Διατροφή Τυποποιημενη τροφη για καναρινακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariaf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariaf

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2016
Μηνύματα
59
Πόλη
Βύρωνας
Ευχαριστω ολους που μου συστησαν να παρω επωνυμη τυποποιημενη τροφη για το μικρο μου φιλο! Την προτιμησε αμεσως απ τη χυμα κ σα να αλλαξε η ψυχολογια του κ η διαθεση του. Μπορει να ειναι κ ιδεα μου αλλα οσο τον παρατηρω βλεπω αλλαγες! 🙂
 
Μικρό το χρονικό περιθώριο για να δεις τις "αλλαγές".
Απλά η τυποποιημένη τροφή στα πουλιά... Προσφέρει πάνω απ' όλα προστασία.
Ποιο μείγμα τελικά επέλεξες;
 
Μικρό το χρονικό περιθώριο για να δεις τις "αλλαγές".
Απλά η τυποποιημένη τροφή στα πουλιά... Προσφέρει πάνω απ' όλα προστασία.
Ποιο μείγμα τελικά επέλεξες;
Τη vadigran original για καναρινια. Για να το λες εσυ κατι ξερεις παραπανω.
 
κ σα να αλλαξε η ψυχολογια του κ η διαθεση του
Η δική σου ψυχολογία άλλαξε επειδή προσφέρεις κάτι κατά τεκμήριο καλύτερο από πριν. Δεν πρόκειται να παρατηρήσεις κάποια αλλαγή στο πουλάκι. Απλά περιορίζεις τις αιτίες πού μπορούν να προκαλέσουν ασθένεια στα πουλιά. Διάβασε κάτι σχετικό με τους χύμα σπόρους και θα καταλάβεις.
 
Τη vadigran original για καναρινια.
Η εταιρεία πολύ καλή, η τροφή δεν έχει μπισκότο και αν το πουλάκι που έχεις είναι αυτό στο avatar δεν σε ενδιαφέρει τό σχετικό βάψιμο. Το θέμα που έχεις όμως είναι οτι είναι πάρα πολύ βαριά απο άποψη ελαιούχων σπόρων. Συγκεκριμένα έχει συστατικά: Κεχρί Καναδά 56%, Ρούπσεν 16,5%, Αποφλοιωμένη Βρώμη 13%, Ελαιοκράμβη 6%, Λιναρόσπορος 5,5%, Καναβούρι 3%.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αραιώσεις το μείγμα με κεχρί,ίσως κάποιο απο τα παιδιά εδώ σε βοηθήσει σε αυτό. Το άλλο είναι το ευρύχωρο κλουβί για να μπορεί να ασκείται.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν μειγματα καλά και χωρίς μπισκότο, που να είναι του κιλού, χωρίς τα αρνητικά τους.
ttps://www.gatoskilo.gr/μείγματα/296-vadigran-καναρίνι-4seasons-1kg.html
 
Διάβασε κάτι σχετικό με τους χύμα σπόρους και θα καταλάβεις.
Μελετησα προσεκτικα ο,τι σχετικο για τις χυμα τροφες κ ειναι ολα σωστα. Τοτε αποφασισα να παρω σφραγισμενη συσκευασια.:)
 
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την Manitoba Canary Best Premium, η οποία με έχει βολέψει αρκετά και βλέπω πως και στο Λέανδρο και στην Ηρώ αρέσει πολύ, καταναλώνουν όλους τους σπόρους της τροφής και βρίσκω μόνο ξόφλια πάντα. Είχα πάρει αυτήν γιατί ο εκτροφέας από όπου πήρα τα πουλιά μου είχε πει να πάρω τροφή για καναρίνια χρώματος. Τι γνώμη έχετε εσείς για την συγκεκριμένη; Είναι καλή;
 
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αραιώσεις το μείγμα με κεχρί
Οι αναλογιες δεν ειναι καλες; Οποτε μηπως ξερει να μου πει καποιος ποσο κεχρι να προσθεσω;
 
