Αναπαραγωγή Των φρονίμων τα παιδιά πριν την αναπαραγωγική περίοδο ετοιμάζονται

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα σας φίλοι μου!
όπως ήδη έχετε δει στις φωτό που έχω αναβάσει στο forum, η λατρευτή μου παρεούλα αποτελείται από 2 όμορφα καναρίνια, τον Χάρη(Ελληνικό Σκουφάτο Κίτρινο) και την Χαρά(Αγγλικό Gloster Consort). Οταν τα αγόρασα.. Τα πήρα και τα δύο για αρσενικά,ώσπου ξαφνικά ένα πρωί, στο κλουβί του ενός εντόπισα ένα αυγό. Οι συμβουλές που μου έδωσαν τότε οι PETSHOPάδες ήταν όντως όλες λάθος!
Το ότι δεν έπρεπε να ζευγαρώσουν οι δύο αυτές ράτσες.. Το έμαθα μετά! Eτσι ξεκίνησα να διαβάζω και να ενημερώνομαι και δεν ξαναπάτησα από τότε σε PETSHOP! Παρόλα αυτά μου χάρισαν 3 πανέμορφους νεοσσούς! Τώρα.. Μιας και των φρονίμων τα παιδιά, πριν έρθει η επόμενη αναπαρ. Περίοδος ετοιμάζονται,ζητώ τη βοήθεια σας,την γνώμη σας,τις εμπειρίες σας:
τι μου προτείνεται να κάνω; να αγοράσω ένα αρσενικό Gloster Corona ή ένα θηλυκό Ελληνικό;
Μήπως να τα δώσω και να πάρω ένα νέο ζευγάρι κάποιας άλλης ράτσας;
ότι μου πείτε.. Θα το ακούσω με ιδιαίτερη προσοχή!
σας ευχαριστώ..
 
τι μου προτείνεται να κάνω; να αγοράσω ένα αρσενικό Gloster Corona ή ένα θηλυκό Ελληνικό;
Ο τύπος καναρινιών που θα κάνεις εκτροφή αφορά μόνο εσένα... Σε όλα τα είδη καναρινιών θα βρεις θιασώτες... Φανατικούς υποστηρικτές και φανατισμένους "εχθρούς".
Η μόνη προϋπόθεση κατά τη γνώμη μου είναι οι γνώσεις. Να μελετήσεις και να διαβάσεις δηλαδή τα χαρακτηριστικά της κάθε περίπτωσης και να μάθεις όλα όσα πρέπει γύρω από αυτή.
Τα απλά καναρίνια είναι απείρως πιο εύκολα στην εκτροφή!
Τα closter είναι μια "επιστήμη" από μόνα τους.
Αν δεν υπάρχει η απαραίτητη σωστή επιλογή των ζευγαριών σίγουρα θα δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα... ειδικά με το φτέρωμα. Αν για παράδειγμα ζευγαρώσουν δυο μαλακόφτερα πουλιά τότε θα υπάρξουν lamps - κύστες φτερών... και πολύ σοβαρά προβλήματα εξ αιτίας τους.
Εδώ μάλιστα έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σχετικά... και μια και υπάρχει χρόνος ας ρίξεις μια ματιά στα φτερώματα των πουλιών https://community.petbirds.gr/threads/Ποιο-είναι-το-σωστό-ζευγάρωμα-των-καναρινιών-gloster-που-έχω.21812/#post-229903 (αξίζει να το μελετήσεις ολόκληρο)
Και φυσικά δεν θα πρέπει με τίποτε να χάσεις τον https://community.petbirds.gr/threads/Έλεγχος-τύπου-πτερώματος-καναρινιών-πριν-το-ζευγάρωμα.24362/#post-180523
παρόλα αυτά μου χάρισαν 3 πανέμορφους νεοσσούς! .
όμορφοι αλλά δυστυχώς χωρίς "ταυτότητα"
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σήμερα σκέφτηκα πως ίσως εσύ ή κάποιοι που μας διαβάζουν να μην γνωρίζουν για τις κύστες - lamps των φτερών...
Έτσι "έφερα" για καλοκαιρινό διάβασμα και μελέτη στην παρέα... μερικά παλιά αλλά χρήσιμα...
  1. https://community.petbirds.gr/threads/asminine-tafarm.17729/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Παίζει-ρόλο-η-διατροφή-σε-gloster-με-κύστες-φτερών.22346/
 
