως να το συζητήσουμε τόσο καιρό μετά αλλά μου έκανε εντύπωση επειδή το ανέφερες,.
Τα συμπτώματα και όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα τότε αυτό πίστεψα.
Η διάρροια με αίμα της μικρής(επειδή ήταν πιο ευαίσθητος οργανισμός και πιθανόν κατάπιες περισσότερα κομματάκια)... συν τη πολυδιψία (κατανάλωνε συνέχεια μόνο νερό). Και η νευρική παράλυση του Κριστιαν 2 μέρες μετά με τις κρίσεις που πάθαινε και πάνω σε μια κρίση, αυτό ήταν το πιθανό, να μιλάμε για δηλητηρίαση από βαρέα μέταλλα Ανεστη.
Αν γνώριζα νωρίτερα για τον ενεργό Ανθρακα ίσως και να τα είχα σώσει... Το έμαθα αφού έχασα τη μικρή και όταν παλευα να σώσω το Κριστιαν...
 
Ο πιτ μου είναι παιδί του laser ; Δεν πιστεύω να ναι φτερολαγνος. Χαχχχχα

Είναι εγγόνι του Γκούσταρ βρε... Και μοιάζουν πολύ κιόλας...
τι πουλί να βγάλει ο Λάσερ με τη φτερούγα;:D
 
Είναι εγγόνι του Γκούσταρ βρε... Και μοιάζουν πολύ κιόλας...
τι πουλί να βγάλει ο Λάσερ με τη φτερούγα;:D
😀 ξέρω γω μην βρήκε στόχο μια στις τόσες! Εεε θα πήρε από παππού τότε! Γαιτι από όσο θυμάμαι ήταν φωνακλάς ο Παππούς! Κ ο πιτ το ίδιο η μητέρα μου λέει άλλον έναν τέτοιο ν φέρεις θα φύγω εγώ από το σπίτι
 
που παίρνει καιρό για να εκδηλωθεί.
δεν ξέρω, αλλά ίσως να φταίει και η ηλικία στο πόσο γρήγορα εκδηλώνεται.
ήταν πολύ μικρά τα πουλάκια.
 
δεν ξέρω, αλλά ίσως να φταίει και η ηλικία στο πόσο γρήγορα εκδηλώνεται.
ήταν πολύ μικρά τα πουλάκια.

Συν το ότι κατάπιαν κομμάτια όπως είπε που το θέμα αλλάζει απο την απλή τακτική επαφή με μόλυβδο. Τι μπίλιες είναι αυτές βρε παιδιά;
 
Συν το ότι κατάπιαν κομμάτια όπως είπε που το θέμα αλλάζει απο την απλή τακτική επαφή με μόλυβδο. Τι μπίλιες είναι αυτές βρε παιδιά;

Στη δικιά μου κουρτίνα είναι όπως απεικονίζεται στο τραγικό βίντεο Ανέστη, δεν είναι μπίλιες αλλά σα λεπτή ράβδος που καλύπτεται με στρίφωμα(γαζί).
Η άγνοια μου τότε, σε όλο της το μεγαλείο,τραβούσα βίντεο και έβγαζα φωτογραφίες που έπαιζαν με τη κουρτίνα🤬

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Μετά που έψαξα τη κουρτίνα είδα οτι είχα δαγκώσει και έλειπαν κομματάκια. Γι αυτό και έδρασε τόσο γρήγορα.
 
Back
Top