Φροντίδα Υγεία ανθρώπου και παπαγάλοι σε κλειστό χώρο

savvasxanthi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
81
Πόλη
Ξάνθη
Έχω ακούσει από αρκετά άτομα ότι δε κάνει να έχουμε πουλιά στο υπνοδωμάτιο μας και συγκεκριμένα ότι οι παπαγάλοι μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στις γυναίκες και να μην μπορούν να κάνουν παιδιά. :-S
Κατά πόσο αληθεύει αυτό και τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει έναν οποιουδήποτε είδους παπαγάλου στο υπνοδωμάτιο;
 
Έχω ακούσει από αρκετά άτομα ότι δε κάνει να έχουμε πουλιά στο υπνοδωμάτιο μας και συγκεκριμένα ότι οι παπαγάλοι μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στις γυναίκες και να μην μπορούν να κάνουν παιδιά. :-S
Κατά πόσο αληθεύει αυτό και τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει έναν οποιουδήποτε είδους παπαγάλου στο υπνοδωμάτιο;

Το πρωτο σκελος της ερωτησης σου ειναι ακυρο τελειως. Κατι τετοια τα λενε οσοι δεν εχουν ιδεα που ειναι η ουρα και που το κεφαλι σε ενα πουλι. 😉

Γενικοτερα οι παπαγαλοι βγαζουν σκονη απο τα φτερα τους, αλλοι λιγοτερη αλλη περισσοτερη, που καλο ειναι να μην αναπνεεται συνεχως ολο το 24ωρο και για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα. Αν καποιος δηλαδη περνα το μεγαλυτερο χρονο της ημερας σε ενα δωματιο με πουλια πρεπει να αεριζει καθημερινα και να φροντιζει για την αριστη καθαριοτητα του κλουβιου και των σκευων τους. Τοτε δεν εχεις απολυτως τιποτα να φοβηθεις. :)
 
Έχουμε αυτά τα δύο άρθρα και πολλές συζητήσεις γύρω από αυτό το θέμα:
  1. Τι είναι η ασθένεια "Πνεύμονας των Πτηνοτρόφων"
  2. Ασθένειες των πουλιών που προσβάλουν τον άνθρωπο .
Η ουσία είναι ότι πιο πιθανό είναι να κολλήσεις κάτι στο λεωφορείο, στην δουλειά, στο σχολείο, το θέατρο ή ακόμα και μέσα στο σπίτι σου από κάποιον επισκέπτη.

Έχω πραγματικό περιστατικό με παιδάκι 18 μηνών που έπαθε σοβαρή ασθένεια με παράλυση από κατάποση στην παιδική χαρά του προϊόντος της βαμβακίασης των πεύκων. Την έρευνα και την διάγνωση έκανε ο πατέρας του που είναι γιατρός και μετά από νοσηλεία του παιδιού στην Αμερική επί μακρόν. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Θα βγάλουμε το συμπέρασμα να μην πηγαίνουν τα παιδάκια στις παιδικές χαρές ή να μην πλησιάζουν περιοχές με πεύκα;

Πιο εύκολο είναι να μεταδώσουμε εμείς στα πουλάκια μικρόβια και ιούς που είμαστε φορείς τους.

Με λίγα λόγια αυτοί οι φόβοι έχουν τόσο μικρή βασιμότητα που αν ζούσαμε υπό το κράτος αυτών, πρώτον δεν θα πετυχαίναμε τελικά να έχουμε ανοσία σε τίποτα και δεύτερον δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε.
 
Back
Top