Διατροφή Τυποποιημενη ή φρεσκια διατροφη στα πουλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pap

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
411
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα, θα ηθελα να ανοιξω ενα topic που σιγουρα εχει συζητηθει παρα πολυ στα εκαστοτε θεματα.
εχει συζητηθει λεπτομερως και υπαρχουν αντιγνωμιες απ'οσα εχω διαβασει. Εγω θελω να το γενικευσω τελειως και να μην μπουμε σε λεπτομερειες.
Τυποποιημενη διατροφη ή φρεσκο ''πραγμα'';
σε συναντησεις που ειχα με πολλους εκτροφεις εχουν οδηγηθει σε διατροφη απο τυποποιημενα σκευασματα,ωντας τελειως αρνητικοι σε οτιδηποτε φρεσκο,τροφιμο ή λαχανικο. Πολλοι εκτροφεις χρησιμοποιουνε λοιπον, μια τοπ τροφη, μια τοπ αυγοτροφη και ενα τοπ συμπλεγμα βιταμηνων!
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ.
απο την αλλη ακουω πολλους να βαζουνε φρεσκα λαχανικα (μπροκολο, μαρουλι κτλ) και φρεσκα τροφημα (πχ αυγο), πιστευοντας οτι το τυποπιημενο δεν μπορει να αντικαταστησει το φρεσκο σε καμια περιπτωση!
Μηπως ομως η επιλογη αυτη επηρεαζεται απο τον αριθμο των πουλιων που εχεις;δηλαδη οκ εχω 5-6 καναρινια κοβω ενα μηλαρακι τους το βαζω και ολα καλα. Εχω 50 καναρινια που να κοβω μηλα τωρα βρε αδερφε;
Μηπως οι εκτροφεις με τα πιο πολλα καναρινια αποφευγουν τα φρεσκα, φοβουμενοι δικαιολογημενα ή μη, καποιο φαινομενο πχ υγρασιας των τροφιμων που μπορει να προκαλεσει προβληματα στην εκτροφη τους;

με λιγα λογια ειναι θεμα "τεμπελιας" και απλοτητας ή ειναι θεμα εμπειριας και προστασιας απεναντι σε κινδυνους που ελλοχευουν;
 
ευχαριστω, δε θα γλυτωσεις ομως τοσο ευκολα. Θελω και την αποψη σου!
 
Αποκλειστικά διατροφή με τυποποιημένα προϊόντα, δηλαδή μόνο σπόρους και τι; Τις ετοιματζίδικες "βιταμίνες" και αυγοτροφές και τα στικάκια με λιχουδιές; Συν βιταμίνες στο νερό;
Αυτή η διατροφή μοιάζει με διαφήμιση του τμήματος marketing κάποιας εταιρείας.
Όχι.
Ακόμα και στην παιδική μου ηλικία τα παλιά χρόνια, έβλεπα τα γεροντάκια να βάζουν κάθε μέρα και κάτι άλλο στα πουλάκια τους. Παρατηρούσαν τι έτρωγαν όσα ήταν στην φύση και έδιναν κι αυτοί στα δικά τους.
Κάποια στιγμή μεταξύ "χομπιστών" ή στα petshops άκουσα να λέγεται ότι τα χορταρικά κάνουν διάρροια.
Ποτέ δεν διάβασα ή δεν έτυχε. Κάποια σοβαρή μελέτη να αναφέρει κάτι τέτοιο.
Από τότε που άρχισα να συμμετέχω στο petbirds η πλειοψηφία των μελών στηρίζει την ποικιλία στην διατροφή και απαραίτητα και φρέσκα προϊόντα.
Πλέον και από προσωπική μου εμπειρία, διαπιστώνω πως η διατροφή που περιλαμβάνει εκτός σπόρων και διάφορα φρέσκα χόρτα, λαχανικά και φρούτα και φυσικά αυγό και σουπιοκόκαλο, κάνει τα πουλιά μας χαρούμενα και ζωηρά.
Η στιγμή που τους πάω το φρέσκο είναι στιγμή χαράς. Σήμερα που τους έβαλα δενδρολίβανο έγινε πάρτι στο δωμάτιο. Δεν αντιμετωπίζω κακοδιαθεσίες και ασθένειες.
Επιπλέον τους βάζω και διάφορα τσάγια, χρησιμοποιώ το σκορδόνερο και το μηλόξυδο.
Δεν νομίζω ότι οι μεγάλες εκτροφές το αποφεύγουν λόγω αλλοιώσεων. Τα χόρτα δεν αλλοιώνονται μαραίνονται, μόνο τα φρούτα και τα λαχανικά. Ιδίως για την ρίγανη και το αιθέριο έλαιό της, έχω διαβάσει πολλές πανεπιστημιακές εργασίες για εφαρμογή της σε μεγάλες εκτροφές. Εξάλλου κι εκείνοι έχουν κάθε λόγο να έχουν υγιή πτηνά γιατί αν κολλήσει ασθένεια, μπορεί να ξεκληριστεί όλη η παραγωγή τους.
Τελικά τα πτηνά στην φύση, κυρίως πρασινάδες τσιμπολογάνε, ζουζούνια και σποράκια όσο βρίσκουν. Δεν πρέπει η διατροφή των οικόσιτων να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά σ' αυτό;
Είναι ζωντανοί οργανισμοί. Τι υγεία θα είχαμε εμείς αν τρώγαμε κάθε μέρα το ίδιο γεύμα και αντλούσαμε τα υπόλοιπα συστατικά μέσω φαρμακευτικών συμπληρωμάτων;
 
