Διατροφή Τυποποιημενες τροφες-βρωμιες

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Λυπαμε που το καταφευγω στην δυσφημηση.Αλλα ειναι ο μονος τροπος καποιοι να προσεξουν περισσοτερο τι διαολο μας πουλανε. Συνηθιζω να αγοραζω αυστηρα τυποποιημενες τροφες για τα πουλια μου.Ως τωρα θεωρουσα πως ειναι οι καλυτερες του ειδους.. Και τις συστηνα ανεπιφυλακτα σε ολους.
Μειγμα τροφης(σπορων) για αγρια(wild birds food) της Beaphar.
Αηδιες!
Σημερα βρηκα μεσα στην συσκευασια μιση αποξηραμενη κατσαριδα... (αν ειναι αηδια αυτο σκεφτητε οτι για να διαπιστωσω τι ηταν την επιασα με το χερι μου)!☹
Προσεχω το καθε τι που εχει να κανει με την υγεια και την υγιεινη των πουλιων μου. Ειμαι τυπικη και τακτικη στην καθαριοτητα... Και να τους δινω τυποποιημενες και ακριβοπληρωμενες βρωμιες να τρωνε;
Απαραδεκτο.
 
Σοφία εχεις απόλυτο δίκαιο να αισθανεσαι έτσι. Επικοινώνησες με κάποιον απο την εταιρεία, καποιον αντιπρόσωπο, να τους ενημερώσεις για το συμβάν;
 
Σοφία μου έχει τύχει και εμένα σε τσουβάλι με στάρι της φύρκο να βρω καβούκι από σκαθάρι.
Πήρα τηλέφωνα την εταιρεία και μου είπαν ότι ενδέχεται να περάσει κάποιο έντομο ότι και να κάνουν.
Εγγυούνται όμως ότι το στάρι έχει περάσει από απολύμανση και είναι απαλλαγμένο από ιούς, βακτήρια και μύκητες.
Αν αυτό σε παρηγορεί λίγο.
 
Λυπαμε που το καταφευγω στην δυσφημηση.Αλλα ειναι ο μονος τροπος καποιοι να προσεξουν περισσοτερο τι διαολο μας πουλανε. Συνηθιζω να αγοραζω αυστηρα τυποποιημενες τροφες για τα πουλια μου.Ως τωρα θεωρουσα πως ειναι οι καλυτερες του ειδους.. Και τις συστηνα ανεπιφυλακτα σε ολους.
Μειγμα τροφης(σπορων) για αγρια(wild birds food) της Beaphar.
Αηδιες!
Σημερα βρηκα μεσα στην συσκευασια μιση αποξηραμενη κατσαριδα... (αν ειναι αηδια αυτο σκεφτητε οτι για να διαπιστωσω τι ηταν την επιασα με το χερι μου)!☹
Προσεχω το καθε τι που εχει να κανει με την υγεια και την υγιεινη των πουλιων μου. Ειμαι τυπικη και τακτικη στην καθαριοτητα... Και να τους δινω τυποποιημενες και ακριβοπληρωμενες βρωμιες να τρωνε;
Απαραδεκτο.

Άλλοι αγοράζουν αποξηραμένα έντομα Σοφία και εσύ παραπονήσε που τα βρίσκεις μέσα στην τροφή;
Πέρα απο την πλάκα, καλό θα ήταν όπως είπε Georgina να επικοινωνήσεις με την εταιρία για ενημέρωσή τους.
 
Εχω βρει και εγω σκουλικι μεσα σε κουκουλι σε αυγοτροφη της orloux παραπονεθηκα στο μαγαζι οπου το ειχα αγορασει και μου ειπαν οτι φταιω εγω μαλλον το ειχα σε ζεστο μερος, ακρη δεν βρισκεις, αφου βρισκουμε βρωμιες και στις τροφες που τρωμε εμεις, εχω βρει και βιδα σε ψωμι.
 
