Αναπαραγωγή Τσόχα σε φωλιά με νεοσσούς που έχουν 4 μέρες διαφορά

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
καταρχην συγνωμη που ρωταω καθημερινα αλλα ειναι τα προτα μου πουλακια και δεν θελω να κανω λαθος.
ειδα στα ποστ εδω μεσα οτι την τσοχα την βαζουμε οταν οι νεοσσοι ειναι 10 ημερων.
το προβλημα ειναι οτι τα δικα μου εχουν 4ης μερες διαφορα.
να βαλω την τσοχα στο ενδιαμεσο δηλαδη οταν το ενα ειναι 12 ημερων και το τελευταιο 8 ημερων;
 
Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Έχω κάνει κάτι παρόμοιο και εγω.
 
ειδα στα ποστ εδω μεσα οτι την τσοχα την βαζουμε οταν οι νεοσσοι ειναι 10 ημερων.
Την τσόχα στη φωλιά https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/ την τοποθετούμε από την αρχή. Στη συνέχεια δίνουμε νήμα στην κανάρα και χτίζει τη φωλιά της πάνω στην τσόχα. Σε ηλικία 8-10 ημερών των νεοσσών αφαιρούμε το υλικό και αφήνουμε μόνο την τσόχα για να έχουν μεγαλύτερο χώρο.
Τώρα στη δική σου περίπτωση που δεν έχεις τοποθετήσει τσόχα από την αρχή μπορείς να μεταφέρεις τους νεοσσούς σε μια νέα καθαρή φωλιά με τσόχα όταν δεις ότι οι νεοσσοί είναι στριμωγμένοι, αφού είναι τέσσερις περίπου όταν θα γίνουν οχτώ ημερών.
 
να βαλω την τσοχα στο ενδιαμεσο δηλαδη οταν το ενα ειναι 12 ημερων και το τελευταιο 8 ημερων;
Επειδή δεν θα την αλλάξεις πάλι θα πρότεινα να καθυστερήσεις την αλλαγή δύο περίπου μέρες.
 
καλησπερα.
καταρχην συγνωμη που ρωταω καθημερινα αλλα ειναι τα προτα μου πουλακια και δεν θελω να κανω λαθος.
ειδα στα ποστ εδω μεσα οτι την τσοχα την βαζουμε οταν οι νεοσσοι ειναι 10 ημερων.
το προβλημα ειναι οτι τα δικα μου εχουν 4ης μερες διαφορα.
να βαλω την τσοχα στο ενδιαμεσο δηλαδη οταν το ενα ειναι 12 ημερων και το τελευταιο 8 ημερων;
Την τσόχα τη βάζουμε όταν βάλουμε και τη φωλιά. Στη συνέχεια πάνω στην τσόχα το θηλυκό στρώνει τα νήματα. Τώρα που εσύ δεν έχεις βάλει, δεν τρέχει και τίποτα. Απλά όταν θα καθαρίσεις τη φωλιά, περίπου τη 10η-12η ημέρα, τότε θα βγάλεις το νήμα και θα στρώσεις τη φωλιά με τσόχα.
Παιδιά συγγνώμη, κάπου κολλάει το ίντερνετ και δεν έβλεπα ότι ήδη υπάρχει η απάντηση.
 
Εγώ χρησιμοποιώ τη φωλιά που μπαίνει μέσα στο υπόλοιπο, ώστε αν θέλω να καθαρίσω το τελευταίο, διότι τα μεγάλα πουλάκια απεκκρίνουν έξω από τη φωλιά, συνεπώς στα τοιχώματα του εξωτερικού τμήματος, να αφαιρώ το καλαθάκι και να πλένω σε τρεχούμενο νερό όλο το υπόλοιπο.
 
Back
Top