μαρια δε φοβηθηκες να το αγγιξεις το θεμα και χαιρομαι. Αυτο που εχω ακουσει ειναι το εξης..
τροφη versele laga
βιταμινες ferti-vit
αυγοτροφη orlux
τα ονοματα ειναι τυχαια, μπορει αντι για versele να δινουν manitoba.
απλα θελω να αναδειξω την λογικη που επικρατει.

οποτε απο την εμεπιρεια σου μιλαμε για "λιγοτερη δουλεια" οταν ακουμε καποιον με την παραπανω αποψη;
 
Λιγότερη δουλειά εννοείς για τον κάτοχο του πουλιού ή για την εμπορική δραστηριότητα;
Για τον κάτοχο για μένα το θέμα έχει ως εξής:
Όταν έχεις κάποιο ζώο, είναι μέσα στην ζωή σου και στην σκέψη σου. Αν αυτό συμβαίνει, όταν πας να ψωνίσεις, ή όταν περάσεις από ένα μανάβικο, είναι ένα τίποτα να σταματήσεις να πάρεις δυο κοτσάνια χόρτα. Τα περισσότερα εξάλλου από καιρού εις καιρόν τα προμηθευόμαστε και για την οκογένειά μας. Ένα μήλο, καρότο, αγγούρι ή βλίτα ποιος δεν μαγειρεύει; Δεν το βρίσκω δουλειά και κούραση. Φτάνει να το έχεις κατά νου.
Το να έχεις μια γλάστρα με ρίγανη είναι πανεύκολο ή έστω αγόρασε έτοιμη. Πάντα εποχής δίνουμε δεν χρειάζεται κόπωση για να βρεις ό,τι χρειάζεσαι.
Από άποψη δαπανών σίγουρα είναι οικονομικότερος τρόπος. Συν το ότι είναι και πιο υγιεινός δεν νομίζω ότι χρειάζονται επιχειρήματα.
Εξάλλου η θεραπεία των ασθενειών κοστίζει πολύ περισσότερο και επιπλέον η τυχόν απώλεια γεμίζει θλίψη την οικογένεια ιδίως αν υπάρχουν παιδιά.

Τώρα για τις εταιρείες, έχουν μεγάλα κι εξειδικευμένα τμήματα, μετρούν τις προθέσεις των καταναλωτών και στρέφονται αλλού, σε άλλα προϊόντα. Δεν θα χαθούν από αυτή την τακτική μας.

Να διευκρινίσω ότι δεν ισχυρίζομαι πως είναι κακό να δίνουμε συμπληρώματα ανάλογα με την εποχή και τις ανάγκες.
 
Η διαχείριση μερικών μόνο πουλιών είναι σαφώς πιο βολική όσον αφορά τη φροντίδα τους. Στις μεγάλες εκτροφές η επιλογή τυποποιημένων προϊόντων πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με πρακτικούς λόγους παρά με τεμπελιά (εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε).

Από θεμα καταλληλότητας και οι δύο τύποι είναι καταλληλοι. Δεν υπάρχει εταιρία που να φτιάχνει προϊόντα για να σκοτώσει τα πουλιά του κόσμου. Κάποιες είναι καλύτερες, κάποιες άλλες λιγότερο καλές. Το ίδιο και από την άλλη πλευρά, κάποια λαχανικά μαζικής παραγωγής δεν είναι το ίδιο καλά με κάποια άλλα βιολογικής καλλιέργειας ή με αυτά που έχει κάποιος στον κήπο του.