Θα συμφωνησω κι εγω οτι η δικια σου ψυχολογια αλλαξε γιατι ξερεις οτι κανεις το καλυτερο για τον μικρο σου φιλο :D
Μπραβο που διαβασες και ενημερωθηκες... Τα αποτελεσματα θα τα δεις εν καιρω :)
 
Aν το πουλάκι είναι αυτό στο αβαταρ, καλόν είναι να παραμείνει με αυτή την τροφή τουλάχιστον 3 εβδομάδες(ίσως και περισσότερο). Μετά αν έχει λίπος και πιο χαμηλά απο το στήθος, μια αραίωση δεν θα είναι άσχημη. Λίγοι έξτρα σπόροι (καμελίνα-περίλλα-καναβούρι ψιλό-βρώμη αποφλιωμένη) αν είναι πράγματι αδύνατο και με άσχημο πτέρωμα όπως φαίνεται, θα βοηθήσουν πολύ.
 
Οι αναλογιες δεν ειναι καλες; Οποτε μηπως ξερει να μου πει καποιος ποσο κεχρι να προσθεσω;
Μαρία, η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο. Δεν θα σου πρότεινα να πειράξεις την τροφή τους. Ξεκίνησε να διαβάζεις τα άρθρα της κατηγορίας διατροφή και είσαι καλυμμένη και για τα υπόλοιπα θέματα που αφορούν στη διατροφή των πουλιών.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την Manitoba Canary Best Premium... Τι γνώμη έχετε εσείς για την συγκεκριμένη;
Γιώργο, απευθύνω την απάντησή μου και σε σένα.
 
Μαράκι συνέχισε έτσι και θα δεις πόσο όμορφος θα γίνει ο μιρκός (ποσο πιο όμορφος ακόμα βασικά) και πόσο θα αλλάξει μόλις περάσει η πτερόροια! Μπράβο σου για τη φροντίδα που του προσφέρεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariaf
Μαράκι συνέχισε έτσι και θα δεις πόσο όμορφος θα γίνει ο μιρκός (ποσο πιο όμορφος ακόμα βασικά) και πόσο θα αλλάξει μόλις περάσει η πτερόροια! Μπράβο σου για τη φροντίδα που του προσφέρεις!
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα βρει εσας εδω δε θα ηξερα τι να κανω καθολου. Στα pet shop δεν μπορω να πω πως δεν τα αγαπουν αλλα δε δινουν κ πολλη σημασια μετα την πωληση. Κ οχι τοσο καλες συμβουλες για την τροφη κλπ.
 
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα βρει εσας εδω δε θα ηξερα τι να κανω καθολου. Στα pet shop δεν μπορω να πω πως δεν τα αγαπουν αλλα δε δινουν κ πολλη σημασια μετα την πωληση. Κ οχι τοσο καλες συμβουλες για την τροφη κλπ.
Στα πετ σοπ δυστυχως κοιτάνε μόνο πως θα πουλήσουν.
 
Στα πετ σοπ δυστυχως κοιτάνε μόνο πως θα πουλήσουν.
Χα χα αυτή είναι η δουλειά τους, κλέφτες θα γίνουν; Τι να πρωτομάθουν, για καναρίνια, παπαγάλους, ζεμπράκια, ψάρια (χιλιάδες είδη), χελώνες, νεροχελώνες, σκιουράκια, κουνελάκια, τσιντσιλά, γάτες, σκύλους και πόσα άλλα πουλάνε και μου διαφεύγουν.
Στα μαγαζιά πάμε, έχοντας ενημερωθεί τι θέλουμε. Αν δεν το έχει το ένα, πάμε σε άλλο. Δεν είναι φίλοι και συμβουλάτορες οι μαγαζάτορες. Αν κάποιος τύχει και ξέρει, ε, να μια ευχάριστη έκπληξη, αυτό είναι όλο.
Μην απαιτούμε από τους άλλους πράγματα που είναι αδύνατον να μας προσφέρουν, γιατί αναπόφευκτα θα μας κοροϊδέψουν 🙂
 
Back
Top