Ασθένειες Υδαρές κουτσουλιές και κρέμονται πίσω από την κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης grekosdx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

grekosdx

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2012
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αγαπητοί φίλοι, δεν είχα σχεδόν ποτέ μου πρόβλημα με τα πουλιά που έχω στο σπίτι και όταν έτυχαν μικροπροβλήματα, λύθηκαν με κάποια αντιβίωση ή αλλαγή ταϊσματος κλπ.. Παρατήρησα από χθες, ότι 1 θηλυκιά (περυσινό πουλί, χωρίς γέννες κλπ) κάνει υδαρές κουτσουλιές και μάλιστα πριν λίγο, είδα να κρέμεται 1 από πίσω της, σαν μύξα (συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς, αλλά πρέπει να σας τα μεταφέρω όπως τα βλέπω..). Πήγα κοντά της για να δω τι γίνεται και προσπαθώντας να πετάξει, τελικά της έφυγε... Φοβάμαι ότι κάτι συμβαίνει στα καλά καθούμενα, αλλά τι; Δεν δίνω φρούτα ή πρασινάδα, οπότε δεν είναι από εκεί! Τι άλλο μπορεί να παίζει; Πιθανολογείτε ότι κινδυνεύει το πουλί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Θα βοηθούσε μια φωτογραφία από τις κουτσουλιές και την κοιλιά του πουλιού.
 
Δεν σκέφτομαι κάτι αλλά από την εικόνα της κοιλιάς και των κουτσουλιών μπορεί να εντοπιστεί περίπου το πρόβλημα. Βγάλε αύριο φωτογραφία, περιμένουμε.
 
Δεν είναι απαραίτητο να έχει κάτι στο μυαλό του που ζητά τις φωτογραφίες, απλά διαφορετικά δύσκολο κάποιος να πει γνώμη.
Μήπως μια και είναι θηλυκό ετοιμάζεται για κάποιο αυγό; Αυτό θα είναι και το προτιμότερο. Σουπιοκόκκαλο της έχεις;
Πάντως φωτογραφίες κοιλιάς και κουτσουλιών βάλε αύριο.
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
 
Δεν έχω σουπιοκόκκαλο, αλλά λευκή πέτρα. Τώρα βέβαια που το λες, κάνω μία σκέψη: στην άλλη πλευρά του κλουβιού, είναι ένα αρσενικό, που τυγχάνει να είναι αδερφός της.. Αλλά έπειτα από τις γέννες και τις ερωτοτροπίες του ζεύγους στην κάτω γεννήστρα, ίσως να της ήρθε να κάνει άσπορα. Ο αρσενικός από την άλλη πλευρά, κάνει σαν τρελός εδώ και μέρες! Κι αυτή σιγοκελαηδάει κάποιες στιγμές και τα πρωϊνά, προσπαθεί να περάσει απέναντι. Δεν βλέπονται βέβαια, αλλά ακούνε το ένα το άλλο, αφού είναι στο ίδιο επίπεδο. Πρόκειται για κλουβί με 3 πατώματα, με μεταλικό χώρισμα στα ενδιάμεσα. Από κάτω είναι το ζευγάρι που κάνει τις γέννες και τα ποιο πάνω είναι παιδιά τους από πέρυσι. Κάνει κρύο και δεν θέλω να τα χωρίσω και να τα βγάλω μόνα τους έξω!
 
Δεν έχω σουπιοκόκκαλο, αλλά λευκή πέτρα.
Πάρε σουπιοκόκκαλο και εν τω μεταξύ αύριο βάλε της λίγο ωμό σουσάμι. Ίσως έχει και έλλειψη ασβεστίου γιατί αυτές οι πέτρες δεν ξέρω ακριβώς τι περιέχουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν έχω σουπιοκόκκαλο, αλλά λευκή πέτρα.
Να την πετάξεις.

Πάρε σουπιοκόκκαλο και εν τω μεταξύ αύριο βάλε της λίγο ωμό σουσάμι. Ίσως έχει και έλλειψη ασβεστίου γιατί αυτές οι πέτρες δεν ξέρω ακριβώς τι περιέχουν.
Ούτε αυτοί που τις φτιάχνουν... 😀 ... μου θυμίζει γύψο ή κάτι τέτοιο.
 
Πάρε σουπιοκόκκαλο και φρόντισε γενικά το ασβέστιό της. Όλοι οι οργανισμοί χρειάζονται ασβέστιο αλλά τα θηλυκά πουλιά σε περίοδο ωοτοκίας μπορεί να χάσουν και την ζωή τους από την έλλειψή του. Μην το πάρεις αψήφιστα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εμενα η καναρα μου νομιζω τρεφετα αποκλειστικα με σουπιοκοκκαλο grit σουσαμι και τσοφλια αυγου, δεν την εχω δει να τρωει σπορους. Επισης εχει προτιμηση, απο 2 σουπιοκοκκαλα που ειχα στο κλουβι ηθελε μονο ενα, το αλλο δεν το αγγιζε. Οταν τη χωρισα για να ξαναγεννησει ηταν απο την πλευρα του "κακου" σουπιοκοκκαλου, οποτε αναγκαστηκα να τα αλλαξω.. Περιεργα πλασματα!
 
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά τελικά μετά από 1-2 μέρες που της έβαλα minerals (θρυματισμένα όστρακα για πουλιά) και λίγο αυγό, όλα έστρωσαν. Στο τέλος, πέταξε και 2 αυγά κανονικά στον πάτο του κλουβιού! 😀! Άσπορα βέβαια, αφού δεν έχει επαφή με κανένα πουλί. Δεν το σκέφτηκα παιδιά, ότι ασχέτως εάν ζευγάρωσε ή όχι, ότι θα κάνει αυγά από μόνη της! Τώρα είμαστε οκ...
 
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά τελικά μετά από 1-2 μέρες που της έβαλα minerals (θρυματισμένα όστρακα για πουλιά) και λίγο αυγό, όλα έστρωσαν. Στο τέλος, πέταξε και 2 αυγά κανονικά στον πάτο του κλουβιού! 😀! Άσπορα βέβαια, αφού δεν έχει επαφή με κανένα πουλί. Δεν το σκέφτηκα παιδιά, ότι ασχέτως εάν ζευγάρωσε ή όχι, ότι θα κάνει αυγά από μόνη της! Τώρα είμαστε οκ...
Όλα καλά λοιπόν.
 
Back
Top