Τα πάντα είναι θέμα φιλοσοφίας. Για ποιο λόγο έχει κάποιος τα πουλιά; Για κάποιους όλο τα νόημα βρίσκεται στο να ξυπνήσουν για να πάνε στα χωράφια και να μαζέψουν αυτά που χρειάζονται τα πουλιά για να τους προσφέρουν. Για κάποιους άλλους, η διάθεση αυτή περιορίζεται στο πλαίσιο του εφικτού και αυτό τους ικανοποιεί.

Αυτό στο οποίο δεν συμφωνώ είναι οι απόλυτες απόψεις. Ότι δηλαδή όλα τα τυποποιημένα προϊόντα είναι ακατάλληλα ή ότι μόνο αυτά αρκούν. Τέτοιες απόψεις μας κάνουν δογματικούς και μας καθιστούν στάσιμους. Ακόμη και κάποιος που έχει τη δυνατότητα να προσφέρει τα πάντα, επιλέγοντας αποκλειστικά τα μη τυποποιημένα προϊόντα είναι πολύ πιθανό να κάνει λάθη και κακό στα πουλιά, αφού ξεχνάμε ότι δεν μπορούν να επιλέξουν τα φυσικά προϊόντα που θέλουν τα ίδια, αλλά καταναλώνουν τα φυσικά προϊόντα που νομίζουμε εμείς ότι χρειάζονται, χωρίς αυτό να είναι πάντοτε σωστό.

Προσωπικά, φυσική διατροφή θεωρώ τη διατροφή που έχει καθορίσει η φύση για το κάθε είδος, την κάθε εποχή. Εάν είναι χειμώνας, προτιμώ να δώσω μόνο σπόρους, πολύ καλής ποιότητας από μια αναγνωρισμένη εμπορική μάρκα, παρά να δίνω στα πουλιά πχ σπιτικό παγωτό επειδή έχει βιταμίνη Α και να θεωρώ ότι τους παρέχω φυσική διατροφή επειδή το παγωτό είναι χειροποίητο.

Η αλήθεια χάνεται εκεί που χάνεται το μέτρο.
 
μαρια για τον κατοχο εννοουσα.
σταυρο συμφωνω απολυτα...
Προσωπικά, φυσική διατροφή θεωρώ τη διατροφή που έχει καθορίσει η φύση για το κάθε είδος, την κάθε εποχή. Εάν είναι χειμώνας, προτιμώ να δώσω μόνο σπόρους, πολύ καλής ποιότητας από μια αναγνωρισμένη εμπορική μάρκα, παρά να δίνω στα πουλιά πχ σπιτικό παγωτό επειδή έχει βιταμίνη Α και να θεωρώ ότι τους παρέχω φυσική διατροφή επειδή το παγωτό είναι χειροποίητο.
 
Καλημερα, θα ηθελα να ανοιξω ενα topic που σιγουρα εχει συζητηθει παρα πολυ στα εκαστοτε θεματα.
εχει συζητηθει λεπτομερως και υπαρχουν αντιγνωμιες απ'οσα εχω διαβασει. Εγω θελω να το γενικευσω τελειως και να μην μπουμε σε λεπτομερειες.
Τυποποιημενη διατροφη ή φρεσκο ''πραγμα'';
σε συναντησεις που ειχα με πολλους εκτροφεις εχουν οδηγηθει σε διατροφη απο τυποποιημενα σκευασματα,ωντας τελειως αρνητικοι σε οτιδηποτε φρεσκο,τροφιμο ή λαχανικο. Πολλοι εκτροφεις χρησιμοποιουνε λοιπον, μια τοπ τροφη, μια τοπ αυγοτροφη και ενα τοπ συμπλεγμα βιταμηνων!
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ.
απο την αλλη ακουω πολλους να βαζουνε φρεσκα λαχανικα (μπροκολο, μαρουλι κτλ) και φρεσκα τροφημα (πχ αυγο), πιστευοντας οτι το τυποπιημενο δεν μπορει να αντικαταστησει το φρεσκο σε καμια περιπτωση!
Μηπως ομως η επιλογη αυτη επηρεαζεται απο τον αριθμο των πουλιων που εχεις;δηλαδη οκ εχω 5-6 καναρινια κοβω ενα μηλαρακι τους το βαζω και ολα καλα. Εχω 50 καναρινια που να κοβω μηλα τωρα βρε αδερφε;
Μηπως οι εκτροφεις με τα πιο πολλα καναρινια αποφευγουν τα φρεσκα, φοβουμενοι δικαιολογημενα ή μη, καποιο φαινομενο πχ υγρασιας των τροφιμων που μπορει να προκαλεσει προβληματα στην εκτροφη τους;