Ο τύπος καναρινιών που θα κάνεις εκτροφή αφορά μόνο εσένα.. Σε όλα τα είδη καναρινιών θα βρεις θιασώτες... Φανατικούς υποστηρικτές και φανατισμένους "εχθρούς".
Η μόνη προϋπόθεση κατά τη γνώμη μου είναι οι γνώσεις. Να μελετήσεις και να διαβάσεις δηλαδή τα χαρακτηριστικά της κάθε περίπτωσης και να μάθεις όλα όσα πρέπει γύρω από αυτή.
Τα απλά καναρίνια είναι απείρως πιο εύκολα στην εκτροφή!
Τα closter είναι μια "επιστήμη" από μόνα τους.
Αν δεν υπάρχει η απαραίτητη σωστή επιλογή των ζευγαριών σίγουρα θα δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα... ειδικά με το φτέρωμα. Αν για παράδειγμα ζευγαρώσουν δυο μαλακόφτερα πουλιά τότε θα υπάρξουν lamps - κύστες φτερών... και πολύ σοβαρά προβλήματα εξ αιτίας τους.
Εδώ μάλιστα έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σχετικά... και μια και υπάρχει χρόνος ας ρίξεις μια ματιά στα φτερώματα των πουλιών https://community.petbirds.gr/threads/Ποιο-είναι-το-σωστό-ζευγάρωμα-των-καναρινιών-gloster-που-έχω.21812/#post-229903 (αξίζει να το μελετήσεις ολόκληρο)
Και φυσικά δεν θα πρέπει με τίποτε να χάσεις τον https://community.petbirds.gr/threads/Έλεγχος-τύπου-πτερώματος-καναρινιών-πριν-το-ζευγάρωμα.24362/#post-180523
όμορφοι αλλά δυστυχώς χωρίς "ταυτότητα"
καλημέρα Γιάννη!
θέλω να με πιστέψεις..όταν έβαλα τα καναρίνια μου να ζευγαρώσουν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΕ! Ο petshopάς μου είπε τότε:''συγνώμη κύριε, λάθος μας. Γιατί το gloster το πήρατε μικρό(5 μηνών) και δεν ήταν σαφές το φύλο του. Δυστυχώς δεν έχω εισαγόμενο Gloster αρσενικό να σας δώσω και να πάρω το θηλυκό πίσω! Αν δεν έχετε σκοπό να πουλήσετε τους νεοσσούς.. Μη φοβάστε, βάλτε την να ζευγαρώσει με το Ελληνικό αρσενικό που έχετε και όλα καλά!''
τελικά όμως τίποτε δεν είναι καλά.. Το τί διάβασμα έριξα όλη νύχτα δεν λέγεται! Και τώρα ανησυχώ για την υγεία των μικρών και την εξέλιξη τους! Σίγουρα δεν πρόκειτε να τα βάλω να ζευγαρώσουν..σίγουρα θα τα δώσω σε ανθρώπους που θα είμαι σίγουρος πως θα τα προσέχουν όπως εγώ! Νιώθω όμως ιδιαίτερα μπερδεμένος για το τι να κάνω την νέα περίοδο..
ΒΟΗΘΕΙΑ !
 
Νιώθω όμως ιδιαίτερα μπερδεμένος για το τι να κάνω την νέα περίοδο..
ΒΟΗΘΕΙΑ !
Ψυχραιμία... υπάρχει πολύς χρόνος για έναν πολύ καλό εκτροφικό σχεδιασμό...
Μην ξεχνάς πως είσαι και στον καταλληλότερο για το σκοπό αυτό χώρο...
Για τα μικρά δεν θα υπάρξει πρόβλημα... Είναι και θα παραμείνουν όμορφα... και κυρίως με καλή υγεία...
Σπάνια στα κοινά καναρίνια παρουσιάζονται τα "άλυτα" προβλήματα που έχουν τα υπόλοιπα καναρίνια..
 
Ψυχραιμία... υπάρχει πολύς χρόνος για έναν πολύ καλό εκτροφικό σχεδιασμό...
Μην ξεχνάς πως είσαι και στον καταλληλότερο για το σκοπό αυτό χώρο...
Για τα μικρά δεν θα υπάρξει πρόβλημα... Είναι και θα παραμείνουν όμορφα... και κυρίως με καλή υγεία...
Σπάνια στα κοινά καναρίνια παρουσιάζονται τα "άλυτα" προβλήματα που έχουν τα υπόλοιπα καναρίνια..
σ'ευχαριστώ Γιάννη! το σίγουρο πάντως είναι ένα: ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΩ ΣΕ PETSHOP!
 
Μπορει και να ετυχε. Εγω σε αλλα πετσοπ εμεινα καπως ευχαριστημενη. Καπως. Ελπιζω να τα καταφερεις τελεια του χρονου.
 
καλημέρα Γιάννη!
θέλω να με πιστέψεις..όταν έβαλα τα καναρίνια μου να ζευγαρώσουν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΕ! Ο petshopάς μου είπε τότε:''συγνώμη κύριε, λάθος μας. Γιατί το gloster το πήρατε μικρό(5 μηνών) και δεν ήταν σαφές το φύλο του. Δυστυχώς δεν έχω εισαγόμενο Gloster αρσενικό να σας δώσω και να πάρω το θηλυκό πίσω! Αν δεν έχετε σκοπό να πουλήσετε τους νεοσσούς.. Μη φοβάστε, βάλτε την να ζευγαρώσει με το Ελληνικό αρσενικό που έχετε και όλα καλά!''
τελικά όμως τίποτε δεν είναι καλά.. Το τί διάβασμα έριξα όλη νύχτα δεν λέγεται! Και τώρα ανησυχώ για την υγεία των μικρών και την εξέλιξη τους! Σίγουρα δεν πρόκειτε να τα βάλω να ζευγαρώσουν..σίγουρα θα τα δώσω σε ανθρώπους που θα είμαι σίγουρος πως θα τα προσέχουν όπως εγώ! Νιώθω όμως ιδιαίτερα μπερδεμένος για το τι να κάνω την νέα περίοδο..
ΒΟΗΘΕΙΑ !
εγω στη θεση σου δεν θα σκεφτομουν να τα δωσω ειναι τα πρωτα σου πουλακια και σου χαρισαν καποια μικρα αρα παρε καποια αλλα αν θες να τα ζευγαρωσεις και κανε δθο ζευγαρακια!
 
Back
Top