Σοφούλα κι'εγώ θα επικοινωνούσα με την εταιρεία θα ζητούσα τον υπεύθυνο και θα διαμαρτυρόμουν έντονα! Όπως κάνουμε και για τις δικές μας τροφές και μας τις αντικαθιστούν αμέσως, προκειμένου να μη καταγγείλουμε αρμοδίως το περιστατικό! Αν αδιαφορούμε, νομίζοντας ότι άκρη δε θα βγει, δεν κάνουμε τίποτα για να βελτιωθούν αυτοί που ασχολούνται με τον ευαίσθητο τομέα των τροφίμων!
 
Οριστε;
Αυτο ειναι το ζητουμενο;
Όχι βέβαια, λαμβάνουν σοβαρά υπ'όψιν τα παράπονα, αν δεν πεισθώ με τις απαντήσεις - εξηγήσεις, κάνω καταγγελία στον ΕΦΕΤ! (για συντομία δεν τα έγραψα όλα!)
 
Εγγυούνται όμως ότι το στάρι έχει περάσει από απολύμανση και είναι απαλλαγμένο από ιούς, βακτήρια και μύκητες.
Εννοούν ότι η απολύμανση έγινε με το σκαθάρι μέσα; Διαφορετικά δεν προσφέρει και πολλά η απολύμανση αν το σκαθάρι βρέθηκε εκεί αργότερα.
 
Η μεχρι τωρα πορεια τους, εχει αποδειξει το ποσο λαθος προσεγγιση εχουν στην πωληση τροφιμων. Παραδειγμα η φιλη μας με την κατσαριδα.
Αυτοι μιλουν για απολυμανση. Εγινε οντως; Ερωτω.
Εγω δεν εχω πεισθει, για κατι τετοιο.
Το μονο που κοιτουν ειναι τα οικονομικα ωφελη και δεν ενδιαφερονται για την ποιοτητα που προσφερουν.
Και στο κατω κατω ''δουλεια '' τους ειναι θελουν να την προστατεψουν.
Εμεις ειναι το θεμα τι κανουμε. Πως το αντιμετωπιζουμε;Σημερα ηταν κατσαριδα. Οκ . Αυριο τι μας περιμενει; Ποντικι νεκρο μεσα σε τροφες;
Η αδιαφορια μας τους κανει να συνεχιζουν. Ειναι στο χερι μας λοιπον να προσπαθησουμε να αλλαξουν τακτικη.
 
Σταύρο μου είπαν ότι είναι σίγουροι ότι το παραλάβανε με το σκαθάρι και παρόλο που το καθαρίσανε από σκόνες,το έπλυναν,τα μηχανήματα δεν μπόρεσαν να το απομακρύνουν.
 
Αλεξανδρε μιλας σοβαρα τωρα;
Υπαρχουν κουκουβαγιες οικοσιτες; Σε κλουβια;
Και υπαρχουν εταιριες που πωλουν ποντικια σε τροφη;
Μαλλον πρεπει να αλλαξω τον τροπο που αντιλαμβανομαι τα πραγματα περι πτηνων.
Ειναι σοκαριστικο λιγο.
 
Kai bebaios iparxoune anthropous pou ektrefoune Koukoubaies kai Gerakia.
An den kano lathos zefgaronoune kai tis koukoubaies sto Attiki parko kai ixane prin dio xronia mikrous.

Kato dio fotografies apo mia Koukoubaia pou einai stin 4 genia ektrofei meza stis kloubes

Kai ali mia fotografia apo ektrofei podikion gia trofi


Kai edo mia lista timon
http://www.animal-farm.de/pageID_3490123.html
to podiki ksekinisi me 0,50 Euro kai to aruraii pai, se XXL 3,00 Euro
 

Συνημμένα

  • Futtermaeuse.webp
    Futtermaeuse.webp
    30,2 KB · Προβολές: 145
  • alex 1 085.webp
    alex 1 085.webp
    53,2 KB · Προβολές: 121
  • alex 1 087.webp
    alex 1 087.webp
    46,7 KB · Προβολές: 127
Αλεξανδρε σε ευχαριστω για την ενημερωση.Αυτο ειναι μεγαλο μαθημα για μενα.Αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα.
Σε ευχαριστω.
 
Back
Top