με λιγα λογια ειναι θεμα "τεμπελιας" και απλοτητας ή ειναι θεμα εμπειριας και προστασιας απεναντι σε κινδυνους που ελλοχευουν;
Καλησπερα, κατα την δικη μου γνωμη - αυτο που εγω κανω στα πουλια μου- σε καθημερινη βαση εκτος απο τα κλασσικα τυποποιημενα δινω φρεσκια τροφη.Φρουτα και λαχανικα απαραιτητα καθημερινα. Δεν πιστευω οτι η ξηρα τροφη οσο καλη και αν ειναι θα δωση τοσες βιταμινες οσο η φρεσκια τροφη.Αυτη ειναι η αποψη μου και αυτην εφαρμοζω τοσα χρονια που εχω πουλια.
 
Παναγιωτη φωτιες αναβεις με τα θεματα σου, ενα πολυ δυσκολο θεμα αλλα παραλληλα και τοσο ευκολο, ο καθε ενας επιλεγει πως θα φροντισει τα πουλια του με τυποποιημενα με φρεσκα η και μετ δυο; δοκιμαζεις βλεπεις τι σου ταιριαζει εσενα και τα πουλια σου και αναλογως πραττεις, εγω το μονο φρεσκο που δινω ειναι το αυγο τωρα στα ζευγαρια αλλα και στα μικρα μεχρι να απογαλακτιστουν, μετα τελος και φρεσκα δοκιμασα και τυποποιημενα, δεν ειδα καποια διαφορα στη συμπεριφορα, οπως χαιρεται ο καθε ενας βλεποντας να ταιζει τα πουλια του κανει, εγω δινω τυποποιημενα και αποξυραμενα χορτα καθημερινα γιατι νομιζω οτι απο τα φρεσκα κινδυνευουν περισσοτερο, εκτος εαν το βαζουμε στο κλουβι και μετα απο 15 λεπτα το βγαζουμε αλλα μη τρελαθουμε κιολας, ολη μερα δεν θα ειμαστε και μπροστα στα κλουβια μας
 
Παναγιωτη φωτιες αναβεις με τα θεματα σου
εχω στο μυαλο μου και το επομενο topic αλλα θελω να το επεξεργαστω λιγο ακομα..

εκτος εαν το βαζουμε στο κλουβι και μετα απο 15 λεπτα το βγαζουμε αλλα μη τρελαθουμε κιολας, ολη μερα δεν θα ειμαστε και μπροστα στα κλουβια μας
τεινω να συμφωνησω προς αυτο...
 
Η όλη προσπάθεια είναι η αναπαράσταση της φύσης κατά το δυνατό. Επειδή είναι λιγάκι δύσκολο να τρέχεις να μαζεύεις ένα κιλό μικρά μικρά σπορακια, τα αγοράζεις. 🙂
Ταυτόχρονα αν μπορείς να παρέχεις φρέσκια τροφή χωρίς λιπάσματα και εντομοκτόνα (πράγμα δύσκολο ) το κανείς. Σημασία, νομίζω, έχει η ποιότητα της τροφής και οι ανάγκες/επιθυμίες του πτηνού. Εξ άλλου και το αυγό, αν και θεωρείται φυσική τροφή, δεν είναι μια διαδεδομένη τροφή στη φύση (σε ενήλικα πουλιά του μεγέθους του καναρινιού). Εκτός αν είσαι κοράκι, ή τουκάν και κάνεις επιδρομές σε φωλιές;-)
Άντε τώρα όμως να βρεις πρωτεΐνη σε φυσική μορφή για καναρίνι.
( Η γνώμη αυτή είναι χωρίς προσωπική εμπειρία! :$ )
 
Καλημερα σας.συμφωνω απολυτα οτι το φαγητο των πουλιων μας εξαρταται απο τα ιδια τα πουλια μας. Δηλαδη τι τους αρεσει και τι οχι. Ο Ρενος π.χ για πρωινο θελει παντα μπανανα,ροδι, καθημερινακαι οτι λαχανικο εχω σπιτι, οπως λαχανο, μπροκολο καλαμποκι. Δεν του αρεσει το μαρουλι. Γνωμη μου ειναι λιγα φρεσκα λαχανικα και φρουτα που ο καθενας μας εχει παντα σπιτι, να τα δινουμε να τρωνε
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Back
Top